PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=525653}

Wschodnie zabawy

Eastern Plays
6,2 552
oceny
6,2 10 1 552
Wschodnie zabawy
powrót do forum filmu Wschodnie zabawy

o co chodziło?

ocenił(a) film na 10

cały czas myślę i nie mogę rozkminić jednej sceny. Chodzi o moment, kiedy Itzo pomaga
staruszkowi nieść plecak. Odprowadza człowieka do domu i zasypia u niego w fotelu, starzec
znajduję się na przeciwko. Następnego ranka Itzo budzi się, a obok, w miejscu starca znajduję
się mały wesoły chłopiec.. Itzo jak gdyby nigdy nic wstaje i wychodzi.
Jak to rozumieć?!?
Czy chodzi o to, że Itzo był już tak pogodzony ze swoim marnym losem i zniechęcony do życia,
że nic, nawet tak absurdalna sytuacja, nie była w stanie go zaskoczyć, zadziwić i oderwać od
stagnacji w jakiej znajdował się jego stan ducha? Itzo chodził do psychologa i niegdyś ostro
leciał na używkach, więc może była to tylko jego wizja, mimo to jego reakcja na sytuację w
jakiej się znalazł była zaskakująca.
Czy ma ktoś jakąś inną teorię?

ocenił(a) film na 6
piec_palcow

Aktor grający główną rolę zmarł w czasie gdy film był realizowany (wnioskuję tak po informacjach zawartych w filmie - można spróbować znaleźć coś więcej na ten temat). Wydaje mi się też, że właśnie z tego powodu końcówka obrazu stała się mocno poetycka i w pewien sposób "nie trzyma się kupy". Może montowali ją z materiału, który udało im się zgromadzić przed śmiercią Christo?
Samą scenę z dziadkiem odbieram jako milczące, międzypokoleniowe porozumienie. Dwóch, zupełnie obcych sobie Bułgarów, w milczeniu siada naprzeciw siebie. To trochę powtórzenie sceny z psychiatrą. Tam Itzo opowiada o swoich problemach, płacze i cierpi. Obecność tego starszego mężczyzny wnosi natomiast spokój i poczucie bezpieczeństwa (na tyle duże, że w końcu zasypia).
W tym kontekście, zobaczone dziecko może być sugestią nowego początku? Końcem marazmu i bierności. Biorąc pod uwagę, że bohater jedzie do Turcji, nie jest to chyba, aż tak absurdalna hipoteza.

piec_palcow

reinkarnacja.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones