Henryk Kluba

7,2
540 ocen gry aktorskiej
Reżyser filmowy i pedagog, zajmował się także aktorstwem.
Urodził się w 1931 w Przystajni k. Częstochowy. Zmarł w Koninie, w nocy z 10 na 11 czerwca 2005 podczas Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Amatorskich OKFA, gdzie przewodniczył obradom jury.

Studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie we Wrocławiu (1952), pracował jako dziennikarz (kierownik częstochowskiej mutacji "Dziennika Łódzkiego"). Zanim debiutował jako reżyser, a także i w późniejszym okresie, zagrał m.in. w kilku szkolnych filmach Romana Polańskiego. Początkowo był asystentem reżysera. W 1966 debiutował jako reżyser filmów fabularnych.
Jego pierwszy film fabularny "Chudy i inni" opowiada o wartości pracy i rodzeniu się solidarności w grupie robotników wielkiej budowy. Film jest wnikliwą obserwację obyczajową z elementami liryzmu i poetyckiej wizji świata. Klubie udało się nakreślić prawdziwy psychologicznie portret ludzi, którzy z przypadkowego zbiorowiska obieżyświatów i łapserdaków stają się grupą.
Jego następny film "Słońce wschodzi raz na dzień" uznany został przez krytykę za dzieło wybitne. Film jest specyficznie opowiedzianą historią pierwszych lat PRL i instalowania się władzy ludowej. Po nakręceniu kilku następnych filmów, zmęczony kolaudacją jego twórczości, nieustanną ingerencją cenzury, poświęcił się pracy pedagoga, ostatni film nakręcił w tym okresie w 1978 roku.

W latach 1978-81 i 1993-96 dziekan wydziału reżyserii, a w latach 1982-90 i 1996-2002 rektor tej uczelni. W 1986 roku został przewodniczącym Zespołu Filmowego Narodowej Rady Kultury, a w latach 1987-89 był członkiem Komitetu Kinematografii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones