Inny Świat na festiwalu Dwa Brzegi 2010

Informacja nadesłana przez organizatora / autor : /
https://www.filmweb.pl/news/Inny+%C5%9Awiat+na+festiwalu+Dwa+Brzegi+2010-59945
Kształty, które widzimy wydają się nam znane, ale czasem okazują się zupełnie czym innym. Następują procesy, o których nie mamy pojęcia. W ich wyniku powstaje - INNY ŚWIAT. Pod tym hasłem już po raz czwarty zapraszamy do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą . Dni między 31.07-08.08 należą do FESTIWALU FILMU I SZTUKI DWA BRZEGI!

W tym roku organizatorzy proponują widzom retrospektywę filmów Carla Theodora Dreyera. Duński klasyk uchodzi obok Ingmara Bergmana za najwybitniejszego twórcę skandynawskiego kina. Wyreżyserował arcydzieło kina niemego - "Męczeństwa Joanny D` Arc". Co najmniej kilka innych jego filmów (np. "Słowo") uznawanych jest za przełomowe. Jego niezrealizowany scenariusz, "Medea" według Eurypidesa, został ostatecznie sfilmowany przez Larsa von Triera niemal 20 lat po śmierci Dreyera. Na Dwóch Brzegach zastanowimy się nad fenomenem tego twórcy. Razem z nami tajemnice skandynawskiego kina będą odkrywać goście z Duńskiej Filmoteki Narodowej.

Zaproszenie na Festiwal przyjął Lech Majewski – reżyser, scenarzysta, pisarz, kompozytor, artysta wizualny, człowiek teatru… Gdziekolwiek się pojawia, zawsze przyciąga uwagę artystycznego świata. Każdy z projektów otwierał zupełnie inny rozdział w jego artystycznej karierze. Kiedy Odyseję wystawił na pływającej po Tamizie barce, wypłynął prosto na amerykańskie wody. W 1987 światło dzienne ujrzał jego debiut za oceanem - "Lot świerkowej gęsi". Reżyser nakręcił film na podstawie własnej powieści "Kasztanaja". Rok po realizacji filmu, Majewski debiutował jako reżyser operowy inscenizacją dzieła Krzysztofa Pendereckiego "Ubu Rex". Spektakl został obsypany nagrodami. Dwa lata później wystawiona w warszawskiej Operze Narodowej Carmen Bizeta w reżyserii Majewskiego została zaliczona przez magazyn "Opera International" do najciekawszych inscenizacji roku 1995 na świecie. Majewski napisał też scenariusz i wyprodukował film "Basquiat: taniec ze śmiercią", poświęcony sławnemu w latach 80. i przedwcześnie zmarłemu czarnoskóremu malarzowi Jeanowi-Michelowi Basquiatowi. Wzięli w nim udział David Bowie i Gary Oldman, całość wyreżyserował Julian Schnabel. Kolejnym sukcesem okazał się "Wojaczek" - niskobudżetowy film Majewski zrealizował dla Telewizji Polskiej. Równie dobrze przyjęto "Angelusa". W tym obrazie reżyser wraca na swój rodzinny, górniczy Śląsk.

Z osobą Lecha Majewskiego będzie również związany KONCERT OTWARCIA. Czwartą edycję Festiwalu zainauguruje Józef Skrzek i SBB, prezentując muzykę filmową związaną nie tylko z twórczością Lecha Majewskiego.

"Lekcja kina – spowiedź twórcy filmowego" to kolejny cykl sprawdzony na Dwóch Brzegach. To opowieść artysty o tym, jak rodziła się jego pasja do sztuki, co go inspiruje i jakie są tajemnice jego twórczości. Spotkanie ilustrowane jest wybranymi przez twórcę fragmentami dzieł filmowych. Na taką spowiedź zgodzili się do tej pory między innymi: Bob Rafelson, Wiesław Saniewski, Wojciech Marczewski, Sławomir Idziak i Sławomir Grunberg, Piotr Szulkin czy Bruno Baretto. W tym roku zaproszenie do cyklu "Lekcja kina…" przyjęli już m.in. Lech Majewski i Filip Bajon.

W Cafe Kocham Kino na widzów czekają codziennie spotkania z gośćmi Festiwalu z Polski i ze świata. Na repertuar filmowy Festiwalu Dwa Brzegi złożą się filmy wyselekcjonowane na festiwalach w San Sebastian, Rotterdamie, Berlinie, Cannes, Wenecji a także nowości europejskie zaproponowane przez naszych współpracowników w Niemczech, na Węgrzech, w Czechach, we Włoszech, w Anglii, Irlandii, Turcji, Hiszpanii i Francji. Będą to przede wszystkim filmy reprezentujące nurt kina autorskiego, artystycznego i kina niezależnego, wiele z nich będzie miało na Dwóch Brzegach polskie premiery.

Spotkaniom z twórcami od zawsze towarzyszyły ciekawe i gorące dyskusje. Ten aspekt festiwalu był i jest najcenniejszy. Dlatego również w tym roku organizatorzy chcą by miejsc, w których spotyka się twórca z widzem było na Dwóch Brzegach jak najwięcej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones