PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=464256}

Wyspa tajemnic

Shutter Island
8,2 588 156
ocen
8,2 10 1 588156
7,1 48
ocen krytyków
Wyspa tajemnic
powrót do forum filmu Wyspa tajemnic

SPOILER SPOILER SPOILER SPOILER



Wlasnie obejrzalem film 2 raz i tylko upewnilo mnie to w tym ze teddy naprawde byl chory za drugim razem naprawde widac wiecej szczegulow i innaczej patrzy sie na rozne sceny rozmowy ludzi itd.Jestem tez pewien ze na samym koncu teddy wyzdrowial i ze choroba wcale sie nie nawrucila on poprostu nie chial zyc z ta swiadomoscia ze zabil swoja zone i ze stracil swoje dzieci wolal poddac sie lobotomi i o wszystkim zapomniec umrzec jako pozadny czlowiek tak jak to powiedzial po tych slowach chuck czyli ten jego doktor skapnal sie ze teddy jest zdrowy wstal ze schodow i krzyknal TEDDY! tak jakby chcial powiedziec nie rob tego ale wiedzial ze on podjal juz decyzje i ze zdania nie zmieni moze tez w jakis sposob go rozumial i akceptowal jego wybor.Kolego ponizej napisal o 4 roznych mozliwosciach inerpretacji tego filmu ale wedlug mnie to jest jedyna sluszna interpretacja chociarz wolalbym zeby bylo innaczej bo napewno ciekawszym rozwiazaniem byloby to gdyby okazalo sie ze teddy naprawde byl agentem ktorego zwabili na wyspe i zrobili z niego wariata ale nic na to w filmie nie wskazuje tym ktorzy tak twierdza a obejrzeli film tylko raz proponuje zrobic to po raz drugi, ja za pierwszym razem tez nie bylem przekonany do konca ale i tak taka teoria wydawala mi sie najbardziej prawdopodobna po powturnym obejrzeniu jestem tego pewien.

marcin1990lubin

też sie wlasnie przekonałem do tej wersji, aczkolwiek ciekawiej jest wierzyc ze jednak nic nie bylo pewne i kazda z tych kilku interpretacji jest w jakims stopniu słuszna

ocenił(a) film na 10
marcin1990lubin

Siostro! Poproszę skalpel! Będę się ciął, zygzaczkiem! Kur..., gdzie tu interpunkcja, człowieku?! Mam nadzieję, że 1990 w Twoim nicku to nie data narodzin, bo w tym przypadku przynosisz mi wstyd!

ocenił(a) film na 8
adriano666999

Znajoma osoba powiedziała mi, że w książce jest podane wyjąsnienie tej historii, tylko nie chciała powiedzieć jak ono brzmi, więc jak ktoś chętny to niech poszuka w oryginale.

umberella

po przeczytaniu książki miałam wrażenie, że oni zrobili mu "pranie mózgu", a po obejrzeniu filmu, że on rzeczywiście był chory.

ocenił(a) film na 8
tonieja12

Teraz już wiem, że książkę na pewno przeczytam, bo chcę mieć pewność, jak to było.

Wg mnie w filmie on był b. chory, wyzdrowiał kilka minut przed końcem filmu i wtedy na nowo się podłamał, bo przypomniało mu się to wszystko, w co nie chciał wierzyć (nie wiadomo czy bardziej bolało go to, że zabił ukochaną żonę,, czy to że to ona zabiła mu ukochane dzieci). Podłamał się, ale nie sfiksował, bo był już świadomy przeszłości i siebie i dlatego na końcu filmu powiedział mniej więcej tak, że woli żyć jako dobry człowiek niż zły, dlatego chciał by zrobiono mu lobotomię.

Ale jak tak dłużej teraz o tym piszę i myślę, to sama już nie wiem. Twórcy filmu powinni dać jakieś oficjalne rozwiązanie, bo coraz bardziej zaprząta mi to głowę i chcę wiedzieć.

ocenił(a) film na 7
tonieja12

Książka pozostawia zakończenie do interpretacji czytelnika, film wywala kawę na ławę że był chory.

ocenił(a) film na 9
CottonCrush

W którym momencie film wywala kawę na ławę?

ocenił(a) film na 8
Astrains

Głównie w tym, w którym pokazuje obszerną retrospekcję w której giną dzieci i żona Edwarda.

ocenił(a) film na 9
SonOfAPlunder

No właśnie. I głównie w tym, jak się obejrzy tę scenę i ten film drugi raz. Każdy kto oglądał ten film za pierwszym razem to widział agenta federalnego - detektywa, który próbował uporać się z bardzo tajemniczą sprawą, w której nic nie układało się po jego myśli, co tworzyło całą otoczkę świetnego, poniekąd mrocznego klimatu, pewnych niejasności i wielu pytań, na co składa się świetny thriller.

A każdy kto ogląda ten film już drugi raz nie skupia się na tym, co sam film przedstawia jako całość, tylko próbuje znaleźć w swojej subiektywnej opinii w każdej niemalże scenie wyjaśnienie sytuacji - skoro tak się zakończyło, to Teddy musiał być chyba chory - to wyjaśnienie znajduje, bo takie można mieć wrażenie przez większość scen w tym filmie, że większość rzeczy, które on robi wydaje się być częścią jego rzekomej choroby.

Tyle tylko, żeby to spostrzec trzeba obejrzeć ten film drugi raz albo wcześniej przeczytać książkę.

ocenił(a) film na 9
marcin1990lubin

Dokładnie. Stąd to jego ostatnie pytanie ( nie pamiętam dokładnie cytatu) : 'co byłoby gorsze : umrzeć jako porządny człowiek czy żyć jako potwór?'.

ocenił(a) film na 9
marcin1990lubin

Oglądając drugi raz widać szaleństwo w oczach dicaprio :))

marcin1990lubin

Obejrzałam dzisiaj trzeci raz- jestem też przekonana że on był chory. Pod koniec mu się poprawiło i świadomie podjął decyzję o ciągnięciu szopki, żeby móc umrzec jako dobry człowiek. Udawał, że jest nadal chory. To było dla mnie jasne po tym co powiedział na końcu. Film jest świetny, pamiętam jak obejrzałam go pierwszy raz, zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Za każdym razem podoba mi się coraz bardziej.

marcin1990lubin

Dokładnie. Właśnie jestem po obejrzeniu filmu drugi raz i wszystko staje się jasne. Ta wersja wydarzeń jest całkiem logiczna, a ostatnia kwestia DiCaprio tylko utwierdza mnie w tym przekonaniu.

ocenił(a) film na 9
marcin1990lubin

Popieram założyciela tematu, Właśnie obejrzałem film po raz drugi i mam dokładnie takie samo zdanie jak Ty. Chciałbym żeby było inaczej, chciałbym wierzyć w to że był zdrowy, że wszystko z nim było w porządku i że zrobiono z niego wariata. Jednak było inaczej...Teddy był chory i nie radził sobie z tym co stało się z jego rodziną i tym co kiedyś przeżył i dlatego w pełni świadomie podjął decyzję o lobotomii.

użytkownik usunięty
marcin1990lubin

zgadzam się z tą wersją . obejrzałam film po raz trzeci i jestem prawie pewna tego zakończenia. i polecam obejrzeć film ze dwa razy . za pierwszym razem zrobił na mnie takie wrażenie że mało zapamiętałam. za drugim razem istotne szczegóły były bardziej zauważalne. ale dopiero za trzecim razem naprawde zdołałam pojąć ten film w całości. niesamowity. utwierdzam się w przekonaniu że duet dicaprio&scorsese potrafi zdziałać cuda.

ocenił(a) film na 10
marcin1990lubin

to po co naczelnik go klamał ze niby sam na wyspe przyjechal bez partnera byc moze go wkrecali

paulokuhan

Wyjaśnił to mówiąc, że musiał zastosować prowokację by Teddy sobie wszystko sam przypomniał, co mu się z resztą udało.

marcin1990lubin

Szukałam wyjaśnienia ostatniego zdania w filmie i znalazłam logiczną teorię. Też uważam że było tak jak napisał autor :)

ocenił(a) film na 7
marcin1990lubin

W książce fabuła wydaje mi się ciut jaśniejsza ( podstawą dobrze odebranego filmu jest książka). Teddy/Andrew był psychicznie chory. Właśnie zakończenie było dla mnie zagadką (teza na górze jest według mnie idealna), bo powieść kończy się na słowach " Jesteśmy dla niech zbyt sprytni"(może nie dosłownie ale sens zachowałam). Ani słowa o tym, że mógł wyzdrowieć, bo Teddy zachowuję się tak jakby to był kolejny dzień śledztwa na wyspie. Ale oglądanie filmu, jeżeli znasz już rozwiązanie jest świetne, chociaż książka biję na głowę film. I pytanie, kiedy oglądaliście film drugi raz albo po przeczytaniu książki, już na początku nie widzieliście szaleństwa w oczach Teddy'ego( osobiście dla mnie trochę za bardzo nachalnego)?

magdziorkaa

Teddy pod koniec filmu staje sie zdrowym czlowiekiem. Nie chce zyc ze swiadomoscia , ze jest odpowiedzialny za smierc zony , dlatego postanawia udawac chorego, by umrzec. -"Zastanawiam sie czasem co bym wolal? Zyc jako potwor, czy umrzec jako pozadny czlowiek ? " przytoczony cytat z koncowki filmu chyba wszystko wyjasnia .

marcin1990lubin

Proponuję najpierw kupić słownik i czytać książki, zamiast brać się za analizy filmów ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones