PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=464256}

Wyspa tajemnic

Shutter Island
8,2 587 930
ocen
8,2 10 1 587930
7,1 47
ocen krytyków
Wyspa tajemnic
powrót do forum filmu Wyspa tajemnic

Jakby ktoś mi zechciał opowiedzieć-nie, nie treść, nie scena po scenie, ale co "poeta miał na mysli".
Bo że opis stanów delirycznych, że rezyserskie gierki zanurzone w historii kina - to widzę.
Ale co naprawdę ważnego o swiecie, o człowieku, ma ten film do powiedzenia?

ocenił(a) film na 10
agur

Film pokazuje prosty fakt, że umysł ludzki w momencie wielkiego bólu i rozpaczy wykraczających poza granice jego wytrzymałości (mord małżonki na dzieciach i własne zabicie żony w odwecie)
potrafi uciec od rzeczywistości tworząc złudzenie realności.

Jest to mechanizm obronny umysłu wobec rzeczy z którymi nie może sobie poradzić. Wariuje, aby nie zamęczać świadomości tym, co tak ciężkie. Adrew, co sam przyznał, obwiniał siebie za śmierć dzieci, bo nie usłyszał wcześniej żony i oznak jej choroby, obwiniał się też bezpośrednio, że zadany przez nią ból doprowadził do zastrzelenie jej przez niego.

Kiedy Andrew na końcu wybiera "śmierć" przez lobotomię, czyli tak naprawdę wyłączenie jego świadomości, to jest to najlepszy przykład na to, że kiedy ponownie otrzeźwiał i jego umysł został wydobyty z pułapki imaginacji, to stan rzeczywisty był dla niego zbyt trudny i wolał z niego zrezygnować, nawet kosztem swojego życia.

Muszrom

No i zaraz Cię tu zjedzą Muchomorku... Zjedzą Cię zwolennicy teorii spiskowych i inni zacni detektywi - amatorzy.
Wszak do wielu jeszcze nie dotarło, że taka właśnie, a nie żadna inna jest fabuła tego filmu.
Ale po przeczytaniu niektórych postów jestem pewien, że nawet gdyby sam Lehane czy Scorsese napisali tu, że to film o chorym człowieku, a nie praniu mózgów, to oni i tak wiedzą swoje...

ocenił(a) film na 8
stefan_rad

Według mnie był szeryfem i był zdrowy .ponieważ znalazł Rachel Solondo w jaskini i ona powiedziało mu wszystko na temat co tu sie dzieje-ma już dowody .mówi mu o tym ze nie ma przyjaciół na wyspie .rozmowa ze znajomym George mów mu o tym jak tu sie znalazł i co mu zrobią karze nie ufac Chuckowi bo to jest lekarz i czlowiek calego spisku. nawet to wiadać na samym początku filmu jak na niego patrzą strażnicy z spisku -ze strachem pogardą i obawą .chuck jest lekarzem i ma pilnowac Tedda .nie wiadomo skąd sie wzioł .po jego zachowaniu widać z nie jest szeryfem w czasie oddawania broni nawet jej nie umial wyciągnąć i odać.strażnicy parzyli zeby sie tedd nie zjazył.zniknięcie chucka bylo praniem mózgu.Dr John Cawley zaczyna mu wmawiać ze nikogo takiego nie ma.Np w czsie przesłuchania skazana pisze mu w notesie RUN ponieważ ona wie ze to jest spisek i powiedziała ze chce wody dla chucka poto zeby nie zobaczyl wiadomości.ona o wszystko wie ale nie morze powiedzieć .

Dodam jeszcze ze Andrew Laeddis istnieje i ze przesłuchana kobieta go zna i chce powiedzieć o jego istnieniu ale wie ze za to by została zgładzona.tak naprawdę tedd nie miał dzieci i a żona udusiła sie w czasie pozaru.spiskowcy chcieli mu wmówic ze jest morderćą zony i ze jego zona utopiła dzieci.na kacu filmu powiedział ze zycz jak potwór czy umrzeć jako dobry człowiek.- czyli ze sie nie udalo pranie muzgu .i staje i idzie z pewnością na śmierć bo jeden z nich z czymś w ręcach zawinietym niesie-pewnie to nażedzia do grzebania w mózgu a na koncu pokazują latarnie . a co tam sie robiło? wlasnie przeprowadzało sie tam eksperymenty np na mózgach. Jeszcze cos jak tedd miał dowody to chciał wypłyną z wyspy promem ale lekarz chciał go postrzymac zastrzykiem ale sam został im poczęstowany.

dzikas

dzikas eksperyment faktycznie mial miejsce - była nim nowa i nie stosowana wczesniej terapia dr cawleya, której celem bylo narzucenie akceptacji rzeczywistosci laeddisowi - tego co sie wydarzylo i tego co sam zrobil.

stalo sie tak z polowicznym skutkiem i w ostatecznosci daniels "zwycieza" pozostajac nadal w swoim imaginarium. jedyne pytanie jakie mnie nurtuje to dlaczego własnie lobotomia, a nie samobojstwo. i na ile jego decyzja była "świadoma".

ocenił(a) film na 10
dzikas

Ile masz lat,że takie koszmarne byki robisz?

Muszrom

zgadza sie...
dosyc proste w odbiorze przesłanie

ocenił(a) film na 8
Volturnus

Nie moge uwieżyć ze był chorym człowiekiem.

dzikas

Muszromek, nie mówiłem...??? Jesteś zjedzony na podwieczorek - oni wiedzą swoje i koniec.
W sumie to fascynujące, że stworzyły się takie dwa obozy.

stefan_rad

Stefanie każdy ma prawo do własnej interpretacji filmu - więc jeżeli zarzucasz fanom teorii spiskowej brak poszanowania zdania innych - nie rób tego sam.

ocenił(a) film na 8
AlmostGreen

no i gitara mamy dwa obozy jedni są za tym ze był zdrowy a drudzy ze chory- ja jestem za tym ze zdrowy ale bym chcial się upewnić ze dobrze zrozumiałem film ale po przeczytaniu wielu wypowiedzi jestem w punkcie wyjscia.

ocenił(a) film na 8
dzikas

wyżej wypisałem wszystko to co może swiadczyć ze był zdrowy przeanalizujcie i napiście co myślicie muszę wiedzieć co jest prawdą a co nie

ocenił(a) film na 9
dzikas

PO tym co napisałeś nie można dojść do żadnych wniosków. Nie ma tam co analizować. Nikt tu nikogo nie zjada na podwieczorek, nie atakuje, nie rozumiem skąd takie stwierdzenia;] Ludzie chcący wierzyć w zdrowego Teddyego wynajdują wybiórczo sytuacje i interpretują pod wersje spiskową. Najśmieszniejsze jest to, że autor książki wypowiedział się o sensie swojego dzieła - Adrew był chory. Do tego Scorsese powiedział, że nie chce tu wymyślać niczego nowego tylko oddać treść książki. Jednak pojawiają się wybitne postacie negujące twierdzenia twórców i starające się udowodnić, że nie mieli racji:]

ocenił(a) film na 10
dzikas

Uwierz.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones