PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11883}
7,8 11 652
oceny
7,8 10 1 11652
8,4 19
ocen krytyków
Z punktu widzenia nocnego portiera
powrót do forum filmu Z punktu widzenia nocnego portiera

To co najwazniejsze w tym krotkim filmie to chyba to, ze pan portier naprawde wierzyl w to co mowi. On najzwyczajniej w swiecie chcial zeby byl porzadek, i zeby ludzie przestrzegali prawa. A przeciez takich jak ten czlowiek bylo w tym kraju setki tysiecy. I nie koniecznie musieli nalezec do PZPR. Od razu dodam, ze nie bede z nikim polemizowal na ten temat, w koncu kazdy ma 'swojsza racje'.
Calkiem mozliwe, ze za kolejne 30 lat takimi dokumentami beda rozmowy z krajowymi politykami...gdy w roku 2040 ktos w archiwum odnajdzie zakurzaona 'akcje krzyz' czy zalosne debaty telewizyjne...
Kieslowski byl dla mnie (i na zawsze pozostanie) niesamowitym obserwatorem zycia. Jego sposob opowiadania historii byl genialny. Byl fantastycznym rozmowca, i jak nikt inny w tatych czasach mial naprawde wiele interesujacego do powiedzenia. Polecam maly fragment:
http://www.youtube.com/watch?v=fhlzu1ko608&feature=share

ocenił(a) film na 9

Ja też nie chcę rozważać czy pan portier nocny należał do PZPR - wiadomo czechowowski kapral Priszibiejew nie należał do PZPR, a był wypisz - wymaluj jak bohater Kieślowskiego, nie podzielam jednak opinii, że on chciał porządku i żeby ludzie przestrzegali prawa.
Większość ludzi chce porządku - ja też. Marianowi Osuchowi jednak nie chodziło o porządek tylko o zamordyzm. Oczywiście w demokratycznym państwie tacy ludzie nie czują się dobrze. Brakuje im takich organizacji jak ORMO - nie wątpię, że Osuch do niej należał. Mógł legitymować, pouczać, zabraniać, kazać stanąć w rozkroku i obmacywać - czuł się jak ryba w wodzie. Myślę, że tacy ludzie zdolni są popełniać najokropniejsze rzeczy, bo zamiast sumienia mają regulamin. Ktoś taki ma wybitne predyspozycje, aby być funkcyjnym w obozie pracy. Tam mógłby wychowywać do woli. Czy to można nazwać najzwyczajniejszą w świecie chęcią przestrzegania prawa i umiłowaniem porządku? Nie nazwałbym tego w ten sposób.

ocenił(a) film na 10

Podczas premiery filmu publiczność ryczała ze smiechu z każdą chwilą coraz bardziej, Kieślowskiemu zrobiło się wstyd i przykro, bo nie takiej reakcji się spodziewał.

W 2006 roku powstała kontynuacja, filmu. Tu jest zwiastun.
http://www.youtube.com/watch?v=4mw31_pqVB4
Marian Osuch jest 77 letnim wdowcem, charakter mu sie raczej nie zmienił, ale jest ukazany bardziej pozytywnie. Film nakręcił austriacki rezyser. Dziwne, że nigdzie nie można znaleźć filmu w całości.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones