PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=434046}

Zakochany Nowy Jork

New York, I Love You
6,3 34 110
ocen
6,3 10 1 34110
6,0 11
ocen krytyków
Zakochany Nowy Jork
powrót do forum filmu Zakochany Nowy Jork

Zastanawiałam się dlaczego Rifka przed ślubem ogoliła głowę i powiedziała, że już do końca życia będzie nosić włosy innej kobiety? Może ktoś wie, czy ma to jakieś uzasadnienie w religii żydowskiej? Skąd sie wzięło to golenie głowy w noc poślubną?

ocenił(a) film na 7
jolmab

tak tak. to coś związane z ich religią, ale to chyba tak jest, że to żony jakiś tam wysoko usytuowanych czy cos takiego... nie wiem jak to dokłądnie jest, ale na pewno związane z religią... ;)

ocenił(a) film na 9
Lolipop_Girl

Rifka i jej mąż byli ortodoksyjnymi żydami; w tym odłamie judaizmu jest taki nakaz religijny, że mężatki golą głowy lub obcinają włosy na krótko i noszą peruki. Kilkanaście dni temu widziałam w TV film na ten temat - "Loving Leah" z Lauren Ambrose znaną z "Sześciu stóp pod ziemią" w roli głównej. Jej bohaterka, religijna żydówka, również nosiła perukę i ubierała się podobnie jak Natalie Portman w tym filmie.

Lolipop_Girl

" żony jakiś tam wysoko usytuowanych czy cos takiego"...Ależ elokwentnie wyjaśnione :p

jolmab

http://izrael.org.il/judaizm/661-rabin-owadia-na-wojennej-ciece-z-perukami.html

ocenił(a) film na 6
jolmab

W Polsce też kiedyś były oczepiny. Obcinano włosy na krótko po ślubie i ubierano czepek. Potem kobiety zapuszczały je z powrotem ale nie zdejmowały już czepka. W kulturze żydowskiej włosy w ogóle są symbolem siły (jak w historii o Samsonie) dlatego ich obcięcie to symbol podporządkowania.

jolmab

Tak, jak z kontaktem fizycznym (Rifka nie chce uścisku dłoni), patrzeniem w oczy czy sylwetką, którą ukrywa się pod skromnym i raczej luźnym ubiorem - to wszystko po ślubie należy się jedynie mężowi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones