PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=120103}

Zostań

Stay
7,2 70 575
ocen
7,2 10 1 70575
6,2 18
ocen krytyków
Zostań
powrót do forum filmu Zostań

Balonik i fortepian symbolizują ciało i duszę głównego bohatera. Po wypadku, w chwilach agonii (a więc de facto w ciągu całego filmu) ciało Henry'ego jest jakby "zawieszone" w połowie drogi między światem żywych a światem umarłych, w połowie drogi między "ziemią" a "niebem", tak jak zawieszony jest w powietrzu fortepian - robotnicy próbują ściągnąć go w dół, na ziemię, tak jak ludzie po wypadku próbują uratować ciało Henry'ego od śmierci, podczas gdy jego dusza ulatuje już ku niebiosom, jak wypuszczony przez chłopca balonik.

Przynajmniej ja to tak widzę. Jeśli ktoś ma inne pomysły, zapraszam ;-)

ocenił(a) film na 8
DamaMarcia

Genialnie pomyślane! Sam bym tego nigdy nie wymyślił - dla mnie te postaci ściągające fortepian wydawały się nie mieć głębszego sensu, ale wyprowadziłaś mnie z błędu;) Zresztą te 50 plusów przy twojej wypowiedzi mówi same za siebie, trafiłaś w klucz :P Chyba już się nic nie da o tym dodać, dlatego nikt ci nie wtóruje inaczej niż plusami. Dla mnie jeszcze ciekawym akcentem w filmie był symbolizm wielokrotnie powtarzających się schodów, jako schodzenia do podświadomości (to też niestety zgapione od innego filmwebowicza, więc nic więcej nie dodam) - więcej o interpretacji snów można przeczytać w książce Freuda (dla wytrwałych) "Objaśnianie marzeń sennych", jakby kogoś to ciekawiło, ja na pewno sprawdzę.

luk11c4

schodzenie w dół po schodach zawsze symbolizuje zagłębianie się w naszą podświadomość - to pierwsze co pomyślałam oglądając ten film ale balonik + fortepian - nie wpadłam na to

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones