PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=101418}

Wyzwolenie

Osvobozhdenie
7,2 982
oceny
7,2 10 1 982
Wyzwolenie
powrót do forum filmu Wyzwolenie

Film ma bliżej do dokumentu,niż do fabularnej opowieści.
Jakiejś wartkiej akcji tam nie oczekujcie. Ot tak, dla ciekawości warto polecić miłośnikom filmów o niepokoju. Choć nic nowego się nie dowiedzą. Znane fakty przedstawione w wersji zubożonej.
Za to mnogość scen batalistycznych jest godna poświęcenia czasu przed ekranem. Nie żałowali tanków, ani statystów.
Jest fajna scena, jak rozpędzonym ruskim czołgiem robią tzw "Hołowczyca" skacząc przez zaspę. Kilka czołgów utopili w bagnie. Niemało ich też skasowali saperzy .
Wiele napisali moi przedmówcy.
Braki tego filmu, to Historia przedstawiona "po łebkach" z perspektywy sowieckiej.
Nie ma wzmianki o represjach Stalina, ani o Powstaniu Warszawskim.
Pominęli lądowanie aliantów w Normandii.
Nieścisłości w przedstawianiu broni pancernej - można zobaczyć czołgi IS-3 w walce o Wał Pomorski, a wiadomo, że te czołgi nie zdążyły wziąć udziału w 2 wojnie , dopiero w drugiej połowie 45 roku dotarły do jednostek bojowych.
Czy warto obejrzeć?
Uważam, że tak.

yeti100

Lądowanie aliantów w Normandii pojawiło się w odc. 3, były nawet nagrania archiwalne.

ocenił(a) film na 5
yeti100

"Za to mnogość scen batalistycznych jest godna poświęcenia czasu przed ekranem."
Mnogość owszem, z jakością gorzej. Z wielu można tylko się pośmiać. Kilka przykładów:
1. W żadnym z niemieckich czołgów nie działa km (w większości radzieckich również). Do pojedynczego wrogiego żołnierza na odległość 50 m trzeba więc strzelać z czołgowej armaty.
2. Niemiecka artyleria i czołgi w ogóle nie używają pocisków odłamkowych. Pociski wybuchają 3 m od Sowietów, a oni idą dalej, nawet im czapki z głów nie spadną.
3. Pociski z armaty T-34 przebijają przedni pancerz Tygrysów. W ogóle, jak w 4 Pancernych, T-34 jest równorzędnym przeciwnikiem dla Tygrysa :)
4. Pod Prochowką niemieckie i radzieckie czołgi jadą na siebie na wprost, mijają się w odległości 50 m i ... jadą dalej :) Żadnemu czołgiście nie wpadnie do głowy zatrzymać się, obrócić wieżę i z odległości kilkudziesięciu m walnąć śmiertelnym strzałem w bok czołgu przeciwnika.
5. Generał Bogdanow pod silnym ostrzałem wychodzi z samochodu pancernego i komunikuje się z załogą czołgu za pomocą tetetki. Dowódca czołgu wychodzi z niego i ucina sobie z generałem pogawędkę, a potem palą papieroska, podczas gdy kule świstają im tuż koło głów.

"Nieścisłości w przedstawianiu broni pancernej - można zobaczyć czołgi IS-3 w walce o Wał Pomorski"
Ależ IS-3, obok licznych IS-2, można zobaczyć już pod Kurskiem :)
Nie wspomnę już o samolotach. Chociaż tu mogę trochę Sowietów usprawiedliwić, skąd mieli wziąć oryginalne samoloty z czasów wojny na chodzie?

"Historia przedstawiona "po łebkach" z perspektywy sowieckiej"
No tu już się czepiasz, a z jakiej perspektywy miała być przedstawiona amerykańskiej?

"Nie ma wzmianki o represjach Stalina, ani o Powstaniu Warszawskim"
No proszę cię :)))
To radziecki film z czasów Breżniewa. Miał pokazywać łagry i rozstrzeliwanie Akowców?
A tak w ogóle, to film skupia się na stronie militarno-strategicznej. Jak pewnie zauważyłeś, nie są pokazane nawet zbrodnie hitlerowskie.

ocenił(a) film na 7
aklekot

dzięki za koment, fajnie , że ktoś jeszcze ogląda takie filmy i do tego myślący

aklekot

Ad.1 i 2 W filmie "Bestia" jest jeszcze lepiej. Do mudżahedinów strzelają pociskami podkalibrowymi (pokazują ładowanie), które...eksplodują 50 m za ich plecami, a powinny urwać nogi w przelocie i wcale nie zawierają materiału wybuchowego. Co do armatnich pocisków odłamkowych, to ze względu na mały kąt uderzenia w ziemię fragmentacja skorupy jest kierunkowa i jeśli podmuch nie zabije, to można przetrwać. Dopiero niebezpieczny jest pocisk z moździerza, bo upada prawie pionowo i niemal brak jest strefy martwej.
Ad.4 Akurat Rosjanie mogli to zrobić, bo w używanym wówczas T-34-76 (zabawne, ale oznaczenie to wprowadzili Niemcy) dowódca czołgu miał tyle obowiązków (celowanie z działa i wypatrywanie komend od dowódcy plutonu nadawanych..chorągiewkami) i tak kiepskie przyrządy obserwacyjne, że w hałasie silnika mógł przegapić przejeżdżający obok inny czołg. Dlatego Niemcy górowali nad przeciwnikami sposobem dowodzenia, każdy czołg miał radiostację i osobnego celowniczego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones