PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=464256}

Wyspa tajemnic

Shutter Island
8,2 587 910
ocen
8,2 10 1 587910
7,1 47
ocen krytyków
Wyspa tajemnic
powrót do forum filmu Wyspa tajemnic

Ten film to majstersztyk, arcydzieło. I na wstępie zaznaczę, że nie ma żadnego otwartego zakończenia. Jest tylko jedno i reżyser przez cały film próbuje nam je pokazać przez symbolikę i szczegóły.

Aby zrozumieć ten film trzeba go oglądnąć co najmniej dwa razy. Za drugim razem z założeniem, że Teddy jest pacjentem. I wtedy nagle zbędne, niezrozumiałe sceny nabierają znaczenia.

SYMBOLIKA WODY I OGNIA:

Ogień symbolizuje halucynację bohatera związane z pożarem, woda zaś prawdziwe wydarzenia, rzeczywistość związaną z utopieniem jego dzieci, które bohater odrzuca.

W każdej scenie gdzie występuje ogień, występują również halucynacje Teddyego. Gdy rozmawia z Rachel Solando przy ognisku, gdy widzi swoją żonę w bloku C (odpala wtedy zapałkę), gdy widzi Andrewa Leaddisa towarzyszy im ogień w kominku.

Awersja Teddyego do wody, choruje na chorobę morską, bo odrzuca związaną z nią rzeczywistość! Gdy w jednej ze scen kobieta pije wodę ze szklanki i jej nie trzyma to nie jest błąd! Jest to pokazane z perspektywy Teddyego, dlatego szklanki z wodą nie ma. Dopiero po jej wypiciu się pojawia, proszę na to zwrócić uwagę!

WAŻNE SZCZEGÓŁY:

Należy zwrócić uwagę na to jak bardzo strażnicy pilnują Teddyego przez cały film, od samego jego początku, od przybycia na wyspę. Jest to świetnie ukazane w scenie przesłuchania. Kiedy Chuck przesłuchuję kobietę nie ma przy nim strażników, gdy Teddy przesłuchuje strażnicy są! Strażnicy też obijają się gdy mają szukać Rachel Solando podczas jednej ze scen, bo wiedzą, że jej tak naprawdę nie ma.

Chuck już w pierwszych scenach nie potrafi odpiąć swojej broni, daje ją strażnikowi wraz z futerałem! To pokazuje, że jest lekarzem nie federalnym.

Szczegółów w tym filmie jest cała masa. Mógłbym je wymieniać i wymieniać.
Mam nadzieję, że pomogłem w rozszyfrowaniu tajemnicy wyspy (:

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones