Akira Kurosawa

8,6
3 686 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Akira Kurosawa

Mój temat prezentacji maturalnej dotyczy Akiry Kurosawy i jego adaptacji dzieł Szekspira.
Poszukuję odpowiedniej bibliografii - książek dotyczących biografii reżysera i jego dzieł opartych na dramatach elżbietańskich. Ew. literatury dotyczącej interpretacji Szekspira z uwzględnieniem filmów Kurosawy.
Będę niezmiernie wdzięczna za pomoc.

PewnaSzatynka

Alicja Helman - Kurosawa
Anna Pierzchałla - Film japoński a kultura europejska

aturecki

Akira Kurosawa - Tworca Japonski, Tworca Swiatowy.
Materialy z sesji naukowej zorganizowanej 29 marca 2010 roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japonskiej manggha z okazji 100 rocznicy urodzin Artysty.
Pod redakcja Wioletty Laskowskiej-Smoczynskiej i Piotra Kletowskiego.
wyd. Muzeum Sztuki i Techniki Japonskiej manggha, Krakow 2011

-Grail-

Wiem, już znalazłam i zakupiłam - świetna książka, ale o filmach jako o adaptacjach jest w niej niewiele. I jest w niej trochę błędów, ale i tak jedno z nieliczny opracowań twórczości Kurosawy, w Polsce. Aż żałuję, że mnie nie było na tej konferencji.

PewnaSzatynka

Ha, widzę, że temat ciągle w cenie. Sześć lat temu na maturze też porównywałem Shakespeare’a i Kurosawę, ale ograniczyłem się tylko do „Makbeta”. Dziś żałuję, że nie wziąłem jeszcze „Ran”, ale nic już na to nie poradzę.

Pottero

Ja chcę poruszyć wszystkie trzy adaptacje: nie wiem czy mi się to uda, ale będę się starać.
Z bólem dokonam selekcji wniosków, bo można by o tym mówić przez 3 godziny, a nie 15 minut. Przy okazji: jak Ci poszło?

PewnaSzatynka

Sporo też zależy od tego, jak dokładnie brzmi temat i na czym należy się skupić. Moim były „Problemy filmowej adaptacji. Porównaj film ze swoim literackim pierwowzorem” (tak mniej więcej, bo dokładnie już nie pamiętam), więc nie było to trudne – wystarczyło porównać fabułę, kompozycję itd., do tego zestawić dramat szekspirowski z teatrem nō, którym mocno inspirowany był omawiany przeze mnie „Tron we krwi”. Dostałem 90%, ale robiłem to na odczepnego na trzy dni przed egzaminem (zawsze byłem dobry z polskiego, zbierałem same 5 i 4 z wypracowań nie czytając nawet lektur, więc się zupełnie nie przejmowałem maturą z tego przedmiotu). Gdybym się za to wziął na poważnie, to pewnie bym dostał 100%.

Pottero

Ja właśnie wybrałam taki temat, żeby zrobić to z przyjemnością. Na razie jeszcze nic nie mam, ale za to przeczytałam górę ciekawych artykułów i książek :) Obawiam się, że za prezentację też wezmę się za pięć dwunasta, ale co tam.
Mój temat jest podobny. "Adaptacje Szekspira dziś. Porównaj pierwowzór ze współczesną adaptacją filmową i/lub sceniczną."

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones