PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32295}

Zdobywca

The Conqueror
4,6 266
ocen
4,6 10 1 266
Zdobywca
powrót do forum filmu Zdobywca

Z ponad 220 osób, które pracowały na planie filmu „The Conqueror” (położonym koło Utah) w 1955 roku, 91 zachorowało na raka we wczesnych latach 80-tych, z czego 46 zmarło, w tym gwiazdy światowej sławy: John Wayne, Susan Hayward, Agnes Moorehead i reżyser Dick Powell. Eksperci twierdzą, że w zwykłych okolicznościach, średnio zaledwie 30 osób z grupy 220 osób powinno zachorować na raka.
Powód? Nikt nie jest do końca pewien, ale wielu przypisuje te zachorowania pyłowi radioaktywnemu z amerykańskich bomb atomowych testowanych w położonej niedaleko Nevadzie. Wyprodukowany przez Howarda Hughesa film, miał być tak beznadziejny, że producent wykupił każdą kopię (kosztowało go to około 12 milionów dolarów) i wstrzymał dalszą dystrybucję filmu. Lata później, jedyną osobą, która widziała ten film był sam Hughes, który wyświetlał go sobie nocami, podczas jego ostatnich, paranoidalnych lat życia. W 1974 roku wytwórnia filmowa Paramount doszła do porozumienia z producentem. „The Conqueror” był ostatnim filmem Howarda Hughesa.

rafiinter

Najbardziej zabójczy film w historii kina chyba.

rafiinter

Howard Hughes? Ten sam Howard Hughes od filmu Człowiek z blizną z 1932 roku? Brak mi słów.

crazy_race

Ten sam, który również nakręcił Aniołowie piekieł z 1930 roku.

crazy_race

to był Howard Hawkes. Howard Hughes to ten z "Aviatora" z Leonardo Dicaprio :)

rafiinter

Huges sam w sobie był dziwakiem, nie można mówić o złym filmie. To że wykupił wszystkie kopie nie znaczy że film zły.

impaler1

znaczy znaczy

ocenił(a) film na 3
rafiinter

w dniu 23 kwietnia 2017 roku o godz. 11.05 na Polsat Doku wyemitowano film dokumentalny prod. niemieckiej pt. "Krótka historia nuklearnego szaleństwa" (rok prod. 2013) Jest w nim między innymi informacja na ten temat. Do promieniotwórczego skażenia terenu pustyni, na którym kręcono sceny do filmu, miało dojść rok wcześniej wskutek jednej z prób jądrowych. W chwili detonacji wiał dość silny wiatr, który przeniósł radioaktywny pył na sporą odległość - właśnie na miejsce późniejszego planu filmowego. Podczas kręcenia rolę statystów pełniło prawie stu indian zamieszkujących pobliskie tereny. Galopując konno udawali jeźdźców mongolskich, grali w scenach batalistycznych. Konie wzbijały kopytami ogromne tumany kurzu, który wszyscy wdychali. I to on okazał się taki zabójczy. Warto dodać, że nikt nie prowadził później statystyki umieralności wśród autochtonów. Okazuje się jednak, że w momencie kręcenia wspomnianego dokumentu żył tylko jeden z tamtej grupy statystów (wypowiadał się na ten temat). Tak więc podane przez ciebie liczby dotyczące zachorowań i zgonów nie objęły indian, gdyż ich nikt nie liczył Po ich doliczeniu te dane zapewne co najmniej by się podwoiły.

użytkownik usunięty
rafiinter

Jest jeszcze coś zabawnego. Podobno 60 ton radioaktywnego piachu z tej napromieniowanej pustyni przewieziono ciężarówkami do studiów w Hollywood żeby kręcić dokrętki. Tak więc liczba ofiar może być jeszcze większa niż się oficjalnie przyjmuje. https://joemonster.org/art/45164

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones