PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31921}

Zagadka Kaspara Hausera

Jeder für sich und Gott gegen alle
7,6 7 288
ocen
7,6 10 1 7288
8,1 18
ocen krytyków
Zagadka Kaspara Hausera
powrót do forum filmu Zagadka Kaspara Hausera

Zaraz po obejrzeniu filmu udałem na na filmweb, jak zwykłem robić po obejrzeniu filmów wymagających interpretacji - wiele razy komentarze i opinie użytkowników pomogły mi lepiej film zrozumieć, zwracały moją uwage na sprawy które mi umkneły. Tym razem zawiodłem sie, ale nie chce narzekać, tylko zwrócić uwage na to, że te wszystkie twierdzenia o ukazywaniu destrukcyjności społeczeństwa, narzucanych normach i tak dalej to płyte banały i powierzchowne traktowanie filmu - nikt nie napisał o postaci "ojca" która spina wszystko klamrą i zapewne jest jednym z najważniejszych elementów filmu, co z "początkami" opowieści Kaspara, co znaczy karawana i ślepy starzec, szukam i szukam (nie tylko na filmweb) i nigdzie nie znajduje żanych uwag. Sam nie moge powiedzieć, że rozumiem to wszystko i skoro wszyscy zdają sie wyciągać z tego filmu same komunały to zaczynam sie zastanawiać czy na tym świecie jest ktokolwiek kto pojął znaczenia wszystkich symboli i wydarzeń w filmie a jeśli tak, to czy spedził pół życia medytując w grocie w Himalajach tylko po to żeby do tego zrozumienia dojść.

ocenił(a) film na 9
Aramistm

No właśnie, opowieść o karawanie, według filmowego Kaspara (nie wiem czy ten prawdziwy coś takiego wymyślił, czy tylko Herzog urozmaicił swoje dzieło, nieważne), to tylko początek, jestem ciekaw jakie mądrości byłyby dalej. Karawaniarze wzięli ze sobą ślepca obytego w tułaczkach pustynnych, mimo, że mieli wzrok w przeciwieństwie do starca, zdawali sobie sprawę, że może ich mylić. Podobnie było z Kasparem, nie był zbyt bystry, ale na pewne rzeczy patrzył zupełnie inaczej niż ludzie którzy światopogląd czerpali od innych, on wszystkiego uczył się w inny sposób niż ludzie wychowujący się normalnie. Ten psycholog, który pytał o umiejętność logicznego myślenia, dostał odpowiedź, którą powinien być zachwycony i spojrzeć na jego tok myślenia pod tym kątem. Jednak najbardziej wstrząsnęło mnie jak mówił o tym, że pokój w którym mieszkał nie może być na szczycie wierzy. Nigdy nie pomyślał bym o tym w ten sposób, jak głupie by to nie było i tak jestem zaskoczony faktem, że można coś postrzegać w tak zagmatwany sposób.
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 9
Dr_Miranda

Karawana, którą prowadzi ślepiec, można uznać za jedno z wielu wyobrażeń Apokalisy w filmach Herzoga. Są one dość nieokreślone. Znakomitą analizę mówiącą o jedności całego dorobku Herzoga napisał Wojciech Michera. Nawiązał do motywów "tajemnicy zbyt ważnej, by pisać o niej wprost" i do "sensu działań", który " leży poza rzeczywistościa widzialną". W. Michera, Wyobraźnia alchemiczna Wernera Herzoga. Egzegeza symboliczna filmu "Szklane serce" / Polska Sztuka Ludowa - Konteksty 1992 t.46 z.3-4 . Artykuł można znaleźć w sieci.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones