PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31833}

Zielona dolina

How Green Was My Valley
7,1 1 479
ocen
7,1 10 1 1479
7,6 5
ocen krytyków
Zielona dolina
powrót do forum filmu Zielona dolina

OVERACTED!!!!!!

ocenił(a) film na 2

mieliscie kiedys ciarki na calym ciele, gdy zobaczylisce cos wyjatkowo zalosnego, zenujacego etc? bo jak nie, to proponuje ten wlasnie film. ja mialem przez 60% jego trwania. strasznie zdezaktualizowany, strasznie megapatetyczny! fatalnie zagrany - tu drewno, tam drewno, nawet oscarowa kreacja donalda crispa w roli ojca rodziny ("yes sir") nie wytrzymuje proby czasu, nie mowiac juz o zalosnym roddym mcdowellu (irytujacy od pierwszej do ostatniej minuty filmu) i maureen o'hara (nic dziwnego ze nigdy nie przebila sie do grona najlepszych aktorek). pomyslec ze ten film zdobyl oscara dla najlepszego filmu 1940 pokonujac obywatela kane(!!!), czy chocby sokola maltanskiego.
gdyby nie zakonczenie ktore mimo ze tez wpisuje sie w te patetyczne klimaty, to jednak solidnie odslania przeslanie i glowny motyw filmu, to mozna by bylo sobie spokojnie darowac. jak wyemituja w Tv mozna zobaczyc, ale jesli ktos chce kupic dvd (i tak jak ja stracic 60zl) - to odradzam stanowczo!!

Qmid

naprawdę ten film jest tak zły?

ocenił(a) film na 10
Justyna_0288

chyba z lekka przesadzona wypowiedz, ten film nie jest aż tak zły.
Też zalicza sie go do klasyki kina.

ocenił(a) film na 7
philadelphia1

Przesadzona, ale nie tak bardzo. Film jest ogólnie nienajgorszy, drewna w nim aż tyle IMO nie ma, ale poza zakończeniem nie ma w nim niczego co mogłoby przeciętnemu kinomanowi zapaść w pamięć. Na plus jeszcze b. dobre zdjęcia, takież dekoracje i dobra (aczkolwiek trochę monotonna) muzyka.

A to że wygrał Oskara za film roku z "Obywatelem Kane'm", "Sokołem maltańskim" czy choćby "Podejrzeniem" i nawet "Sierżantem Yorkiem" to pomyłka wielka, zgadzam się. IMO trzeci (po "Cimmaron" i "Największy show na Ziemi") najsłabszy film nagrodzony tą statuetką.

Sqrchybyk

Nie zapomnij o '' Zakochanym Szekspirze'' czy '' Mieście gniewu''.

Qmid

Gdzie kupiłeś ten film? Mimo wszystko chciałbym zaryzykować i go zobaczyć:) Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 5
Bialym007

Ja kupiłam film na allegro, ale raczej nie polecam. Roddyemu McDowallowi faktycznie bliżej było do robota niż dziecka. Niektóre momenty były wręcz koszmarne np. obrzydliwie słodka scena w kwiatach. Historia sama w sobie mi się podobała i moim zdaniem scenariusz miał potencjał. Szkoda, że przy jej opowiadaniu zabrakło finezji. Moja nota 5/10

Qmid

Nie mogę się zgodzić z autorem tematu, którego wypowiedź, moim zdaniem, jest bardzo przesadzona.
Film zagrany jest według mnie poprawnie z faktycznie świetną rolą wspomnianego Donalda Crispa (nie chciałem się czepiać, ale jednak nie mogę. Pisanie nazwisk małą literą świadczy o zupełnym braku szacunku do danej osoby, a wydaje mi się, że biedny Crisp sobie na to nie zasłużył). Ojciec rodziny jest staroświeckim konserwatystą, któremu nie pochwala zmian i nowości. Jest postacią sztywną, nie dlatego, że jest źle zagrany, tylko dlatego, że taki został zapamiętany przez swojego najmłodszego syna.
Sentymentalizm i patetyczność faktycznie mogłyby być wadą filmu, ale pamiętajmy kto jest narratorem. Są to wspomnienia z czasu dzieciństwa, nie dziwi więc idealizowanie otoczenia i postaci. Taka jest formuła filmu i dzięki temu reżyser mógł sobie pozwolić na większą dawkę sentymentalizmu (scena w kwiatach).
Oczywiście Obywatel Kane pewnie bardziej zasłużył na oscara, ale prawdopodobnie był za trudny w odbiorze. Nie można jednak mówić, że Zielona Dolina jest zła bo nie zasłużyła na oscara. Natomiast z Sierżantem Yorkiem to już spora przesada. Jak dla mnie to właśnie ten ostatni jest synonimem zbytniej ckliwości.
Reasumując, Zielona Dolina jest dobrym filmem, choć nie rewelacyjnym. Jednakże ocena 2/10 jest raczej mocno zaniżona.
Zapraszam też na mojego bloga o starych filmach:
http://1001filmow.blox.pl/html

Gumpiarz

"Obywatel Kane" nie dostał Oskara, bo William Randolph Hearst (o którym tak naprawdę jest ten film) mu to załatwił...
(No cóż - miał takie możliwości)(Hmmmm... i nie tylko takie...)

użytkownik usunięty
Gumpiarz

"Obywatel Kane" trudny w odbiorze? Dla dorosłych ludzi? Wolne żarty. Jak powiedział metropolis, to raczej "sprawka" Hearsta…

ocenił(a) film na 9
Qmid

powinieneś re-obejrzeć jeszcze raz ten film, to jest jeden z filmów, który naprawdę zasłużył na oskara, ukazuje mnóstwo pozytywnych wartości, nie cierpię tego stwierdzenia "takich filmów już nie kręcą", ale do tego filmu akurat pasuje w 100 %, można się dużo nauczyć o tym co jest naprawdę ważne w życiu i tu jest scena za sceną w różnych sytuacjach to pokazywane
"obywatel kane" jest filmem nudnym to jest moja opinia jeśli chodzi o fabułę i sposób prowadzenia jej przez cały film; rozumiem, że film ma swoich fanów i opinie typu "jak się znasz na filmach to jest to najlepszy film na świecie, jeśli nie to jesteś ignorantem albo trollem" i że to "obywatel kane" powinien dostać oskara, a nie dostał i tego typu bla bla bla, prawda jest taka, że poza tym, że wniósł nową pracę, kamery, robienia zdjęć , naświetlenia i inne na tamte czasy nowe gadżety techniczne to obywatel kane jako film do oglądania jest co najwyżej przeciętny
z 3 filmów sokól maltański , citizen kane to How Green Was My Valley jest filmem najlepszym i jedynym z tych 3, który zasługuje na oskara za najlepszy film

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones