Alan Silvestri

Alan Anthony Silvestri

7,9
8 684 oceny muzyki
Alan Silvestri należy do grona najbardziej interesujących i utalentowanych kompozytorów filmowych. Specjalizuje się w kinie akcji oraz w komedii. Urodził się 26 marca 1950 roku w Nowym Jorku. Początki muzyczne były skromne: pracował jako aranżer w przemyśle fonograficznym oraz pisał krótkie ilustracje muzyczne do niskobudżetowych filmów reklamowych i dokumentalnych.

Silvestri debiutował na dużym ekranie w 1972 roku filmem akcji "Gang dobermanów". Przełomem w jego karierze kompozytorskiej był rok 1975, kiedy został zatrudniony jako autor muzyki do serialu policyjnego "Starsky i Hutch", zaś dwa lata później ilustrował serial "CHiPs". Wtedy właśnie zwrócił na siebie uwagę Roberta Zemeckisa, jednego z najbardziej znanych obecnie reżyserów Hollywood. W 1984 roku Silvestri skomponował dla niego swoją pierwszą dużą partyturę do filmu przygodowego "Miłość, szmaragd i krokodyl". Projekt ten na dobre otworzył drzwi kariery przed młodym kompozytorem, a jednocześnie był to początek trwającej do dnia dzisiejszego współpracy Zemeckis - Silvestri, jednej z najdłuższych w historii kina. W ich dorobku znajduje się ogółem 16 filmów - "Miłość, szmaragd i krokodyl", "Powrót do przyszłości", "Kto wrobił królika Rogera", "Powrót do przyszłości II", "Powrót do przyszłości III" , "Męskie opowieści", "Ze śmiercią jej do twarzy", "Forrest Gump", "Kontakt", "Co kryje prawda", "Cast Away - poza światem", "Ekspres polarny", "Beowulf", "Opowieść wigilijna", "Lot", "The Walk. Sięgając chmur" - i 2 seriale ("Niesamowite historie" i "Opowieści z krypty"). Do chwili obecnej filmografia kompozytora obejmuje już ponad sto tytułów. W 1994 roku został nominowany do Oscara za muzykę do dramatu Roberta Zemeckisa "Forrest Gump". Jest to, jak na razie, jedyna nominacja kompozytora do nagrody Akademii Filmowej.

Muzyka Alana Silvestriego opiera się na dużej orkiestrze symfonicznej z towarzyszeniem tła elektronicznego. W filmografii kompozytora najsłynniejsze partytury zostały stworzone dla potrzeb kina akcji i przygodowego: "Ucieczka nawigatora", trylogia "Powrót do przyszłości", "Predator", "Otchłań", "Młode strzelby II", "Bodyguard", "Eksplozja", "Szybcy i martwi", "Sędzia Dredd", "Egzekutor", "Długi pocałunek na dobranoc" i "Wulkan". Także gatunek komediowy przyniósł kilka godnych uwagi projektów muzycznych: "Kto wrobił królika Rogera", "Ojciec panny młodej", "Ze śmiercią jej do twarzy", "Dolina paproci", "Super Mario Bros.", "Richie milioner", "Sierżant Bilko", "Polowanie na mysz", "Totalna magia", "Stuart Malutki" i "Czego pragną kobiety". Bardzo nieliczny gatunek dramatu reprezentują takie projekty, jak "Forrest Gump", "Kontakt", "Co kryje prawda", "Cast Away - poza światem" i "Lot".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones