Ludwik Sempoliński

Ludwik Agapit Sempoliński

8,1
1 361 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Ludwik Sempoliński

Geniusz!

użytkownik usunięty

Zarówno jego przed jak i powojenne kreacje aktorskie
zapadają głęboko w pamięć. Był znakomity jako Kulka-Kulkiewicz w "Piętro wyżej". A któż nie pamięta pana radcy
ze "Skarbu" Leonarda Buczkowskiego? czy też pna Kotowskiego, urzędnika stanu cywilnego w filmie "Irena do domu!". Prawdziwa legenda polskiej sceny i filmu 10/10!!!

a piosenka "Ten wąsik" i parodiowanie Hitlera, za co musiał się ukrywać?
Ale to prawda- świetny aktor, przy tym legenda polskiej operetki

madame_Emi

W jakim filmie Ludwik parodiował Hitlera? Widziałem go w 'Piętro Wyżej' - przezabawny człowiek :) Miło widzieć, że przeżył wojnę i jeszcze długo pozostał na tym świecie (w przeciwieństwie do większości aktorów II Rzeczypospolitej...)

Bruce_Lee

Sempoliński ośmielił się zakpić z Hitlera nie w filmie, ale w teatrzyku "Ali Baba" przy Karowej. W czerwcu i lipcu brawurowo odśpiewał (ucharakteryzowany na Chaplina) piosenkę "Ten wąsik" . Własnie ów wąsik, ukradł w owej piosence sławnemu komikowi wódz III Rzeszy;)Po wkroczeniu Niemców Sempoliński musiał uciekać z Warszawy. Ukrywał się m. in. w Wilnie. Sam opisuje to w pamiętniku "Druga połowa życia" W-wa 1985.

Ogromna postać dlatego bardzo dziwi mnie brak fotki, czyżby tak trudno ja zdobyć?

Zgadzam się, geniusz! Wspaniały aktor, jego talent komediowy w "Piętro wyżej" czy "Paweł i Gaweł" jest absolutnie powalający :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones