PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=624}

Zagubiona autostrada

Lost Highway
7,5 76 332
oceny
7,5 10 1 76332
7,7 36
ocen krytyków
Zagubiona autostrada
powrót do forum filmu Zagubiona autostrada

spotykam się tutaj z opiniami nie tyle co niepochlebnymi, ale takimi, które mówią tylko i wyłącznie o braku sensu w tym filmie, a przeciez jest odwrotnie. właśnie przed chwilą obejrzałam "Zagubioną autostradę" i jestem pewna, że sensu w niej jest dużo.

po pierwsze głowny bohater jest chory. choroba została wywołana przez miłość do kobiety. zauważcie, że on ciągle podejrzewa zonę o zdradę i jak widzimy na końcu ma rację. zatem ją zabija, po czym zostaje skazany na śmierć. w tym momencie choroba + wyrzuty sumienia powodują, że mężczyzna po otrzymaniu tabletki nasennej od lekarza zasypia i stwarza siebie na nowo. zauważcie, że wtedy, gdy Fred zasypia widać drogę- autostrada ta jest jakby przejściem z jednej świadomości do drugiej.

nowy główny bohater, to młody chłopak, który jest mechanikiem, ale również ma problemy z pamięcią, poza tym policjant znajduje go w celi Freda, dlatego można sądzić, że jest to alter ego Freda. ale oprocz tego bardzo się od siebie różnią, chociażby w doborze zawodu czy zamilowania do muzyki- wazny jest tu fragment gdy ten młody chłopak wyłącza radio, gdzie ktoś gra na saksofonie ( Fred byl saksofonistą)
i jeszcze Alice- niby ta sama kobieta co Renee, ale inna. po pierwsze blondynka, po drugie kobieta, która czerpie przyjemność z seksu z mężczyzną, w którym jest zakochana.

ważne jest tez to, że Fred tworzy nowego siebie, ponieważ Alice zdradza swojego faceta właśnie z nim i tym razem to nie Fred jest zdradzany. męzczyzna uklada sobie nowy "plan". jednak oboje wiedzą, a młody mechanik nawet słyszy, że jego ukochana nigdy nie będzie cała jego.

i na końcu mamy powrot do tej urwanej części z początku- bardzo piękna klamra- uwielbiam takie filmy, gdzie widzimy jak Fred popełnia zbrodnie. człowiek w makijażu, jak dla mnie jest materializacją złej natury Freda.

jeszcze nad paroma kwestiami w filmie się zastanawiam.
jeśli macie coś do dodania, to śmiało.

moja ocena- 8/10

ocenił(a) film na 9
ulica_sezamkowa

Zgadzam się z Twoją wypowiedzią i z przyjemnością podbiję ten temat swoim
postem, by ten żenujący topic z szambem w tytule choć o jedną pozycję
zleciał.
Ja odbierałem ten film czysto emocjonalnie, nie zastanawiając się, ie
analizując dokładnie poszczególnych zdarzeń. Cudowne jest w tym filmie że
można go oglądać czysto emocjonalnie, obrazy przewijają się przed oczami
tworząc płynną historię. Dawno żaden film nie dał mi tyle satysfakcji po
obejrzeniu co ten.
Co do twojej interpretacji, jest ona bardzo sensowna, ale drugą ogromną
zaletą tego dzieła jest to ze nie jest ona jedyną możliwą interpretacją.
Kązdy widz może rozumieć film na swój sposób rób oderbrać go na
plaszczyznie emocjonalnej (dla zgryzliwych malkontentów; to nie równa się
niezrozumieniu filmu).

ocenił(a) film na 9
ulica_sezamkowa

Jest po prostu genialny... Można go oglądać raz za razem by i tak nigdy nie być pewnym co jest realne a co tylko snem...

ulica_sezamkowa

Podoba mi się ta interpretacja, chyba ją uznam za własną.

ulica_sezamkowa

Spoileruje jakby co. Tak samo odbieram ten film. Jest nawet scena wyjaśniająca. Fred cierpi na bezsenność - przecież grał po nocach w nocnych klubach. Dostał tabletę od lekarza i w celi zaczyna po prostu odpływać, wpadać w coraz glębszy sen. Jest taka scena gdy w patrzony w więzienne drzwi nagle odsłania kurtynę snu (dosłownie jest takie przejście z jednej sceny w drugą - efekt teatralnej kurtyny) i wtedy zaczyna się już ostra jazda. Reszta filmu jest snem. Bo jak Mr. Eddy mógłby rozmawiać na pustyni z podciętym gardłem. Film jest prosty w odbiorze dziś. W 1997 mógł być sporą lamigłówką, ale dziś już wielu rezyserów tak właśnie montuje filmy, żeby nie były chronologicznej fabuły.

ulica_sezamkowa

Może tak powinno się oznaczyć komentarz jako spojler?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones