Emil Karewicz

Emilian Alojzy Karewicz

8,3
18 962 oceny gry aktorskiej
powrót do forum osoby Emil Karewicz

Według mnie scena, w której wychodzi z kanału, w filmie Wajdy, należy do najbardziej przejmujących w historii polskiego filmu jakie miałem sposobność zobaczyć.

wojteczek

Zgadzam się, ta scena zawsze robi duże wrażenie. Ogółem postać "Mądrego" to dla mnie majstersztyk.

Svitrigaila

Szkoda, że talenty i doświadczenie aktorów ze starego pokolenia nie są obecnie wykorzystywane. O Karewiczu przypomniano sobie jak robiono 'Stawkę większą niż śmierć', ale to nie jest przecież szczyt jego możliwości. Coś niedobrego stało się z polskim kinem.

wojteczek

Obawiam się, że nie tylko z polskim kinem coś się dzieje. Ale racja, te talenty nie są teraz wykorzystywane, sama bardzo tego żałuję. Wszystko przejmuje kilku aktorów, których widzimy w każdym filmie, podczas gdy tacy mistrzowie otrzymują jedynie propozycje grania w telenowelach, ewentualnie jakichś epizodów. Choć ja tam się ucieszyłam, gdy mogłam zobaczyć nową "Stawkę..." bo mimo wątpliwego poziomu części z młodszymi odpowiednikami głównych bohaterów, pan Karewicz i pan Mikulski zagrali wspaniale, na to patrzyło się miło.

Svitrigaila

I pomyśleć, że w kinie powojennym mnóstwo popularnych aktorów, to byli aktorzy leciwi, np. występujący w niemal każdym filmie Stanisław Milski albo Kazimierz Opaliński, albo Kazimierz Rudzki itd. Proporcje były wyważone, byli i młodzi i starsi aktorzy. Normalna rzecz. Teraz nastąpiło zachwianie proporcji i głównie rządzą aktorzy młodzi lub w wieku średnim. Tak mi się przynajmniej zdaje, oceniam patrząc na polskie, chociaż oczywiście wyjątki się zdarzają, a już na pewno w kinie zagranicznym można czasem zobaczyć aktorów ze starego pokolenia (np. Max Von Sydow). Natomiast u nas jakoś to wygląda niemrawo. Jak słusznie zauważyłaś, aktorów z dawnego pokolenia obsadza się głównie w serialach.

W kwestii nowej 'Stawki...' - dobrze to ukazuje, że młodym aktorom brakuje trochę luzu i swobody w graniu. Te stare filmy czy seriale, jak właśnie 'Stawka większa niż życie', ogląda się tak dobrze, bo aktorzy podchodzą do sprawy z lekkim dystansem i na luzie, a jednocześnie niezwykle precyzyjnie. Mają to coś, czego brakuje dzisiejszym aktorom.

wojteczek

Jestem tego samego zdania.

Wspaniały aktor !!! Jego niezapomniana kreacja Brunnera do dziś przyciąga uwagę. Rola Władysława Jagiełły to pokaz prawdziwego kunsztu aktorskiego. Bardzo podoba mi się też rola jaką zagrał pan Emil w "Alternatywach".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones