PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=724694}
7,8 159 565
ocen
7,8 10 1 159565
7,1 39
ocen krytyków
Wołyń
powrót do forum filmu Wołyń

Mój dziadek był w 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, widział ZBRODNIE I LUDOBÓJSTWA jakich popuszczali się Ukraińcy na Polakach, wielokrotnie powtarzał, że Niemcy byli wręcz humanitarni w porównaniu do Ukraińców, bo Niemcy to zazwyczaj strzał w tył głowy, a Ukraińcy obdzieranie ze skóry, palnie żywcem, rozrywanie na pół przy pomocy koni, nabijanie na pal i inni niewyobrażalne tortury jak ze średniowiecza, i to względem wszystkich nawet malutkich dzieci itd... mieszkam od lat za granicą PL, poznałem miłego Ukraińca, mówił, że większość Ukraińców żywi wielką nienawiść do Polaków, a zbrodniarze są wychwalani pod niebiosa i tylko nieliczni tacy jak on sprzeciwiają się temu, no ale tacy nie mają tam życia, między innymi dlatego wyjechał za granicę zanim rozpoczął się konflikt z Rosją, a korupcja jaka jest na Ukrainie przechodzi wszelkie możliwe pojęcia, można tam kupić każdego urzędnika, sędziego, polityka itd. wszystko jest tylko kwestią ceny, często wcale nie wysoką, jeśli masz pieniądze to możesz w biały dzień zastrzelić, zgwałcić, skatować itd. kogoś na środku ulicy i czekać na przyjazd milicji, odpowiednia suma załatwi sprawę, raj dla psychopatów ps. zapomniałem dodać, do dnia dzisiejszego Ukraińcy nie przyznają się do winy i nie przeprosili, w przeciwieństwie do Niemców i Rosjan (w Rosji nawet telewizja publiczna puściła film "Katyń", za to Ukraińcy sprzeciwiają się powstaniu filmu "Wołyń" )

ocenił(a) film na 7
ocenił(a) film na 8
Przemek_Owczarski

Zgadzam się i popieram!
Nie możemy pozwolić żeby ludzie o tym zapomnieli. Czemu czytamy mnóstwo książek o Żydach zabitych podczas IIWŚ? Czemu rok rocznie powstają na ten temat filmy, które oglądając niejednokrotnie poleci nam łza? Propaganda, którą mamy na każdym kroku spowodowała, że zapomnieliśmy o tym, że to o mordach na POLAKACH powinniśmy się skupiać. Właśnie co odbyły się w w Polsce obchody 70. rocznicy zakończenia wojny. Dlaczego nie obchodzimy rocznicy rzezi wołyńskiej? Przecież to jest historia dla nas najważniejsza, bo ginęli tam nasi rodacy. Na Wołyniu zginęło 130tys. Polaków, dlaczego śmierć tych ludzi ma być mniej ważna od tych, którzy zginęli w obozach? Jestem pewna, że gdyby to Żydzi zostali tam zabici Wołyń byłby drugim Auschwitz. A co do Ukraińców to nie dość, ze nie przeprosili za swoje mordy, to na dodatek nazywają banderowców żołnierzami, którzy bronili swego kraju. Poroszenko 14 października ustanowił świętem narodowym - jest to data powstania UPA. Zaślepieni propagandą podawaną nam w telewizji i w radio godzimy się na to by nasz rząd mieszał się w wojnę ukraińsko-rosyjską. Może zamiast udzielać im pożyczki zainwestujmy te pieniądze na postawienie krzyży na grobach Polaków, którzy pochowani zostali jak zwierzęta. A zamiast tego nasz rząd uznał, że mordowanie całych wsi polskich, piłowanie ofiar żywcem, rozcinanie brzuchów ciężarnym kobietom, palenie żywcem etc., to nie było ludobójstwo, tylko „czystki etniczne o znamionach ludobójstwa”. Kim jesteśmy skoro nie potrafimy zawalczyć o prawdę, o pamięć naszych przodków?

Polecam
http://wmeritum.pl/ipn-umorzyl-sledztwo-w-sprawie-zbrodni-ludobojstwa-polakow-w- woj-lwowskim-w-latach-1939-1945/
http://wmeritum.pl/polska-w-holdzie-dla-upa/

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
janek55

Trzy identyczne posty tego samego dnia.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
Decepticon_Destructor

...w Stanie Wojennym, Bukareszcie i na Sri Lance :D

ocenił(a) film na 10
paw_2

Ukraina to wielka UPA szkoda mi tego narodu nigdy nie będą mogli być dumni ze swojej Historii tak jak my Polacy.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
LordRahl

Wojna to ostateczność, podczas wojny giną masowo w wielkich cierpieniach ludzie, pozostali w okrutny sposób tracą swoich bliskich. Nie wolno życzyć sobie wojny, to największe zło, jakie może być. Gdybyś przeżył wojnę, na pewno byś tak nie pisał. Potrzebna jest elita z prawdziwego zdarzenia, która naprawdę będzie chciała naprawić państwo polskie i wesprzeć społeczeństwo w codziennym życiu.

ocenił(a) film na 10
Micman1995

Jakby przeżył i to jeszcze w jednym, całym kawałku to by miał do opowiadania najlepszą historię swojego życia - jak wszyscy Ci, którzy przeżyli wojnę w jednym, całym kawałku :P

ocenił(a) film na 10
grd1

Najlepsze? Po twoim awatarze można się domyślić jakie wartości reprezentujesz. Te same co UPA, tylko kraj inny
.

ocenił(a) film na 10
QkiZ_Mx

Poczytaj sobie jakieś wspomnienia powstańców czy innych żołnierzy to zobaczysz co mówię. O ile w ogóle umiesz coś czytać poza zdjęciami na instagramie.

ocenił(a) film na 10
LordRahl

Nie wiem czy już oglądałeś film ale tam przemoc eskaluje powoli. Zaczyna się właśnie od takich głupich i prymitywnych tekstów jak "wyczyszczenie kraju z robactwa".

I właśnie dlatego, że Polacy mają pewien dystans i są w stanie spojrzeć na historię z różnych perspektyw, to nasz kraj się rozwija, a Ukraina obecnie to jedna wielka ruina i niepewność.

A przypomnę, że jeszcze na początku lat 90 tych Ukraińcy mieli wyższe PKB na osobę niż my.

ocenił(a) film na 8
LordRahl

Bzdury piszesz!Ukraincy sa dumni bardziej bo rzad stoi za ich historią?I to ma dowodzic o ich wielkiej dumie narodowej?

borderguard

Rząd ma sporą siłę przebicia, pieczę nad edukacją, częścią mediów itp., więc gdy rząd Ukraiński wybiela historię swojego kraju przerzucając winę na np. Polskę ma to wpływ na rzesze głupich, przeciętnych Ukraińców. W Polsce obserwowaliśmy tendencje całkowicie odwrotne (trochę się zmieniło) gdzie rząd przedstawiał Polaków w jak najgorszym świetle, ulegając sąsiadom i wybielając ich/przemilczając prawdę (byle tylko nie urazić ich uczuć oczywiście, nie pogorszyć stosunków). Większość ludzi ma w dupie historię, najważniejsza jest telewizja (lub inne media) i co w niej powiedzą, więc jak najbardziej rząd, opozycja i wszelkie organizacje z nimi związane mają wielkie znaczenie dla poczucia dumy sporej części obywateli.

ocenił(a) film na 10
LordRahl

Nigdy więcej wojny. Jak tak bardzo chcesz wojny to wyjedź do Syrii albo na Donbas tam się może się odnajdziesz. Nasz kraj i naród zapłacił ogromną cenę ,miliony niewinnych ludzi zginęło tylko dlatego ,że byli Polakami. Chcesz powtórki ?? Marszałek Piłsudski powiedział "Naród piękny tylko ludzie chu..e" Niestety to się chyba nigdy nie zmieni.

ocenił(a) film na 8
pruprak

No i patrz... już od roku Rosja atakuje Ukrainę. Wcale nie trzeba jechać daleko.

LordRahl

W przeciwieństwie do Rosjan, Niemcy przepracowali własną historię i rozliczyli się z niej. Niemieckie zbrodnie zostały jednoznacznie potępione i ukarane, najwięksi niemieccy zbrodniarze zostali straceni. I dziś trudno już znaleźć Niemca, który mówiłby dobrze o Hitlerze, NSDAP i gestapo. Ruch neonazistowski jest w Niemczech zupełnym marginesem.

Za to sowieckie zbrodnie nie zostały ukarane ani rozliczone, Lenin nadal ma pomnik w każdym mieście w Rosji (i na Białorusi), Armia Czerwona jest w Rosji nadal hołubiona, neostalinowska Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej nadal ma w Rosji kilkanaście procent poparcia i znalazła się w każdym parlamencie rosyjskim po rozpadzie ZSRR.
Poza tym w czasach PRL napisano mnóstwo książek o niemieckich zbrodniach - tyle, że już praktycznie wyczerpano temat. I obecnie ukazują się głównie tłumaczenia z innych języków na temat niemieckich zbrodni.

Dlatego o wiele więcej mówi się o zbrodniach sowieckich.

Co do UPA, to w czasie II wojny światowej była ona jedyną organizacją walczącą o niepodległość Ukrainy. UPA jest dla Ukraińców tym, czym dla Polski Polskie Państwo Podziemne.
UPA była organizacją antykomunistyczną i walczącą z wrogami niepodległej Ukrainy. Choć na Ukrainie podczas II wojny światowej istniał silny ruch komunistyczny, to (zwłaszcza na zachodzie kraju) istniał też silny ruch niepodległościowy. I nawet jeśli dochodziło do wynaturzeń, jak rzeź wołyńska, to pamięć historyczną Ukrainy dotyczącą lat 40. XX wieku trudno opierać o co innego niż UPA i OUN.
Taki jest tok rozumowania patriotycznych Ukraińców, i trudno się mu dziwić.
Stepan Bandera jest największym ukraińskim bohaterem narodowym XX w. obok Semena Petlury.
Jeśli na Ukrainie ktoś mówi źle o UPA i OUN, to jest automatycznie oskarżany przez nacjonalistów o sympatie komunistyczne i nostalgię za ZSRR oraz o bycie wrogiem narodu ukraińskiego. Choć oczywiście jest to bardzo dużym uproszczeniem i spłycaniem problemu, właśnie z powodu wielu bestialskich zbrodni obciążających konto UPA.

Trojden

"I dziś trudno już znaleźć Niemca, który mówiłby dobrze o Hitlerze, NSDAP i gestapo."

nie wiesz nic o neonazizmie w Niemczech. Pozdrawia osoba, ktora mieszka w nowej Nazizji za Odra.

biznesmen_kot

Czy przypadkiem nie chodzi Ci o post DDR-owskich neonazistów? W końcu Lipsk to ich główna siedziba. Wiem od osób, które jeździły do pracy jeszcze w DDR, że "internacjonalistyczne braterstwo" było mitem. Nastroje odwetowe nie należały do rzadkości i znajdowały zrozumienie wśród młodych. Powszechne było przekonanie, że swoją pracą utrzymują Polskę i inne demoludy.

ocenił(a) film na 8
Trojden

Niemcy się rozliczyli. Szkoda, że nie w walucie.

ocenił(a) film na 4
smaluu

Rozpiera mnie duma gdy wspominam Powstańców (wykorzystujemy dzieci do działań wojennych) warszawskich, Armię (zabijamy ludność cywilną) Krajową.

użytkownik usunięty
smaluu

Naród? Hmm to słowo na wyrost

ocenił(a) film na 10

Przesadziłem ze swoim wpisem, Ukraina to dumny naród który rękami i nogami szukał sojuszników w walce o swoją niezależność. Przez ostatnie 4 lata poznałem kilku Ukraińców i są naprawdę w porządku ludźmi. To co się stało na Wołyniu dowodzi, że aby zatriumfowało zło nie wiele trzeba.

paw_2

Co za różnica 50 czy 130 ...choćby jeden człowiek zamordowany był z premedytacją, zabójca wart jest potępienia !!!

ocenił(a) film na 10
Krzysiek_75

Teraz to przesadzasz. Idąc twoim tokiem rozumowania to nie istotne czy ukradniesz babci emeryturę czy może przejedziesz bez biletu jeden przystanek, bo to i to jest nielegalne.

ocenił(a) film na 7
grd1

to śmieszne, jak można porównywać te dwie rzeczy... ta paralela jest zupełnie nieudana. Jak można bowiem porównać zabicie człowieka z kradzieżą czegokolwiek... nawet obrabowanie Donalda Trumpa z całej jego kasy jest mniejszą zbrodnią niż zabicie jednego człowieka, ale oczywiście ukradzenie babci emerytury będzie większym złem niż jazda bez biletu...

ocenił(a) film na 10
cez_ar

Przecież ja nie zestawiam kradzieży z zabójstwem. Chodzi mi że jest różnica między zabiciem 1, 100 albo 30 000 000 ludzi.

ocenił(a) film na 7
grd1

zależy dla kogo jest różnica. dla tego jednego zabitego nie ma różnicy...

ocenił(a) film na 10
cez_ar

Czyli uważasz, że zabicie Himmlera i wymordowanie 6 000 000 Żydów jest tożsame i zasługuje na takie samo potępienie?

ocenił(a) film na 7
grd1

Himmler z tego co mi wiadomo nie został zamordowany tylko popełnił samobójstwo (cyjanek)... poza tym Himmler nie wymordował sam tych Żydów, miał wielu pomocników i każdy z nich jest wart potępienia. gdyby hipotetycznie Himmler został zamordowany to ten morderca niczym by się od niego i innych morderców Żydów nie różnił i też by był wart potępienia.

ocenił(a) film na 9
grd1

Tak - byłoby tożsame. Z jedną tylko różnicą. Morderstwo zestawione z morderstwem lub zabójstwo z zabójstwem. Co jest większym złem - morderstwo Twojej matki, wymordowanie 5tys. jeńców wojennych, czy mord na grupie 12 przedszkolaków? Pytanie, rzecz jasna, retoryczne - ma Ci uświadomić, że w tak WAŻNEJ kwestii jak ludzkie życie nie można w ŻADEN sposób stopniować zła.

ocenił(a) film na 10
szymonka

Obiektywnie oczywiste jest, że wymordowanie 5 000 jeńców wojennych byłoby w tym przypadku większym złem. Natomiast patrząc z mojego egoistycznego pkt widzenia byłoby to zabicie mojej matki.
W odróżnieniu od Was nie uważam, że odstrzelenie jednego psychopaty (bez znaczenia z jakiego powodu) jest tak samo godne potępienia jak wymordowanie tysięcy czy milionów bogu ducha winnych ludzi. Im więcej zabitych ludzi tym większa zbrodnia, tym więcej cierpienia (ofiar, rodzin).

ocenił(a) film na 9
grd1

"Obiektywnie oczywiste jest..." - a co, prowadziłeś ankietę? Na jakiej próbie bazowej?
Otóż nie obiektywnie, ale subiektywnie, gdyż Twoim zdaniem. To Ty tak uważasz i to Twoja opinia. Kto inny może mieć odmienne zdanie, nie uważasz?
Piszesz, że "im więcej zabitych ludzi, tym większa zbrodnia". Jak w takim razie stopniować kary? W myśl tej logiki powinno się mieć przynajmniej milionową gradację dotkliwości kary i to tylko w przypadku morderstwa. A czy np. wydanie rozkazu należałoby w takim przypadku zestawiać na równi z pociągnięciem za spust? Jeśli nie, co chyba uznasz za oczywiste, to owa milionowa gradacja się podwaja... itd.
Sam widzisz, że miłość do Twojej matki wzięła górę w ocenie sytuacji i dlatego powtórzę co pisałem wcześniej - w tak ISTOTNEJ kwestii, jaką jest ludzkie życie, nie ma mowy o jakimkolwiek stopniowaniu zła!

ocenił(a) film na 10
szymonka

Czyli uważasz, że nie ma co się specjalnie rozwodzić nad zagładą całych narodów i społeczności, czy innymi masowymi zgonami (w wypadkach czy kataklizmach) bo to nic bardziej istotnego niż śmiertelne potrącenie samochodem jakiegoś pijaczka czy usmażenie na krześle jakiegoś zwyrodnialca? To czemu świat się tak bardzo rozczula nad zagładą Żydów w czasie II WŚ, albo nad ginącymi w Syrii cywilami? Przecież tysiące takich samych incydentów ma miejsce codziennie na całym świecie.

grd1

Widocznie dla Ciebie to tylko statystyka.

ocenił(a) film na 10
Roxley

No właśnie wręcz przeciwnie.

ocenił(a) film na 9
grd1

Owszem, zestawiłeś. Morderstwo, ludobójstwo z przejazdem autobusem bez biletu. Ja jestem człowiekiem o dobrej kondycji psychicznej jak i fizycznej i mogę ci z pełną świadomością powiedzieć, że dla mnie zamordowanie choć jednej osoby to czyn niewiarygodnie straszliwy i właśnie wart potępienia. Dla ciebie może nie, przecież to tylko człowiek. Codziennie ktoś umiera. Ze starości, przez chorobę, w wyniku obrażeń wywołanych gwałtem, z głodu itp itd. Ale to tylko jednostka.
Jeśli jednak nie jesteś do końca pewien co chcesz przekazać, to się lepiej nie wypowiadaj.

ocenił(a) film na 10
heartofink

Zestawiłem morderstwo z ludobójstwem i kradzież z kradzieżą, żeby takim jak ty pokazać, że stopniowanie jest konieczne. Nie wiem skąd ten wniosek, że "dla Ciebie może nie, przecież to tylko człowiek" - jakieś halucynacje? Może sam się nie wypowiadaj jak nie umiesz czytać ze zrozumieniem i jeszcze lubisz sobie coś tam dopowiedzieć a później w to wierzysz i na podstawie tego wysnuwasz jakieś dziwaczne teorie.

Krzysiek_75

Na Wołyniu i na terenie Małopolski Wschodniej w wyjątkowo brutalny sposób wymordowanych zostało ponad 100 tys Polaków (ofiarami byli cywile, nie żołnierze więc tłumaczenia Ukraińców, że to była "walka" są co najmniej śmieszne i niepoważne). 60 tysięcy na samym tylko Wołyniu, a do tego dochodzi Małopolska Wschodnia (około 40 tysięcy) i ziemia chełmska (około 4-5 tysięcy). W sumie nie mniej niż 100 tysięcy zamordowanych Polaków. Skala tych mordów jest przytłaczająca. Cel był jasny - fizyczna eksterminacja Polaków z tych terenów. Zachowały się rozkazy dowódców UPA i odezwy do Polaków, w których UPA groziła cywilom, że jeśli nie opuszczą tych ziem to zostaną wymordowani. To wszystko zachowało się na piśmie, można sobie poczytać.

To nie były akcje za którymi stały pojedyncze osoby działające na własną rękę. To było ludobójstwo na ogromną skalę, w dodatku ze szczególnym okrucieństwem. Ludobójstwo dobrze przemyślane i realizowane według planu. Tu nie chodzi o zemstę czy coś w tym stylu lecz o pamięć. Jesteśmy to winni naszym rodakom, którzy zostali tam zamordowani przez bandę ukraińskich szowinistów. Na Ukrainie ten temat jest cały czas rozmywany i zakłamany. Strona ukraińska nie jest zainteresowana udostępnianiem dokumentów. My jednak musimy pamiętać, to jest nasz obowiązek.

ocenił(a) film na 9
paw_2

Na Wołyniu 50-60 tysięcy, ale jeszcze są co najmniej trzy województwa gdzie mordowano Polaków(Tarnopolskie, Stanisławowskie i Lwowskie), również były ofiary na Lubelszczyźnie(dlatego była akcja Wisła), więc to jest niestety grubo ponad 100 tysięcy ofiar.

ocenił(a) film na 10
paw_2

Nie 50 tys tylko 5 albo -10. Przecież Ukraińcy tylko wygnać chcieli kolonistów polskich. Jak na całym świecie kolonistów się mordowało tak samo w tym przypadku. Teraz mają bohaterów takich, że tylko im współczuć zostaje. Równie dobrze Niemcy powinni być dumni z Adolfa i jego organizacji.

ocenił(a) film na 10
paw_2

aaaaa wyczytał Pan w Wikipedii

olkase

Może dlatego mówi się więcej o Żydach w kontekście IIWŚ ponieważ to ich jednak zabito najwięcej? Na Wołyniu zabito 50-60tys. Polaków, ale też 150tys. Żydów (głównie przez Niemców i kolaborujących Ukraińców), jakoś o Żydach nikt nie wspomina. Ale po co, skoro i tak każdy już ma utarte opinie, jak ta, że "nawet Niemcy nie mordowali tak brutalnie".. tylko ciekawe jak delikatnie mordowali Powstańców w Warszawie?

Wielu tutaj oczekuje po tym filmie - który przecież dokumentem nie jest - tego, czego wyznawcy dobrej zmiany oczekują od "Smoleńska". Mitu.
Powodzenia w takim podejściu do świata. Ja po krótkiej lekturze nienawistnych komentarzy mam wątpliwość czy dalej jestem na poważnym forum o filmach.

b0Ro

Nie trzeba żadnego mitu, wystarczy prawda. P.S. Nie licząc np.eksperymentów w obozach koncentracyjnych,Niemcy raczej nie torturowali przed egzekucją, to dość praktyczny naród... U Ukraińców była to praktycznie norma, także podczas Powstania Warszawskiego.

ocenił(a) film na 8
mynio5

W pacyfikacji Powstania Warszawskiego brał specjalny oddział SS złożony z więźniów, coś jak kompanie karne w armii ZSRR. Okrucieństwo tych zwyrodnialców bardziej wykraczało nawet poza standardy SS. Bliżej im było do chorwackich ustaszy czy ukraińskiego UPA. Wartość bojowa tej jednostki była praktycznie żadna. Nadawali się jedynie do pacyfikacji cywilów. Z tego, co wiem, to w tym oddziale służyli tylko Niemcy, ale to była zbieranina najgorszych zwyrodnialców III Rzeszy. Oczywiście w tym czasie w Warszawie były też oddziały SS złożone z Ukraińców i być może ludzi innych narodowości. Tego nie wiem.

kinomanpl

Piszesz o oddziale dowodzonym przez zwyrodnialca Oskara Dirlewangera, fakt powszechnie znany. Ukraińcy brali udział w tłumieniu PW, np. Petro DiIaczenko. Dla wielbicieli banderowców zastanawiający może być fakt, że SSmani i Ukraińcy nie byli brani do niewoli w trakcie Powstania... Ciekawe dlaczego??

b0Ro

Najwięcej zginęło Słowian ok 20-25 milionów nie twoich ziomków.A w Powstaniu rolę egzekutorów odgrywali SS-mani innych narodowości niż niemiecka.

ocenił(a) film na 7
Janus83

Masz całkowitą rację.
Najwięcej było Hindusów i Albańczyków w SS. To oni katowali Polaków podczas powstania.


Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones