PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=719855}

Zupełnie Nowy Testament

Le tout nouveau testament
6,1 27 669
ocen
6,1 10 1 27669
6,2 17
ocen krytyków
Zupełnie Nowy Testament
powrót do forum filmu Zupełnie Nowy Testament

Trudno mi zaklasyfikować ten film. Określenie "komedia" mi do niego pasuje. Kilka śmiesznych scen nie robi wg mnie z tego filmu komedii. Najbardziej pasuje mi określenie "tragifarsa". Film jest niezmiernie gorzki i daje mocno do myślenia.
Szczerze mówiąc szedłem z nastawieniem na obrazoburczą komedię ocierającą sie o "Żywot Briana" czy "Sens życia wg Monty Pythona". Okazałem się naiwny ;-)
Jako były wierzący miałem zamiar dobrze się bawić, ale początek mnie mimo wszystko lekko zszokował. Bóg jako patologiczny ojciec rodziny ze skłonnością do przemocy i zwykły cham trochę mnie zniesmaczył.
Nieco drażniąca była też narracja towarzysząca scenkom pokazującym obrazem dokładnie to o czym Ea mówi. To było w konwencji Amelii, ale w Amelii to nie drażni.
Z drugiej strony w sposób prosty i zarazem piękny pokazano sprawy zwykłych ludzi. Pokazano ich bez oceniania, dając kontekst ich obecnego położenia w życiu.
No i problem mam właśnie z połączeniem wątków Boga, jego córki i przygnębiającego życia ludzi, których Ea spotyka. W tym miksie brakuje mi kleju, a mimo wszystko jest to film, o którym się myśli po wyjściu z kina i zostaje z człowiekiem na dłużej. Nie rozumiem jego fenomenu, ale przyznaję, że w sumie bardzo mi się podobał

Jeśli już w ogóle rozważać wątek Boga w tym filmie to określiłbym to tak: "Jeśli Bóg w ogóle interesuje się losem ludzi, to jakie na prawdę ma wobec nas zamiary?"

ocenił(a) film na 8
Pio76

A może pytanie powinno brzmieć - "jeśli Bóg, któego wydaje nam się , ze znamy, jest taki zły, to czy mamy coś w zamian? Czy lepiej będzie żyć bez Boga?"
P. S. Nie chodzę do kościoła i nie mam łaski wiary. Ale trudno mi brać na klatę kosmiczną pustkę.

ocenił(a) film na 7
futsi

To pytanie, na które każdy musi sobie odpowiedzieć sam. Wg mnie to wybór pomiędzy komfornizmem i prawdą. Dla wielu teraz pozostanie pytanie która postawa to komfornizm, a która to prawda ;-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones