PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=575936}

Wyprawa Kon-Tiki

Kon-Tiki
6,9 10 310
ocen
6,9 10 1 10310
6,5 6
ocen krytyków
Wyprawa Kon Tiki
powrót do forum filmu Wyprawa Kon-Tiki

Woda pitna???

ocenił(a) film na 7

Może ktoś, kto czytał książkę wyjaśni mi skąd oni brali wodę pitną? Albo nieuważnie oglądałem, albo słowa o tym nie było... Szybko licząc: skromne 2 litry "na twarz" przez 101 dni daje nam ponad 1200 litrów! Żeby to lepiej zwizualizować - podzielimy sobie to na 5 litrowe baniaki - ponad 240 baniek z wodą! Gdzie to upchnąć na tej łupince?

JABOL666

Z tego co pamiętam z książki to rzeczywiście tak było. Mieli wodę na całą podróż jakoś przymocowaną pod pokładem czy coś.

ocenił(a) film na 8
JABOL666

tak. wzięli 1100 albo 1200 litrów.czytam właśnie książkę ale nie chce mi się szukać ile tego było dokładnie

ocenił(a) film na 8
kool83

i to wcale objętościowo tak dużo nie jest jak Ci się wydaje

ocenił(a) film na 8
kool83

1000 litrów = metr sześcienny

Sqrchybyk

Aż przeczytam tę książkę, żeby się dowiedzieć dokładnie, gdzie mieli tę wodę...

JABOL666

W filmie, który został nakręcony podczas wyprawy jest mowa, że zabrali 1000 litrów wody. Wystarczyło im do końca rejsu. Kiedy dotarli do regionów, gdzie częściej padało, uzupełniali zapasy. Picia dostarczały też surowe ryby. Po złowieniu dużego okazu wycinali w nim otwór, który powoli wypełniał się płynem, z układu chłonnego. W gorące dni, gdy wraz z potem tracili dużo soli, wodę pitną mieszali z morską. Czasami w proporcji 60 do 40 %.

ocenił(a) film na 7
JABOL666

Dzięki wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi! Rzeczywiście metr sześcienny to nie jest wielka objętość. Musiałem przegapić informacje na ten temat w filmie.

JABOL666

Oprócz tego Thor pisał o tym, że Indianie mocowali pod pokładem grube bambusy z przebitymi wewnętrznymi ściankami i zatkane woskiem. Dzięki temu woda była chłodna i nie psuła się, nie obciążając też dodatkowo łodzi (woda nie jest cięższa od wody ;-) ). Nie pamiętam czy podczas wyprawy Kon Tiki zastosowano tę technikę. W każdym razie w strefie okołorównikowej deszcz pada tak często, że woda nie stanowi jakiegoś wielkiego problemu (to samo tyczy się bezludnych wysp i atoli w tamtym regionie ;-) ).

użytkownik usunięty
JABOL666

Ale faktycznie, temat na tyle ciekawy, że mogli mu w filmie poświęcić trochę dłuższy kawałek niż wzmiankę o 1000 litrach wody. Np. pokazać jak pozyskiwali wodę z ryb (z tego co się orientuję, to nawet była jedna z teorii Thora, w jaki sposób Indianie mogli pozyskiwać wodę podczas podróży - z ryb).

ocenił(a) film na 9
JABOL666

lata całe jak to czytałem ale wodę mieli w łodygach Tykwy( jeśli dobrze pamiętam)

ocenił(a) film na 8
JABOL666

Goodbye horses!
http://theplaylist.net/remember-late-jonathan-demme-great-video-essay-use-close- 20170426/

ocenił(a) film na 7
JABOL666

Książki nie czytałam, ale w filmie jest mowa o odsalaczu wody.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones