Lili Liliana

7,1
42 oceny gry aktorskiej
powrót do forum osoby Lili Liliana

(między innymi pod swoim nazwiskiem grała rolę tytułową w melodramacie "Halka") to ta sama
osoba.

spiwi

Tak też myślałam, bo gdzieś wyczytałem, że Lili Zielińska występowała także pod pseudonimami np. Lili Liana

spiwi

Rzeczywiście! To straszne, że każdej ze stron (filmweb, filmpolski, imbd) rozróżnia ją jako dwie różne osoby. Trzeba wnieść o skorygowanie tego. Widział ktoś może jakieś źródło, które mogłoby potwierdzić to, że Liliana i Lili Lyana to jedna i ta sama osoba?

DEPPort_to_BURTONland

Pewnie jakoś zgrabnie do tego doszedłem te 2 lata temu, więc to chyba nie jakiś spory problem : P.

spiwi

Wskazówką może są napisy w tej Halce, nie wiem... nie pamietam.

użytkownik usunięty
spiwi

Mylisz się. Lily (Lili) Liliana i Lili Zielińska (właściwie Stanisława Alicja Zielińska) to dwie różne aktorki. Lily Liliana urodziła się 23 października 1913 w Warszawie i zmarła 27 listopada 1989 r. w Stanach Zjednoczonych, i została pochowana na żydowskim cmentarzu w miejscowości Queens, położonej na przedmieściach Nowego Jorku (gdzie spoczywa z mężem Leonem Liebgold). Natomiast Lili Zielińska urodziła się ok. roku 1900. Początkowo występowała pod pseudonimem Lili Ljana (lub Lyana). Około roku 1930 powróciła do nazwiska rodowego Zielińska. W tym też czasie wyszła za mąż za reżysera Tadeusza Chrzanowskiego. Ostatni raz wystąpiła na scenie teatralnej w roku 1941, później słuch o niej zaginął. Prawdopodobnie zginęła w Powstaniu Warszawskim. Zresztą, żeby stwierdzić, że są to dwie różne aktorki, wystarczy obejrzeć filmy, w których wystąpiły (np. "Dybuk" - Lili Liliana w roli Lei, oraz "Każdemu wolno kochać" - Lili Zielińska w roli Renaty).

Aha, dziekuje za sprostowanie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones