PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=38727}
6,8 33 496
ocen
6,8 10 1 33496
6,8 17
ocen krytyków
Zmruż oczy
powrót do forum filmu Zmruż oczy

Przywodzi mi na myśl odrealnione, bajkowe i wciągające tym klimatem kino Kusturicy,
które szczerze uwielbiam.

Tematyka może już trochę wyświechtana (akurat może bardziej przez literaturę niż kino),
ale mnie zawsze ujmująca. Bunt przeciwko materializmowi, konformizmowi, hierarchii
wartości konsumpcyjnego społeczeństwa, próba zrzucenia cywilizacyjnych ram,
fascynacja buntem, brak zrozumienia dla wrażliwości - wszystko to znajdziemy w "Zmruż
oczy".

Jasiek jest swego rodzaju mentorem dla Małej. Aspołeczny myśliciel to dosyć dziwny
materiał na autorytet dla małej dziewczynki w dzisiejszych czasach. Jasiek uczy
dziewczynkę 'wysubtelnienia' na życie, spojrzenia na to co nas otacza wnikliwiej, chce
zaszczepić w niej zdolność do refleksji. Wszystko ładnie, pięknie i uroczo, gdyby nie to, że
cała myśl, którą jej przekazuje jest po prostu pustym frazesem. Łatwiej byłoby mi to
przełknąć gdyby nie to, że do tej 'myśli' nawiązuje tytuł filmu, który jeśli miałbym
potraktować jako klucz do interpretacji i na jego podstawie wyciągać najważniejsze
wnioski to Jakimowski z polskiego Kusturicy przeobraża się w polskiego Coelho.

użytkownik usunięty
StoTwarzyGrzybiarzy

Ośmielę się z Tobą nie zgodzić. "Zmruż oczy" to klucz interpretacji filmu w wymiarze epistemologicznym, wymiarze percepcji. Poza tą wskazówką raczej niewiele można się ich doszukać. A wydaje mi się, że film obfituje w wiele ukrytych kontekstów.
Coelho wysnuwa banalne tezy moralne, a Jakimowski próbuje przekazać postacią Jaśka nie tylko, tak jak wspominałeś/łaś, bunt przeciwko światu i wrażliwość na kwestie ludzkie, ale też pewne prawdy ogólne: przemijanie, przywiązanie, dokonywanie wyborów. Aspołeczny artysta to lepszy autorytet, aniżeli współcześni rodzice, w ogóle współczesny człowiek. To taka ostoja tego, co zapomniane w szumie wielkiego miasta.
Swoją drogą, realizm magiczny w dosyć ciekawej postaci reprezentuje to dzieło. Zawsze kojarzyłem ten gatunek z Marquezem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones