Anna Paliga

6,6
227 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Anna Paliga

Podziwiam jej odwagę w przełamaniu zmowy milczenia tego, co dzieje się w Filmówce. Mam nadzieję, że jej ścieżka zawodowa na tym nie ucierpi.

lew890

Wielu po prestiżowych uczelniach musi jechać za granicę za chlebem albo grac dla szkół podstawowych jakies teatrzyki. Dawniej do serialu, filmu przyjmowało sie tylko osoby z dyplomem. Idąc na casting dyplom był przepustką do tego czy będą chcieli z Tobą pogadać. Dzis byle łajza przyjdzie z ulicy i odbiera role komuś kto ma na to papiery. Zauważ że w "klanie" czy "złotopolskich" w początkowych latach grali tylko aktorzy z dyplomem i dorobkiem. W "złotopolskich " to byli wrecz wybitni aktorzy jak choćby Turek, Machalica, Janowska, Celińska, Pereszczako, Karabasz itd. Te seriale wtedy prezentowały jakość. Dzisiaj to są jakieś popłuczyny.

maciekb80

To prawda, "Złotopolscy" mieli świetną obsadę, pamiętam choćby Zofie Merle. Z drugiej jednak strony przez tę telenowelę również przewinęło się sporo naturszczyków, którzy wcale nie mieli żadnych uczelnianych papierów legitymizujących ich w aktorskim zawodzie, że wspomnę chociażby Piaska czy jego serialową partnerkę Annę Przybylską.

maciekb80

Oj coś chyba Ci pękło w ciałku, że masz taką przemożną potrzeba używania określenia "Dzis byle łajza przyjdzie z ulicy i odbiera role komuś kto ma na to papiery". Żmuda- Trzebiatowska też ma takie same, a np taka Frances McDormand czy Tilda Swindon nie. Ta druga po ukończeniu zupełnie innych fakultetów niż papiekrowe-aktorskie rozpoczęła nawet karierę teatralną (o zgrozo!!). Także pogódź się z tym, że to raczej nasz system jest przestarzały w fetyszyzowaniu tego niemożliwe prestiżowego i artystycznego wykształcenia teatralnego

Puk_Puk

Jowita Budnik też nie ma mimo to jest zaaa...sta A Karolak czy Zielinska ma dyplom tej samej uczelni co Stuhr, Trela, Globisz. Dobrze wiesz o jakich łajzach mówię ;)

maciekb80

Rozumiem:) Ale uważam, że właśnie głównym problemem jest tutaj to, że ludzie pracujący na uczelniach teatralnych w Polsce czują się niejako namaszczeni przez boga i wielką Sztukę do wyborów i późniejszego "łamania"/kształtowania ludzi. Chyba lepiej naprawdę żeby to rynek/ dorobek zweryfikował kto zostanie "uświęconym" zawodem aktora, a nie kolegium Bożenek i Bogusiów, którzy przez swoją funkcję mają zapędy sadystyczno- dyktatorskie A to że potem nikt nie chce zatrudniać niektórych z tych "przez boga ukształtowanych" bo np. nie pasują do projektu/ bo cokolwiek też jest smutnym skutkiem ubocznym tego systemu.

Puk_Puk

Frances ma dyplom. W ciekawostkach możesz przeczytać "Ukończyła Bethany College w Bethany (Wirginia Zachodnia, USA) i Yale University School of Drama w New Haven (Connecticut, USA)." Studiowała razem z Holly Hunter.

maciekb80

masz rację, mój błąd! w zamian mogę Ci dać Harrisona Forda, Joaquina Phoenixa i dużą część aktorów z top 100. Ogromna część z aktorskiej palestry pokończyła po prostu jakieś kursy albo studia aktorskie były tylko jednym z ich dyplomów. W każdym razie sednem mojej wypowiedzi jest generalne fetyszyzowanie szkół teatralnych w Polsce, które to, nie dość że zaściankowe, prowadzi do opisywanych przez Panią Annę wynaturzeń jak i często zwykłej pospolitej bucerii:) Pozdrawiam!

Puk_Puk

To prawda. Ale są aktorzy którzy po prostu sie z tym rodzą a techniki uczą sie na bieżąco na planie. Harrison Ford to aktor ale nie z tych mięsistych jak Phoenix.

lew890

Dziś uczelnie produkują aktorów bez wyrazu, charyzmy to potem mamy to co mamy.

lew890

W żadnym filmie nie zwróciła na siebie to próbuje żaląc się ze z gołym biustem występowała w filmowej szkole przed egzaminatorami. Nikt jej pewnie do tego nie zmuszał a gada na odwrót prubujac zaistnieć.

karpiok23

Mowa o 23-latce, ma zupełnie przyzwoite portfolio jak na swój wiek. Dawid Ogrodnik też chce zaistnieć? Joanna Szczepkowska i Zofia Wichłacz także? Błagam cię, przecież ci ludzie mają o wiele większe sukcesy na swoim koncie niż miernoty, które wykładają na uczelniach artystycznych, choć niewiele osiągnęły.

lew890

Dawid Ogrodnik i Zofia Wichłacz są chociaż znani i utalentowani, szczególnie Ogrodnik, ona nawet im do pięt nie dorasta. A wykładowcy są różni na uczelniach i nikt jej pewnie nie szantażował tylko sobie to wymyśliła pewnie.

karpiok23

Ty chyba nawet nie widzisz, że sam sobie przeczysz, bo właśnie wspomniani przeze mnie aktorzy trzymają stronę Anny i uzupełniają jej wpis swoimi doświadczeniami. Zresztą nie jestem taki pewny, czy w wieku 23 lat faktycznie Ogrodnik miał więcej osiągnięć...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones