PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1223}

Wichrowe wzgórza

Wuthering Heights
7,3 42 427
ocen
7,3 10 1 42427
5,3 6
ocen krytyków
Wichrowe wzgórza
powrót do forum filmu Wichrowe wzgórza

Jestem roczarowana...

użytkownik usunięty

Chyba za dużo oczekiwałam. Kocham te powieść, znam ją niemal na pamięć, przeczytałam chyba wszystko co tylko możliwe o Wichrowych Wzgórzach i słyszałam, że film jest wyśmienity, że jest podobno najlepszą adaptacją. Spodziewałam się może nie arcydzieła, ale obrazu przepełnionego emocjami, uczuciami jak w Draculi Coppoli przykładowo.. Jestem strasznie zawiedziona. Nawet nie chodzi o przeinaczenia, nieścisłości związane z powieścią, wiadomo, że trzeba pójść na kompromis. Ale te Wichrowe Wzgórza są jakieś wyprane z emocji. Oprócz gł. aktorów w zasadzie nic mi się nie podobało. No może muzyka i krajobrazy. Juliette jest stworzona do roli Cathy! Właśnie tak ją sobie wyobrażałam! Ralph to już w ogóle.. Aktorzy ratują cały obraz. Nie ma tu jakiś scen szczególnych, zapadających w pamięć, jedyne dwie które zrobiły na mnie wrażenie to ujrzenie burzy na wzgórzach zwiastujących burzliwe życie (tego fragmentu nie ma w książce, ale było to myślę dobre posunięcie scenarzysty) i żegnanie się Heathcliffa nad trumną z ciałem Katarzyny. Początkowo mi przeszkadzało, że Binoche gra młodą Katarzynę, ale jakoś do tego przywykłam. Czuję niedosyt, nawet scena kiedy Heathcliff widzi ostatni raz swoją ukochaną i żegna się z nią tuż przed jej śmiercią jest taka pusta... Nie ma tam gwałtownych, dzikich emocji, takiej posępności, połączenia dusz, a przecież w książce i w rzeczywistości tak musiało być! Podobnie scena kiedy Katarzyna ucieka i widzi się z ojcem ostatni raz przed jego śmiercią, też jest uważam niedograna. To moje trzecie podejście do ekranizacji Wichrowych Wzgórz, mam nadzieję, że inne wersje są lepsze...

Niestety ale wg mnie nie są. W tej wersji Ralpf Fines i Juliette Binoche ratują cały film, w innych ekranizacjach nie ma nawet tego :( Zgodzę się, że ten film jest tak jakby wyprany z emocji, a przecież książka jest nimi przesycona...
To mógł być naprawdę genialny film, z klimatem rodem z powieści pani Bronte. A tak powstała tylko poprawna ekranizacja ze świetnymi kreacjami głównych bohaterów.
Pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones