PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=624}

Zagubiona autostrada

Lost Highway
7,5 76 327
ocen
7,5 10 1 76327
7,7 36
ocen krytyków
Zagubiona autostrada
powrót do forum filmu Zagubiona autostrada

Film zaczyna się w momencie, gdy Renee już nie żyje. Została zabita z powodu rzekomej zdrady.

Historię możemy podzielić na trzy części, które nie mają zaburzonej chronologii:
1) Sen/wyobraźnia (ucieczka przed faktem zabicia żony) Freda – od pierwszej sceny do momentu, gdy zostaje uderzony przez policjanta i wraca do rzeczywistości,
2) Rzeczywistość – od momentu, gdy się ‘budzi’, do egzekucji, która odbywa się w celi (przygaszające światło, bóle głowy, drgawki, krew, itp.),
3) Wizje/wyobraźnia Freda w czasie egzekucji (historia Pete’a).

Przed dalszą interpretacją, zaznaczam, ze Mystery Mana, traktuje jako świadomość Freda. Postać/zjawisko, które stara się przypomnieć mu w czasie jego snów/ucieczki od rzeczywistości, czego się dopuścił.

Ad. 1.
W pierwszej części, Fred stara sie uciec od faktu zabójstwa żony. Tu ważna jest scena, w której policjanci pytają się o kamerę wideo, którą można interpretować, jako doskonałą ludzką pamięć:

Policjant: Posiada pan kamerę video?
Fred: Nie.
Renee: Fred nienawidzi tego.
Fred: Przypominam sobie rzeczy na swój sposób.
Policjant: Co pan ma na myśli?
Fred: Jak sobie przypominam,... niekoniecznie, tak jak się stało.

Wyobraża sobie, że znów prowadzi normalne życie z Renee, ale ktoś (świadomość - Mystery Man), podrzucając pod dom koperty z kasetami wideo (zapisem tego, co wydarzyło się naprawdę), próbuje przypomnieć mu zabójstwo.
Najpierw ogląda pierwszą kasetę. Wygląda na to, że coś zrozumiał, ale nie jest tego do końca pewien co. Następnie mamy scenę, jak leży w łóżku i rozmyśla. Przypomina mu się, moment, gdy gra w klubie i zauważa żonę razem z Andym. Renee kładzie się do łóżka, kochają się. Fred opowiada o swoim śnie (sen w śnie :)), w którym dochodzi do zabójstwa. Widzimy jak Renee krzyczy i chroni się przed uderzeniem. Kończy opowieść, a następnie budzi się ze swojego snu w śnie (wiem, trochę zakręcone ;)) odwraca się do Renee i zamiast jej twarzy, widzi Mystery Mana, czyli postać, która stara się mu wszystko przypomnieć. Kolejny dzień rozpoczyna się od obejrzenia drugiej kasety. Z początku Renee myśli, że to jest to samo nagranie, co poprzednio, ale Fred wie, że będzie pokazywać coś więcej. Wzywają policje, a później idą na przyjęcie, na którym Fred spotyka Mystery Mana, który stara się wybadać, na ile jego starania przynoszą skutek.

MM: Już raz się spotkaliśmy, nieprawdaż?
Fred: Nie wydaje mi się.
Oznacza to, że Fred nie dopuszcza do siebie prawdy, faktów.

MM: Żeby być dokładnym, to ja teraz tam jestem.
Fred: Co to znaczy, pan jest tam teraz?
MM: Jestem u pana w domu.
Gdy MM mówi, że jest u niego w domu, ma na myśli kasety wideo.

MM: Zaprosiłeś mnie. To nie w moim stylu iść tam gdzie mnie sobie nie życzą,
To zdanie można rozumieć na dwa sposoby;
- Fred popełnił zabójstwo żony z pełną świadomością, lub
- wzięcie kaset do domu.

Mystery Man w czasie rozmowy, zrozumiał, że jego „podpowiedzi” nie przynoszą efektów.

Madisonowie wracają do domu. Kolejny dzień również rozpoczyna się od obejrzenia kasety. Tym razem, ukazuje ona czarno na białym, co się wydarzyło. Fred jest zdezorientowany, woła Renee i nagle budzi się/wraca do rzeczywistości, po uderzeniu przez policjanta.

Ad.2.
Rzeczywistość; Fred zostaje skazany na krzesło elektryczne, a wyrok śmierci odbywa się w celi. W tym czasie doznaje wizji. Tym razem w dużej części, głównym bohaterem jest Pete (Fred).

Ad. 3.
W tej części, Fred tworzy historię siebie samego, w roli Pete’a, która ma być usprawiedliwieniem zabójstwa (Fred w rzeczywistości zabił żonę, bo PODEJRZEWAŁ ją o zdradę). Pete zakochuje się w Alice (Renee), która wykorzystuje go do zabicia Andy’ego. W trakcie tej historii raz na jakiś czas, ma zawroty głowy, a obraz przed oczami mu się rozmazuje. Jest to efekt trwania egzekucji Freda.

W tej części Mystery Man również próbuje uświadomić Freda (Pete’a). W tym przypadku, że postać Pete’a, oraz motyw zabójstwa żony, jest wymysłem wyobraźni:

MM: Już raz się spotkaliśmy, nieprawdaż?
Pete: Nie wydaje mi się.
Pete: Gdzie mielibyśmy się spotkać?
MM: W pańskim domu. Nie przypomina pan sobie więcej?
Pete: Nie.|Naprawdę nie.
MM: Na wschodzie, na dalekim wschodzie... będzie skazany na śmierć mężczyzna, którego wysłali do miasta, z którego nie ma ucieczki. Nie wie, kiedy go dopadnie kat i wypali mu kulkę w tył głowy.

W trakcie oczekiwania na pasera, na pustyni przed domkiem, Pete kocha się z Alice. Po wszystkim Alice mówi mu, ze nigdy jej nie dostanie, a Pete zmienia się w Freda. Wchodzi do chatki, gdzie spotyka Mystery Mana, który kontynuuje proces uświadamiania:

Fred: Gdzie jest Alice?|
MM: Jaka Alice? Jej imię to Renee. Jeśli powiedziała, że ma na imię Alice, to kłamie.

Fred jedzie do hotelu, w którym nakrywa żonę na zdradzie. Porywa Laurenta, zabija na pustyni, a później dzwoni domofonem do własnego domu i informuje, ze Dick nie żyje. Policja urządza za nim pościg, w trakcie, którego egzekucja dobiegła końca, a Fred umiera.

ocenił(a) film na 8
gs7t4h_2

Świetna interpretacja. Tak należy rozumieć ten film aby wszystko trzymało się kupy;)

ocenił(a) film na 6
gs7t4h_2

Już czytałem analizy filmu jako fantazja id, ego, superego, nie wiem czy Ty też, ale dobrze podsumowałeś/aś i jest to wszystko w miarę spójne. Nadal film to fikcja, np. podczas kilusekundowej egzekucji nie można mieć wielowątkowej, spójnej fantazji, ale to w sumie film fabularny, a nie dokumentalny film o psychiatrii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones