KINO.LAB: Poznaj polski surrealizm filmowy. Mamy bilety

- / autor : /
https://www.filmweb.pl/news/KINO.LAB%3A+Poznaj+polski+surrealizm+filmowy.+Mamy+bilety-52906
W dniach 16-19 lipca w warszawskim kinie KINO.LAB (ul. Jazdów 2) odbędzie się przegląd polskich filmów nurtu surrealizmu, wolnej wyobraźni. Dla naszych użytkowników przygotowaliśmy dwuosobowe wejściówki na pokazy. Osoby zainteresowane powinny kliknąć TUTAJ.

Przegląd to prezentacja nieznanej i nieco zapomnianej, a bardzo ciekawej mikrotradycji w polskim kinie - na przełomie lat 50. i 60., już po odwilży, powstawało w Polsce kino surrealistycznej, wolnej wyobraźni. Zostało jednak przygniecione nurtem zazwyczaj dominującym w polskiej kulturze, literaturze, sztuce, a potem także i w filmie - tematyką historyczną i martyrologiczną.

W Polsce nie było surrealizmu, bo był katolicyzm – miał stwierdzić Tadeusz Kantor. Surrealizm musiał wydarzyć się we Francji, z jej wspaniale rozwiniętą kulturą wizualną. W ujęciu Bretona i spółki był wymierzonym przeciwko mieszczaństwu impulsem irracjonalności i tajemnicy, podświadomości i ekstrawagancji. Polegał na przekształcaniu znanych motywów na absurdalną, niepokojącą modłę. Wspaniale objawiło się to w filmie, nie tylko dlatego, że tak wybitni filmowcy, jak Luis Bunuel (do spółki z Salvadorem Dalim) byli surrealistami.

Polska sztuka rzadko oddawała się porywom nieskrępowanej fantazji, mimo wpływu romantyzmu, ale ślady ekstrawaganckiej wyobraźni odnaleźć można nieoczekiwanie w polskim po-Odwilżowym kinie lat 50. i 60.: wyselekcjonowane na przegląd tytuły, obrazują jakąś niedostrzeganą tradycję.

Okazuje się, ze mimo dominacji stylu tzw. szkoły polskiej i poważnych tematów, polscy twórcy filmowi posiadali wrażliwość bliską surrealizmowi, burlesce, uroczej komedii z elementami fantastyki. Nie tworzą jednorodnej reprezentacji, jednak ukazują podobną wrażliwość wizualną, lekkość i zmienność stylistyczną.

Program filmowy:

16 lipca, czwartek, godz. 20:30
Ewa chce spać, reż. Tadeusz Chmielewski, Polska 1958, 94’

17 lipca, godz. 18:00
Kalosze szczęścia, reż. Antoni Bohdziewicz, Polska 1958, 104’

18 lipca, sobota, godz. 20.00
Tysiąc talarów, reż. Stanisław Wohl, Polska 1960, 91’

19 lipca, niedziela, godz. 20:00
Walet pikowy, reż. Tadeusz Chmielewski, Polska 1960, 92’

19 lipca, niedziela, godz. 22:00
Upał, reż. Kazimierz Kutz, Polska 1964, 81' (seans w ramach festiwalu Gorące KINO.LATO - projekcja na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones