Iluzjon wspomina polską gwiazdę kina niemego

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Iluzjon+wspomina+polsk%C4%85+gwiazd%C4%99+kina+niemego-84993
Jutro mija 50. rocznica śmierci Jerzego Marra jednego z najprzystojniejszych, choć nieco już zapomnianych, polskich gwiazdorów epoki niemej.



Urodzony w 1901 roku we Lwowie amant, przez wielu krytyków okresu ‘Wielkiego Niemowy’, ganiony był za "pozbawioną polotu" grę przejawiającą się bardziej w "strojeniu min" niż w sztuce aktorskiej. Niemniej swoją fizycznością i wdziękiem ucieleśniał on ideał romantycznego kochanka a la Valentino dzięki czemu stał się obiektem westchnień rzeszy wielbicielek X Muzy. Zapewniło mu to stałe zatrudnienie i coraz bardziej rozbudowane role m.in. w "Tajemnicy starego rodu", w którym wystąpił u boku Jadwigi Smosarskiej czy w "Pod banderą miłości" – zrealizowanym przez założoną przez niego, Zbigniewa Sawana i Michała Waszyńskiego spółkę "Zjednoczeni Artyści Filmowi". W czasie przełomu dźwiękowego jego kariera załamała się. Zniknął z kinematografii niemal na dwa lata, w czasie których ćwiczył dykcję. Na ekran powrócił w 1932 roku epizodyczną, choć znacznie już lepszą, rolą w "Puszczy" Biskego.

Pracę przy kolejnych filmach, łączył z występami na deskach teatru. W czasie okupacji, tak jak wielu ówczesnych aktorów, pracował jako kelner. Koniec wojny, był jednocześnie końcem jego kariery filmowej, nie znajdując zatrudnienia w kinematografii skupił się na aktorstwie teatralnym. Aż do śmierci pozostał czynny zawodowo. Występował m.in. w Olsztynie, Lublinie i Warszawie.

W latach 1927-1938 Oktawian Zawadzki, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, zagrał w osiemnastu filmach. W dniach 8-9 maja na ekranie Iluzjonu przypomnimy sylwetkę aktora w trzech filmach - zrekonstruowanej i odnowionej cyfrowo niemej "Mogile nieznanego żołnierza" a także dwóch mniej znanych obrazach dźwiękowych – "Zabawce" oraz "Rapsodii Bałtyku".

8. V; godz. 18.15    RAPSODIA BAŁTYKU r. Leonard Buczkowski, Polska 1935  85’
9. V; godz. 18.15    ZABAWKA r. Michał Waszyński, Polska 1933  80’
9. V; godz. 20.00    MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA r. Ryszard Ordyński, Polska 1927 76’


Jednocześnie Filmoteka Narodowa serdecznie zapraszana na pokaz specjalny "Mogiły nieznanego żołnierza", który odbędzie się 10 maja 2012 roku w ramach 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Słowo wstępne przed filmem wygłosi pani prof. Małgorzata Hendrykowska – konsultantka naukowa projektu KINO POLSKIE OKRESU ‘WIELKIEGO NIEMOWY’


Szczegóły na http://www.fn.org.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones