PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31921}

Zagadka Kaspara Hausera

Jeder für sich und Gott gegen alle
7,6 7 290
ocen
7,6 10 1 7290
8,1 18
ocen krytyków
Zagadka Kaspara Hausera
powrót do forum filmu Zagadka Kaspara Hausera

nie no, genialny

ocenił(a) film na 10

genialny film, absolutne arcydzieło. Aż szkoda pisać, bo to temat na doktorat, a nie na taką krótką notkę.
Więcej może chyba powiedzieć oryginalny tytuł filmu: bodaj w tłumaczeniu "Jeden za siebie a Bóg przeciw wszystkim" (niech mnie ktoś poprawi, jeśli się mylę.
Tak w skrócie: demaskacja mechanizmów społecznych, kulturowych i psychologicznych z punktu widzenia człowieka, który ze społeczeństwa był wyłączony...

kaja

Wlasnie tak. Wylaczony ze spoleczenstwa. Balem sie, ze nie wroci do stanu uzywalnosci, a tu ba. Maly geniusz sie zrodzil. Tylko dlaczego to spoleczenstwo tak niszczy. Wlasciwie jest pokazane jak na kazdym kroku jest niszczona jednostka inna. "kiedy wchodzisz miedzy wrony, musisz krakac tak jak one" - obrazuje troche film

ocenił(a) film na 8
Mu2yk

Chyba oglądaliście inny film...??? Odpowiadam z 3-letnim opóźnieniem, ale muszę, bo widzę, że owieczki błądzą. Nikt w tym filmie nie niszczy jednostki, Kaspar ma się całkiem dobrze, lokalna społeczność dba o niego. Zabija go jego dawny opiekun w obawie oprzed wyjawieniem prawdy w autobiografii Kaspara.

ocenił(a) film na 6
Mu2yk

Ja bym powiedział, co najwyżej, że Kaspar w ciekawy sposób pokazuje nam jak można inaczej myśleć. Gdyż on, nie mając w głowie miejsca na takie rzeczy jak wiara czy strach przed fizycznym bólem, postrzega wszystko zupełnie inaczej. Tutaj przytaczam sceny ze "sprytnym jabłuszkiem", z zagadką zadaną mu przed profesora lub z jego rozmowami o wierze czy muzyce. Tak jak pi_kawka, nie dostrzegłem jednak niszczenia go przez społeczeństwo. Jedyna scena gdzie mógł się czuć nieswojo i były na niego wywierane jakieś naciski to scena przyjęcia z udziałem angielskiego arystokraty. Ale nawet tu jego odmienność nie była szczególnie napiętnowana. Mieszkańcy XIX-wiecznej Norymbergi (czyli społeczeństwo od dawna oświecone) spisali się w tej materii bardzo dobrze. Poza jednym wypadkiem z cyrkiem przez lata bezinteresownie okazywali mu pomoc. A że okazywali naukową ciekawość? To chyba normalne i nie widzę w tym nic niemoralnego. Szkoda tylko, że film technicznie daleki od ideału.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones