PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=478478}

Wyspa skazańców

Kongen av Bastøy
7,6 47 065
ocen
7,6 10 1 47065
5,7 3
oceny krytyków
Wyspa skazańców
powrót do forum filmu Wyspa skazańców

Myślałem że historia będzie bardziej oryginalna. Od połowy ten film bardzo trąci Złym wychowaniem, Uśpionymi, trochę Władcą much. Wiadomo co się stanie. Plusem jest tylko mroźna scenografia. Mnie osobiście w oczy raziły amatorsko nakręcone sceny bójek. Wyraźnie było widać że pięści ani razu nie zetknęły się z twarzami bitych. Zero realizmu.

Ktoś tu pisał o tym że ten film mówi o walce z systemem. Nie do końca mi to pasuje. Nie wiem jak było na początku XX wieku ale wiem jak było nie tak dawno w przypadku Breivika. Wszyscy wiemy że ten koleś ma w pace lepiej niż nie jeden z nas we własnym domu.
Nie doszukiwałbym się tu na siłę metafor i symboli. Za złe uczynki trzeba płacić. Dobrym środkiem płatniczym jest właśnie ciężka praca. W filmie nie chciano tych szczeniaków wykończyć pracą.
Problem dotyczy "jedynie" dozorcy któremu się zachciało młodych siusiaków oraz jego szefa który dał mu spokój bo bał się donosu z powodu niegospodarności. W takich sytuacjach zawsze prędzej czy później znajduje się charyzmatyczna jednostka która powie "DOŚĆ".

Takie filmy przypominają nam że systemy wychowawcze i resocjalizacyjne trzeba ciągle doskonalić. Chodzi zarówno o metody/narzędzia pracy z podopiecznymi, zaplecze, kontrole jak i kadrę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones