Kay FrancisI

Katherine Edwina Gibbs

8,1
40 ocen gry aktorskiej
Katherine Edwina Gibbs przyszła na świat w Oklahomie jako córka aktorki scenicznej. Różnie podawane są daty jej urodzenia - mówi się o roku 1899 lub 1905. Kay Francis to gwiazda Broadwayu, symbol kobiety wyzwolonej, ikona elegancji i stylu. To ona zapoczątkowała modę na suknie z odkrytymi plecami i na duże kapelusze. Wychowała się w środowisku teatralnym, choć utrzymywała, że jej matka była wpływową kobietą biznesu i założycielką wielu szkół, co nie było prawdą.

Kay zadebiutowała na Broadwayu, by szybko porzucić teatr dla Hollywood. Pierwszą wytwórnią, w jakiej pracowała, było Paramount Pictures. Nakręcono z nią takie filmy jak "Orzechy kokosowe" czy "Iluzja". W 1932 roku Kay podpisała kontrakt z Warnes Bros., gdzie przez lata była niekwestionowaną gwiazdą. Pozycję tę odebrała jej Bette Davis, po tym jak zdobyła swojego pierwszego Oscara. W latach wielkiego kryzysu Warnerowie postanowili w ramach oszczędności, postawić na skromne stroje swoich aktorek. Nie odpowiadało to Francis, która zawsze nosiła wysmakowane i eleganckie ubrania. Po wielu kłótniach z wytwórnią, które nierzadko kończyły się w sądzie, umowa Kay wygasła nieodwołalnie w 1939 roku. Współpraca aktorki z Warnerami zaowocowała takimi filmami jak "Wonder Bar" czy "Confession". W roku, w którym Kay zerwała z Warnerami, wybuchła II wojna światowa. Aktorka poświeciła się pracy, mającej na celu wspomaganie aliantów. Jednakże Hollywood po wojnie nie chciało już Francis w kinie. Kay podpisała kontrakt z mało znaną wytwórnią Monogram Pictures. Udał się także jej powrót na Broadway - zagrała w sztuce "State of the Union". Aktorce nie zależało na ambitnych rolach. Wymagała tylko odpowiedniego wynagrodzenia, które pozwoliłoby jej uniknąć biedy, z jaką zetknęła się w dzieciństwie.

Życie prywatne Kay było bardzo burzliwe i trudne. Z jej pamiętników wynika, że romansowała z wieloma mężczyznami - m.in. z Fritzem Langiem czy Otto Premingerem. Wielokrotnie poddawała się aborcji i nigdy nie doczekała się dzieci. Zmagała się z rakiem piersi i alkoholizmem. Nieszczęśliwy wypadek sprawił, że Francis uległa poparzeniu i została przez to oszpecona. Przegrała walkę z rakiem i zmarła 26 sierpnia 1968 w Nowym Jorku.
Amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Po krótkiej przygodzie na Broadwayu w późnych latach 20. stała się jedną z największych gwiazd Hollywood lat 30. i najlepiej opłacaną aktorką studia Warner Brothers.

Urodziła się najprawdopodobniej 13 stycznia 1905 roku w Oklahomie i tam też dorastała, wychowywana przez matkę - aktorkę. Mając 20 lat zdecydowała się pójść w jej ślady i w listopadzie 1925 roku zadebiutowała na Broadwayu w nowej wersji "Hamleta" Szekspira. Po pojawieniu się w kilkunastu sztukach teatralnych Katherine postanowiła spróbować swoich sił w kinie - to właśnie w tym czasie studia filmowe przenosiły się z Nowego Jorku do Kalifornii i wielu broadwayowskich aktorów było namawianych do podróży na zachodnie wybrzeże w celu rozpoczęcia kariery na srebrnym ekranie. 

Wkrótce Kay podpisała kontrakt z wytwórnią Paramount, w której filmach występowała między innymi z Williamem Powellem. Kręciła od sześciu do ośmiu obrazów rocznie, a w latach 1929-1931 na ekranie pojawiła się aż 21 razy. Kombinacja intrygujących gestów i mimiki twarzy, wysokiego wzrostu i głębokiego głosu stworzyły z Francis jedną z czołowych gwiazd wczesnych lat 30., a niebawem zaczęto ją nazywać "American glamour girl". W 1932 roku Kay zaproponowano kontrakt z Warner Brothers który przyjęła. Wytwórnia zaczęła obsadzać ją w rolach pozytywnych postaci co odpowiadało Francis, która do tego czasu grywała jedynie czarne charaktery. To ugruntowało jej pozycję jako największej gwiazdy Warner Brothers i w połowie lat 30. przyczyniło się do zostania najlepiej zarabiającą aktorką w Stanach Zjednoczonych. Kiedy jednak wielki kryzys ekonomiczny dotknął wytwórnie filmowe, zarząd Warner Brothers postanowił zrezygnować z luksusowych, a tym samym drogich strojów bohaterek swoich filmów, co wyraźnie nie odpowiadało Kay, zawsze elegancko i modnie ubranej. Spory z wytwórnią doprowadziły gwiazdę do procesu w sądzie, który, jak się później okazało, zakończył wielką karierę Francis. Umowa pomiędzy aktorką a Warnerami wygasła w 1939 roku i nie została ponownie podpisana. Po tych wydarzeniach Kay miała ogromny problem ze znalezieniem porozumienia z jakąkolwiek inną wytwórnią. Pomocna okazała się Carole Lombard, gwiazda lat 30. i 40., która cierpliwie nalegała na obsadzenie Francis w drugoplanowej roli w filmie "In Name Only". 

Z chwilą rozpoczęcia II wojny światowej Kay włączyła się we wspieranie aliantów, jednak po jej zakończeniu okazało się, że w Hollywood nie ma dla niej miejsca. Podpisała zatem kontrakt z mało znaną wytwórnią Monogram Pictures i wystąpiła w trzech filmach. Po wypełnieniu warunków kontraktu powróciła do korzeni - na Broadway, gdzie zagrała w dobrze przyjętej sztuce "State Of The Union". Coraz większe problemy ze zdrowiem i wypadek w którym została poparzona na zawsze przekreśliły jej powrót do Hollywood. W 1966 roku zdiagnozowano u niej raka piersi i wykonano zabieg mastektomii, jednak choroba okazała się silniejsza - nowotwór zdążył zaatakować inne organy. Tego samego roku, 26 sierpnia Kay Francis zmarła.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones