Franciszek Brodniewicz

7,9
579 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Franciszek Brodniewicz

Witam,
od urodzenia mieszkam w Kwilczu, bardzo sie cieszę, że tak wiele sławnych osób wywodzi się z mojej jakże malowniczej miejscowości, ale martwi mnie jedno: zniekształcanie nazwy KWILCZ i nieznajomość historii, Kwilcz zawsze leżał w POLSCE (z wyjątkiem zaborów - jak cała reszta naszego państwa).
pozdrawiam
studentka filologii polskiej

katja140

W tym przypadku nie ma akurat potrzeby bić na alarm. Taka terminologia - kiedy Brodniewicz się rodził, Polska oficjalnie nie istniała, a Kwilcz leżał przecież w granicach Niemiec (nad czym, gwoli ścisłości, ubolewam). Ważne, że napisali "obecnie Polska". Gorzej miała moja babcia, która urodziła się wprawdzie na terenie dzisiejszej zachodniej Ukrainy, ale wtedy (przed drugą wojną światową) była to przecież pełnoprawna Polska! Mimo tego, przez długie lata, za czasów PRL, babcia miała wpisane w dowodzie osobistym: "miejsce urodzenia ZSRR". Babcia nie mogła tego znieść, próbowała to zmienić, ale nie było wtedy takiej możliwości.
Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones