PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=101317}

Wojna i pokój

Voyna i mir
7,7 1 765
ocen
7,7 10 1 1765
Wojna i pokój
powrót do forum filmu Wojna i pokój

Dobre filmy prod. ZSRR

ocenił(a) film na 10

Niedawno obejrzałam ten film i muszę powiedzieć, ze mnie powalił na kolana. Niezwykle artystyczny, klimatyczny, a przy tym ciekawy obraz. Kinematografia ZSRR nie jest mi zbyt dobrze znana (poza częścią twórczości Tarkowskiego), ale zamierzam nadrobić zaległości. Czy polecilibyście jakieś inne dobre filmy radzieckie, najlepiej ekranizujące klasykę literatury rosyjskiej? Widziałam kilka takich ekranizacji sdiełanych przez Anglosasów, ale moim zdaniem to zupełnie nie to.

ocenił(a) film na 5
Tota

Chyba mam podobnie (podobne odczucia).. W sensie literatura rosyjska w interpretacji zachodu jest niewątpliwie czymś innym w odbiorze, niż to samo zrobione w interpretacji Rosjan. I również nie jestem zbyt dobrym znawcą Kina ZSRR, ale to co zdążyłem do tej pory zobaczyć, na pewno pozwala postawić ich dorobek w pozytywnym świetle.
Oczywiście nie da się zaprzeczyć, że Kino ZSRR mocno jest sprzężone z komunistyczną indoktrynacją, ideologią, często to tzw. produkcyjniaki. Ale poza tym Rosjanie (poszczególni reżyserzy) potrafili stworzyć dzieła wybitne, często niepokorne, często znaczące dla dorobku Kina,
Tak na szybko jeśli miałbym coś polecać z głowy to wspomnę o: 1) Wujaszek Wania (Czechow), 2) Dersu Uzała (Arseniew), 3) Cichy Don, Poza tym filmy nieliterackie: 1) Tak tu cicho o zmierzchu, 2) Lecą żurawie, 3) 41szy, 4) Swój wśród obcych, obcy wśród swoich, 5) Syberiada,
Zapewne uzbierało by się tego więcej... Nie wspominając o samym Tarkowskim. 

ocenił(a) film na 10
srick.pl

dzięki serdeczne za polecenia!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones