PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=105754}

Wojna

Voyna
7,0 1 421
ocen
7,0 10 1 1421
7,3 3
oceny krytyków
Wojna
powrót do forum filmu Wojna

Już 4 film Aleksiej'a Bałabanow'a jaki widziałem i kolejny raz jestem zachwycony. Wojna w tym filmie jest cytując Sapkowskiego "taka brzydko prawdziwa". Argumenty o negatywnym przedtawieniu Czeczenów jako elemencie rosyjskiej propagandy wydają mi się przesadzone. W końcu Rosjanie również szlachetnymi rycerzami w tym filmie bynajmniej nie są(jakby to było w amerykańskiej produkcji). Obie strony są jednakowo skażone wojną. Główny bohater z zimną krwią zabija 4 osoby w tym kobietę by zdobyć auto którego i tak pozbywa się parę scen później.Nie odczuwa z tego tytułu wyrzutów sumienia pozostaje chłodny. Stwierdza: "skarzą mnie za zabójstwo BO byłem w cywilu". I dla niego i dla widza jest oczywiste że gdyby nie film Johny'ego nie zostałby osądzony. Wyrok na nim ma się stać częścią rosyjskiej polityki propagandowej.
Nie ma tu praktycznie żadnych jednoznacznie pozytywnych postaci. Może pomijając kapitana Medvedev'a ale jemu nie mamy okazji przyjrzeć się bliżej. Dotego widzimy go przecierz oczami Ivana który zdaję się dostrzegać w nim symbol czegoś w co kiedyś być może wierzył,a co przez wojne utracił. Misja ratunkowa Ivana staję się rozpaczliwą próbą udowodnienia istnienia jakiejś sprawiedliwości. Próbą nieudaną gdyż kapitan po wojnie jest zdany na siebie jeśli chodzi o leczenie. Rząd któremu służył nie zamierza mu pomóc.
Politycy są tu przedstawieni najgorzej ze wszystkich. Zarówno angielscy jak i rosyjscy. Nie obchodzi ich los jednostek zmuszonych do udziału w wojnie. Nie ratują dziewczyny uwięzionej w obcym kraju. Deklarują wspóczucie ale zasłaniają się taką a nie inną polityką i nie robią nic trudno to nazwać propagandą.

ocenił(a) film na 6
wlooczykij666

No i wreszcie trzeźwe spojrzenie na ten film, a nie tylko bełkot rusofobów, od których się tu aż roi...

Puella

Popieram :)

ocenił(a) film na 7
nomiczek

:) nu, jeszcze troche takich opinii poczytam i bede sklonna zaczac wierzyc w to ze w Polsce sa rowniez ludzie ktorzy nie sa rusofobami .
(film dla mnie z powodow osobistych trudny do ogladania)
ale balabanow nie zawiódl
(chociaz i tak wole gruz, morfine, o potworach i ludziach)
(

ocenił(a) film na 9
wlooczykij666

Film mine bardzo pozytywnie zaskoczył spodziewałem się filmu na max 7 a daje mu 9.
W scenie z samochodem wydawało mi się że załatwił dwóch gości i babę po za tym oceniam te scenę inaczej gdyby nie ten głupi anglik to pewnie nie doszło by do walki bo ze strzelbom nie doszłoby się walki ratował angolowi życie i sam omal nie zgiął tom babę trafił przez dach o ile pamiętam i z tej pozycji wątpię czy ją widział . W mojej ocenie niezabił nikogo kogo nie musiał a angol zastrelił związanego jeńca to było wpożądku ja go tam nie żałuje ale jak już ktoś zasługiwał na więzienie to on .

ocenił(a) film na 7
wlooczykij666

Też myślałem, że kolejny film typu super ruski kontra źli czeczeni, a tu niespodzianka. I na pewno nie jestem rozczarowany. Dobry film. Daje 7/10.

użytkownik usunięty
wlooczykij666

czy Iwan otrzymał karę śmierci, tego ostatecznie nie wiadomo. A co do kapitana, to chyba taki kryształowy jednak nie był - przecież w końcu przespał się z Margaret. Nie było to wprost powiedziane, ale na początku sugerował to Iwan mówiąc, że "od razu się w nim zakochała". Także Czeczeni jej raczej nie zgwałcili, chociaż John tak z początku myślał i dlatego zabił Asłana. Koniec końców się z nią jednak nie ożenił.

ocenił(a) film na 9

A co w tym niby złego że się z nią przespał? Też bym tak zrobił na jego miejscu;) W końcu nie zgwałcił jej, skoro się do niego potem przytulała , a ona nawet nie była mężatką(nie jestem pewien czy wogóle była zaręczena z Johnem). Poza tym nie twierdzę że był kryształowy jedynie że na tle innych postaci był przedstawiony bardzo pozytywnie(choć osobiście strasznie polubiłem Asłana). Oczywiście zgadzam się że Czeczeni jej nie tkneli.Wystaczy spojrzeć na twarz Asłana gdy gdy John oskarża go o to. Ta mieszanina rozbawienia i zdumienia głupotą i naiwnością brytyjczyka mówi sama za siebie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones