PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=464256}

Wyspa tajemnic

Shutter Island
8,2 587 546
ocen
8,2 10 1 587546
7,1 47
ocen krytyków
Wyspa tajemnic
powrót do forum filmu Wyspa tajemnic

A więc tak: on tak naprawdę był policjantem, a jego żona była chora(mówił w końcówce filmu "Dolores mi opwiadała,
że czuje jakby w głowie miała pająka czy coś takiego") dlatego utopiła dzieci, gdy on to zobaczył zabij ją, przez co miał
ową traume i oszalał i wyparł z pamięci to co zaszło, chcąc mu pomóc ten doktor wymyslił całe te śledztwo, żeby mógł
sobie przypomnieć i wyzdrowieć ( fakt że w bramie musieli oddać broń świadczy o tym że:
1. Bali się "Teddemu" dać broń "na zawsze" w razie gdyby sobie przypomniał mógłby ich pozabijać bo był
najniebezpieczniejszym pacjentem.
2. jego rzekomy partner nie umie się posługiwać bronią, czyli był podstawiony, nie był gliną.
3. po trzecie Teddy gdy oddaje broń robi to tak jak prawdziwy policjant wniosek: ON BYŁ POLICJANTEM, tylko nie było
spisku. Zakończenie jest zamknięte: Teddy czyli Edward wyzdrowiał, wiedział co zrobił, nie mógł żyć z tą
świadomością, dlatego wolał dalej udawać i "odejść" jako Teddy. :)

ocenił(a) film na 9
qqqAgysua

Zakończenie nadal jest otwarte. Leonardo był pewny, że był tam 4-5 dni, a oni mu wmawiali, że był 2 lata. Ale przecież on miał na czole plaster - nikt nie nosi plastra 2 lata (zwłaszcza w szpitalu) :)

ocenił(a) film na 10
qqqAgysua

Naturalnie masz rację, a każdy piszący o otwartym zakończeniu w domyśle "może jednak był wrabiany?" zwyczajnie pisze bzdury. Tyle tylko, że ilość spoilerów które zdradziłeś swoim komentarzem i brak ostrzeżenia przed nimi, wręcz spoilery już na stronie głównej bezpośrednio na forum - każą się domyślać, iż długo Twój komentarz na portalu może nie istnieć bo ktoś go zapewne zgłosi do usunięcia. Na drugi raz oznacz spoiler. Bo kto filmu nie oglądał, może się bardzo rozczarować trafiając na dzień dobry na zdradzenie całej fabuły i rozwiązanie tajemnicy produkcji.

ocenił(a) film na 8
poland7

Tytuł raczej sam daje do zrozumienia, że jeśli filmu się nie oglądało to nie powinno się wchodzić w ten post, jednakże co do tego ostrzeżenia przed spoilerem masz racje.

ocenił(a) film na 10
PunkFan

Ale już pierwsze zdanie pod tytułem widoczne na stronie głównej filmu, zdradza całą fabułę i rozwiązanie zagadki filmu.

ocenił(a) film na 8
poland7

No tak :).

ocenił(a) film na 9
poland7

Przecież jednoznacznie po filmie widać że zakończenie jest otwarte.. jaki wy film oglądaliście? Ja uważam że to był Teddy i był wrabiany, nie przemawia do mnie kompletnie to że był naprawdę chory... Tyle z mojej strony

ocenił(a) film na 10
Naszman218

Mogę napisać to samo co Ty, tylko w przeciwnym kierunku: "Przecież jednoznacznie po filmie widać że zakończenie jest zamknięte.. jaki ty film oglądałeś?". Film obejrzałem najmniej piętnaście razy, czytałem również książkę na bazie której powstał. Oczywistym jest, że główny bohater był chorym. A całe śledztwo było jedynie inscenizacją, niekonwencjonalną terapią leczenia podjętą przez lekarzy psychiatrów mającą pomóc zrozumieć pacjentowi w jakim obłędzie i paranoi żyje. Tyle z mojej strony.

ocenił(a) film na 8
Naszman218

SPOILER - na wszelki wypadek ;)

Dla mnie zakończenie jest zamknięte - był chory. Świadczą o tym - moim zdaniem - ostatnie sceny, w których Di Caprio rozmawia na schodach ze swoim "partnerem", partner spogląda w kierunki lekarza-Kingsleya i z rezygnacją kiwa głową, a na twarzy doktora maluje się autentyczny wyraz rozczarowania z przegranej terapii-dramy i wyraz współczucia dla pacjenta. Doktor nie musiał już niczego wtedy udawać, ani grać...

Na marginesie - film to majstersztyk reżyserski i aktorski, świetne zdjęcia. Ale sama fabuła, historia nie jest aż tak rewolucyjna żeby wstrząsnąć światową kinematografią. To w zasadzie ta sama szuflada co Harry Angel, Inni (ten z N. Kidman), 6-ty zmysł, albo dużo mniej udane i wtórne - 5 wymiar czy Diabeł

krycha101

6 lat minelo ale musialem az zalozyc konto.
Przeciez on mu mogl pokiwac glowa ze nie, w sensie ze sie nie nabral na to wszystko!
Dla mnie czlowieka z otwartym umyslem hehe i ktory ogladal film 3 razy stwierdzam ze byl zdrowy.
Naprawde mysliscie ze dla jednego pacjenta tyle trudu (na kur"a odizolowanej wyspie) by sobie robili tylko po to aby mu pod koniec zrobic lobotomie?
Przeciez to oczywiste ze go wrobili bo inaczej mogl ujawnic swiatu co tam sie wyprawia, a jak wiadomo nie byl on tam tylko z przyczyn zaginionej kobiety.

tomekatomek10

Na samym końcu filmu mówi do swojego lekarza(podczas terapi - swojego partnera) że zastanawia się, czy lepiej żyć jako potwór, czy umrzeć jako porządny człowiek, nie reaguje na imię Teddy, jego lekarz ma wyraz niedowierzania i zaskoczenia na twarzy, po tym jak usłyszał jego słowa, odchodzi w ręce innych lekarzy aby ci mogli mu zrobić lobotomie. Wiec jak dla mnie człowieka z ścisłym umysłem i potrafiącym łapać fakty nie widoczne gołym okiem lecz takie nad którymi trzeba pomyśleć, był on chory, po czym terapia zadziałała lecz ten nie mógł pogodzić się z tym co zrobił, wiec wolał zostać "warzywem" bez wspomnień niż żyć z tą straszną myślą.

ocenił(a) film na 7
tomekatomek10

Myślę podobnie

ocenił(a) film na 9
Naszman218

Obejrzyj film jeszcze raz i przyjrzyj się jak reagowali pacjenci oraz personel na jego osobę jako szeryfa. Oni dobrze wiedzą kim on jest.

poland7

To teddy byl.chory?

ocenił(a) film na 7
poland7

Bzdury to ty masz we łbie, sam sie nadajesz do psychiatryka, zakończenie jest jak najbardziej otwarte

qqqAgysua

w filmie chodzi o to że on od początku był chory psychicznie ,a całe to jego bycie policjantem było iluzją. oni pokazali Tediemu, to co chciał zobaczyć. o tym że był psychiczny mogą świadczyć np: w początkowej scenie gdy wychodzi z łazienki na suficie wiszą kajdany a wokół są kraty a jego towarzysz jest jego lekarzem, który go pilnuje.

qqqAgysua

również tak uważam, dodatkowo na samym początku filmu fakt, że nie miał papierosów przy sobie, a był pewien, że je ma dodatkowo upewnia w tym, że sam pochodził z bloku C.

ocenił(a) film na 7
Maciej_Szafranski_fw

Bzdura, papierosy mu zabrali, a potem czestowali żeby nafaszerować prochami, wszystko co widział było efektem naćpania

qqqAgysua

Moim zdaniem to nie był pacjent tylko faktyczny policjant. Chciał dojść do prawdy z zaginioną kobietą a zachownie doktora było bardzo podejrzane tym bardziej z listem kiedy chciał mu go zabrać. Kobieta nagle wróciła ale to nie była ona tylko podstawiona inna kobieta. Później potwierdza to scena gdzie policjant znalazł zbiegłą kobiete w jaskini. Ja ten film odebrałem tak że policjant został niemiłosiernie zrobiony w konia i ściągnięty na wyspę podstępem. A na końcu poddał się lobotomii, kiedy lekarz uderzył w jego traume o spalonym domu i rodzinie, nie poradził sobie i przyznał się nie do swoich czynów. On nikogo nie zabił, przecież to ta zbiegła kobieta utopiła swoje dzieci a jemu wkręcili że go jego żona zrobiła po czym on ją zabił. Podawali mu psychotropy więc był jeszcze słabszy i podatny na manipulację

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones