PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=36644}
6,4 22
oceny
6,4 10 1 22
Ziemia obiecana
powrót do forum filmu Ziemia obiecana

Akcję powieści przeniesiono w lata dwudzieste. Zmieniono także zakończenie filmu, kończy się on happy-endem - miłością Karola Borowieckiego i Anki.
Film na kręcony dla uczczenia dwudziestolecia pracy Aleksandra Hertza.
Film nie zachował się do dnia dzisiejszego.
Źródło: filmpolski.pl

Neuromer

Pozdrawiam wszystkich "ogladających " którzy głosują na ten film :)

użytkownik usunięty
Neuromer

Niczego w zakończeniu nie zmieniono, wręcz odwrotnie. Takie jest właśnie zakończenie powieści Wł. Reymonta. Natomiast w filmie Wajdy znajdują się istotne odstępstwa od treści powieści, a całość produkcji nabiera cech propagandy.

Rozumiem że oglądałeś ten film ??

użytkownik usunięty
Neuromer

Nie. Skąd to przypuszczenie?

piszesz że "zakończeniu niczego nie zmieniono" chodzi mi o to stwierdzenie, skoro nie oglądałeś filmu, to skąd wiesz że w filmie niczego nie zmieniono w stosunku do do powieści ??

użytkownik usunięty
Neuromer

Aaa, nawiązuję do pierwszego postu na ten temat, cytuję: "Zmieniono także zakończenie filmu, kończy się on happy-endem - miłością Karola Borowieckiego i Anki."

Film nakręcony dla uczczenia dwudziestolecia pracy Aleksandra Hertza.
Film nie zachował się do dnia dzisiejszego.

fiberek

Są podejrzenia że film jednak istnieje...w USA http://www.tvp.pl/vod/audycje/historia/z-archiwum-filmoteki-narodowej/wideo/film y-odnalezione/8440522 do obejrzenia.

michal1988

no bardzo fajnie..gdyby, tylko co z tego jak FN film zdigitalizuje, poprawi itp, potem można go zwykle zobaczyć na jakiś pokazach studyjnych i leży w archiwach bo w szerokim zakresie, np. na DVD go nie moga wydać bo prawa autorskie :(, domyślam się że filmy z przed 80 lat będą czekały jeszcze następne 100, bo może ktoś się znajdzie, kto upomni się o pieniążki :(

Neuromer

No zgadza się ale UE wprowadza jakieś dyrektywy i coś się ruszy w tym temacie w najbliższym czasie, można to wywnioskować ze strony Filmoteki (w tym samym miejscu gdzie jest lista dzieł osieroconych). Poza tym juz wydali kilka filmów (Dla, Ciebie Polsko, Cud nad Wisłą, Mogiła nieznanego żołnierza, Mocny Człowiek (ten niestety już nie dostępny)). A wracając do "Ziemi obiecanej" to tu problem polega na praktycznie zerowych szansach pozyskania go z USA.

michal1988

No tak, wszystkie te filmy stoją u mnie na półce :) każdy powód jest dobry żeby iśc na wojne z USA, ten film też !!
Mam duża nadzieję że cala przedwojenna filmowa Polska i nie tylko bedzie dostępna w szerokim zakresie.

Neuromer

Tak jak i u mnie:) No właśnie czyli jednak coś ruszyło, popatrz co było jeszcze parę lat temu o DVD można było tylko pomarzyć. Tak przy okazji nie masz może dwóch egzemplarzy "Mocnego Człowieka"? Nigdzie nie można już nabyć. A wracając do filmów to myślę że "Ziemia Obiecana" i "Gwiaździsta Eskadra" są do odnalezienia jeszcze. pozdrawiam.

michal1988

"Mocnego Człowieka" kupiłem już spory czas temu i mam tylko jeden egzemplarz. Zaglądaj na Allegro, widziałem używane egzemplarze w sprzedaży. Ruszyło sie trochę, ale jeszcze dużo brakuje do "normalności" w naszym pięknym kraju

Polecam jednak przeczytac zakończenie powieści - z całą pewnością w wątku miłosnym nie ma happy-endu. No chyba inaczej rozumiemy pojęcie "happy" ;)

Neuromer

W kwietniowym numerze Kina jest artykuł o procesie odzyskania tego filmu. Przy dużym wysiłku ostatecznie udało się film sprowadzić do Polski. Niestety zachowały się tylko fragmenty. Łącznie kilkanaście minut

piotrek12pepe

Dzięki za info.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones