PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11996}
7,6 21 584
oceny
7,6 10 1 21584
8,2 21
ocen krytyków
Zezowate szczęście
powrót do forum filmu Zezowate szczęście

Mimo, że ”Zezowate szczęście” uznaje się za jeden z najwybitniejszych filmów w polskiej kinematografii, to nie do końca mnie przekonał. Irytowała mnie stylizacja na nieme kino w początkowej fazie filmu, opowiadającej o dzieciństwie Jana Piszczyka. Pozytywnie zaskakuje mnie natomiast przesłanie filmu, zważywszy, że nakręcono go w 1960 roku. Nie wiem czy taki był zamysł twórców, bo nie czytałem recenzji i wypowiedzi internautów ale dla mnie ”Zezowate Szczęście” jest kpiną z ustroju promującego skrajnych konformistów i nieudaczników. Ustroju, w którym regułą była nieufność i podejrzliwość. Moja ocena to 7/10 - bardziej podobała mi się treść filmu niż jego forma.

galladorn

Stylizacja na nieme kino - wg mnie uzasadniona, gdyż młodość Piszczyka przypadała na lata kina niemego właśnie; natomiast od strony technicznej nie mnie oceniać. Treść filmu jest za to dla mnie trafiona; gdyż pokazuje człowieka; któremu się nie farci w latach 30-50 XX w; tj. latach gwałtownych przemian systemowych: sanacja, okupacja niemiecka; okupacja radziecka - i wśrodku tych przemian - człowiek; próbujący się w tym wszystkim odnaleźć; lecz ich gwałtowność sprawia; iż ten wariuje.
Trzeba pamiętać; iż w latach 60-tych nie było przyzwolenia na poglądy; nie dziwi zatem ukazanie II RP jako totalitarnego państwa o chorych zapędach mocarstwowych <podczas manifestacji> ("Na Kowno") i przepełnionego antysemityzmem ("Żydzi na Madagaskar"). W 68 roku ówczesna władza przepędziła Żydów z Polski.

ocenił(a) film na 7
gahan

Zgadza się ale moim zdaniem również PRL nie został przedstawiony w tym filmie w korzystnym świetle. Już po wojnie Piszczyk znalazł posadkę, jednak później jego nadgorliwość została ukarana. Nie wiem czy taki był zamysł ale postrzegam ten film jako udaną próbę oszukania cenzury.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones