Aldous Huxley

Aldous Leonard Huxley

7,3
40 ocen scenariuszy
powrót do forum osoby Aldous Huxley

Ostatnio przeczytałem w swoim podręczniku do j. polskiego fragment jednej z jego powieści pt. "Nowy, wspaniały świat". Wizja przyszłości, przedstawiona w tej książce, jest równie ponura i przygnębiająca, co w innym klasyku spod znaku antyutopii- "Rok 1984" G.Orwella. Ale jest zarazem fascynująca. Chyba przeczytam sboie w całości :-) "Nowy, Wspaniały Świat".
Do tych, co czytali powieść Huxleya w całości: Czy uważacie, że wizja przyszłości w tej książe zaczyna się spełniać?

Cerberus

Trudno mi powiedzieć czy się zaczyna spełniać, ale polecam jego inną książkę "Wyspa" - bardzo dobra książka tylko inny klimat ponieważ tym razem mamy pokazane społeczeństwo prawie idealne.
Można również się skusić na tekst "Drzwi percepcji" (The Doors of Perception) tylko tym razem tematyka całkowicie inna, aczkolwiek dla niektórych może okazać się ciekawa chociaż i tak tego większość z "nich" tego tekstu nie "przełknie" ale co tam ;)

Pozdrawiam czytelników twórczości Huxleya...

PS. Sorki za "odkopanie" trochę starego tematu :)

Cerberus

witam ,chialbym sie podzielic opiniami na temat tworczosci pisarskiej ww pisarza. otoz ksiazke przeczytalem niedawno niespelna 3miesiece temu dodam jescze ze to byla moja 3 ksiazka w zyciu ktora cala przeczytalem:), a pierwsza ktora kupilem:)dla mnie chwile w ktorych czytalem te ksiazke byly jak podroz w glab mojej wyobraznii,to pkt z ktorego analizuje zachadzace procesy w jakze nowym lepszym swiecie:)moze to wydac sie abstrakcyjne co mowie ale tak to odczulem i za to autorowi dziekuje.wpomne jescze ze na jego czesc napisalem wiersz,tekst piosenki w zaleznosci jak kto to zintrerpretuje:)jesli by ktos chial porozmiawiac na temat wpolczesnych owocow tej powiesci badz jesli ktos zapragnol by przeczytac hymn jej :) to zapraszam na moje gg:1570282.pozdrawiam

Cerberus

"Equilibrium" - ewidentnie film z odniesieniami do Huxleya

Martinn

Zaczyna się spełniać. Niestety. Raczę zauważyć, że tak jak w "Nowym wspaniałym świecie" ludzie dzisiaj nie chcą mówić o śmierci. Jest to temat tabu. Tak jak w powieści, rzadko naprawiaja się zepsute przedmioty. Lepiej kupić nowy, nie patrząc na konsekwencje swojego konsumpcyjnego trybu życia. Idealni robotnicy nie upominający się o nic i nie miejący żadnych potrzeb to nikt inny jak roboty i maszyny które ukradły ludzią pracę w fabrykach. Ważniejszy pieniądz.I najgorsze jest to, że to wszystko cały czas gna do przodu. Mam nadzieje, że nie dożyje czasów kiedy to wszystko ewoluuje do takich rozmiarów jak u Huxleya.

Cerberus

Najlepsze co napisał Huxley to "Drzwi percepcji",bez dwóch zdań, jednak tylko nieliczni będą mieli szansę w jakiś sposób się odnieść do tego tekstu. Większość osób przeczyta i dostanie jedynie słowa,pewną ideę,której jednak nie pojmą nie mając punktu odniesienia w postaci doświadczenia psychodelicznego. Na całe szczęście eksperymentowałem swego czasu z halucynogenami i podziwiam Huxleya za tak trafne oddanie charakteru ich działania w "Drzwiach percepcji".

Cerberus

a czytałeś Janusza Zajdel ?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones