PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=587175}
7,0 202 794
oceny
7,0 10 1 202794
5,1 15
ocen krytyków
Wyścig z czasem
powrót do forum filmu Wyścig z czasem

Możliwe spoilery.



Czy w tym świecie aby na pewno płaci się czasem, a nie mózgiem? Bo główni bohaterowie
zachowują się, jakby roztrwonili gdzieś wszystkie szare komórki.
Mimo całego szafarzu fantastycznego, film opowiada o społecznej nierówności, niemal
dokładnie takiej, jak ta obserwowalna we współczesnym świecie. Są ludzie, którzy mają
wszystko i o nic nie muszą się martwić i są tacy, którzy żyją z dnia na dzień, niepewni swojej
przyszłości.
Bohater postanawia się z tym systemem rozprawić i co w tym celu robi? Napada na bank i
stwarza sytuacje, w której ludzie bez żadnej kontroli mogą wziąć sobie trzymane tam zasoby (w
tym przypadku czas, ale równie dobrze mogłyby to byś pieniądze, czy cokolwiek innego,
stanowiącego aktualną walutę). W ramach walki z systemem zamierza ciągnąć swój proceder
dalej.
Gdzie sens, gdzie logika?
Przecież nikt w takiej sytuacji nie ustawi się grzecznie w kolejce. Oczywistym następstwem
otwarcia banków byłyby zamieszki i rozruchy, rozlew krwi i dziki chaos.
Zakładając, że najsłabsi zostaliby stratowani, ci, którzy wyżyli, zabraliby, ile wlazło, a ewentualni
tchórze i frajerzy zostali z niczym, to co potem? Jeden system upada, ale czy bohater ma
pomysł na nowe społeczeństwo? Nie, żadnego. Otwiera banki, uważając, że dzięki temu
stworzy krainę wiecznej szczęśliwości.
Nie potrafię identyfikować się z taką postacią, nie potrafię mu kibicować w tak nieracjonalnych
działaniach. Wzbudza on wyłącznie moją niechęć i oglądając chciałam z całego serca, żeby co
najmniej dostał po dupie i zmienił swoje do bólu infantylne spojrzenie na świat. A i tak
najbardziej satysfakcjonowałaby mnie końcówka, w której rozszalały tłum zupełnym
przypadkiem rozrywa na strzępy jego i jego nijaką panienkę.

ocenił(a) film na 9
petra_arkanian

Dokładnie, trafiłaś w sedno, sam ogólny zarys i pomysł mógł być początkiem czegoś poruszającego, i tak na początku filmu sądziłam, ale wyszła z tego niedorobiona, a może wręcz nadrobiona historia. Trochę się zawiodłam, co nie zmienia faktu, że pomysł sam w sobie (chodzi o płacenie czasem i nierówność, nie o te napady :p ) jest bardzo dobry.

ocenił(a) film na 9
petra_arkanian

A tak nawiasem mówiąc, CZYTAŁAŚ może "Igrzyska śmierci" ? ;)

petra_arkanian

pomysł z czasem jako walutą jest ok, ale raziło mnie, że tak łatwo mają do niego dostęp obcy ludzie: wystarczy komuś obrócić rękę, gdy śpi, żadnego PINu, zgody i tak można człowieka zabić. I jeśli to robisz tam, gdzie nie ma żadnych kamer, to nikt ci nawet nie udowodni, czy go zabiłaś, czy mu się sam czas skończył tak o.

po drugie, te zegarki nie powinny być tak łatwo widoczne, żeby każdy wiedział, kogo i z ilu może okraść. jak o wiele ciekawsza mogłaby być fabuła, gdyby ilość czasu znali tylko sami jego posiadacze; ludzie wydawaliby potajemnie czas, aby pomóc najbliższym i udawali, że mają go jeszcze dużo, potajemnie dorabiając w walce o życie — mielibyśmy ciekawy dramat. albo o ludziach, którzy udają, że są z wyższych sfer, aby komuś zaimponować, a tak naprawdę mają tylko dzień życia. główny bohater mógłby być przestępcą, który napada na bogatych / złych po to, aby pomóc swojej rodzinie itd.

SPOILERY

a co do bezmyslności; jak można oddać pożyczkę (2 dni) wiedząc, że po powrocie do domu zostanie ci tylko 30 minut i twoje życie zależy kompletnie na synu, który wróci z pracy i podzieli się czasem? A jakby tak utknął w korku xD albo ktoś go napadł / zrobił cokolwiek innego i spóźnił się minutę?

już o takich pierdołach jak pościg samochodem bez pasów, który kończy się wypadkiem, a ludziki sobie siedzą w fotelach (może taka tam technologia, że dupe im klejem przykleili? xD ), czy samo to, że koleś nigdy wcześniej nie prowadził samochodu, a dawał radę i to nawet tyłem; zabija trzech kolesi go otaczających podczas siłowania się na rękę z czwartym — to po co oni tam stali? nawet nie zaczęli sięgać po broń, a zabicie 3 typów trochę trwa; nie będę się rozpisywać.

ocenił(a) film na 10
petra_arkanian

a właśnie, że film to cała prawda o naszym świecie. a jeśli chodzi o te rabunki banków, to niestety banki, kredyty , inflacje to upadek cywilizacji normalnej. dlatego jest ukazane, że kradzież z banków jest jedynym normalnym wyjściem, bo pieniądza starczy dla każdego. a niestety bank w każdej chwili może nawet Tobie z banku pieniądze zabrać i nie oddać pod argumentem kryzysu :P takie mamy prawo teraźniejsze..
a odnośnie łatwego dostępu do czasu, to teraz też można w bardzo łatwy sposób kogoś okraść, wszelkie mobilne transakcje itp, telefon łączące się z bankiem, wystarczy dobry wirus i już nie masz nic na koncie. a już w gazetach pisali, że na androida coś takiego zrobili.
a odnośnie książki to polecam Orwella poczytać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones