Marcin Ziębiński

4,6
200 ocen pracy reżysera
Marcin Ziębiński jest jednym z njaciekawszych reżyserów młodego pokolenia. Choć ma na swoim koncie zaledwie dwa filmy fabularne, jest doskonale znany w świece filmów reklamowych i teledysków. Jego małe dzieła telewizyjne wielokrotnie były nagradzane - ostatnio Ziębiński dostał nagrodę za clip "Jaka ja Kayah".
W 1992 roku, w wieku zaledwie 24 lat, zrealizował swój pierwszy film "Kiedy rozum śpi". Filmowi zarzucano, że choć sprawny technicznie jest zbyt akademicki i pozbawiony młodzieńczej siły - Ziębiński na studiach miał opinię młodego gniewnego. Reżyser odpierając zarzuty, powiedział: "Nie interesuje mnie kokietowanie widza pseudoartystycznymi wizjami."
O tym, że Ziębiński jest wyśmienitym "rzemieślnikiem", a jego wizje są przekonywujące, udowodnił kręcąc w 1997 roku "Gniew" - film, który wywołał burzę krytyki. Zarzucano mu epatownie brutalnością, wulgarnym językiem. A przecież formuła tego typu filmu - mroczny thriller - wymaga takiego podejścia. Od strony realizacyjnej obraz jest bez zarzutu - rewelacyjne zdjęcia, budujące mroczną i duszną atmosferę, perfekcyjny montaż, a przede wszystkim doskonałe aktorstwo. Jest to jeden z najmroczniejszych polskich filmów. Ziębiński zrealizował tez kilka odcinków serialu "Bank nie z tej ziemi" i nadal kręci filmy reklamowe oraz teledyski.
Marcin Ziębiński urodził się 28 sierpnia 1967 roku w Gdańsku w rodzinie aktorskiej. Jako dziecko występował w telewizyjnych serialach "Polskie drogi" i "Czterdziestolatek". W 1979 r. nakręcił swoje pierwsze filmy amatorskie na taśmie 8mm. W 1983 roku zrealizował na taśmie 16mm krótkometrażowy film "Klucz do….", nagrodzony na ponad 20 festiwalach krajowych i zagranicznych. W 1984 był asystentem reżysera Piotra Szulkina przy filmie "Ga-ga. Chwała bohaterom". W trzy lata później – w 1987 roku - został studentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W czasie studiów wyreżyserował następujące filmy krótkometrażowe: "Zupka", "Opłatek", "Playback czyli pamiętnik znaleziony w wannie", "Bumerang", "Zatrzymać nagranie", "Kto zabił moją mamę", "Wernisaż" – na podstawie sztuki Havla. W 1991 nakręcił swój pierwszy pełnometrażowy kostiumowy film fabularny "Kiedy rozum śpi", który powstał w koprodukcji polsko-francuskiej.  W filmie zagrali Wojciech Pszoniak, Janusz Gajos, Jan Peszek, Ute Lemper, Phillippine Leroy-Beaulieu, Jonathan Zaccai. Film w 1992 otrzymał nagrodę za debiut na festiwalu w San Sebastian, był oficjalnie pokazywany na konkursie festiwalu w Cannes w sekcji "Cinéma en France", jako jeden z najlepszych filmów festiwalu w Cannes został pokazany w retrospektywie Valencia '92 i Montreal '92. Dzięki temu "Kiedy rozum śpi" otwierał uroczyście festiwal w Viaregio. Na najważniejszym polskim festiwalu filmowym w Gdyni otrzymał nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową dla Janusza Gajosa i był nominowany do nagrody za debiut. W tym samym roku Marcin Ziębiński nakręcił trzy, a rok później dwa odcinki przygodowo-komediowego serialu "Bank nie z tej ziemi".

Równocześnie zaczął realizować pierwsze reklamy w Polsce. W okresie 199-2013 – zrealizował ich okolo 600 specjalizując się w reklamach z użyciem efektów specjalnych i trudnych technologicznie scenariuszy, dla takich firm jak: Renault, VW, Skoda, Orange, Reader’s Digest, Sony, Panasonic, McDonalds, Lipton, Danon.  Jednocześnie Ziębiński zrealizował dwa spektakle w Teatrze Telewizji. Pierwszy z nich – "Trzy szkice miłosne" – powstał na podstawie sztuki Władyslawa Odojewskiego. Drugi "Fernando Krapp napisał do mnie ten list" Tankreda Dorsta – został uznany najlepszym teatrem telewizji roku. W 1995 wyreżyserował również "Pop show" czyli Kabareton na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W 1996 roku ukończył realizację pełnometrażowego thrillera "Gniew" z czołowymi aktorami polskiej kinematografii. W 1997 zrealizował teatr telewizji "Spór" na podstawie sztuki Marivaux z Andrzejem Sewerynem, Grażyną Szapołowską, Jolantą Fraszyńską, Gabrielą Kownacką i Rafałem Maćkowiakiem. W 2001 roku wyreżyserował film telewizyjny "Siedem dalekich rejsów" według powieści Leopolda Tyrmanda z Agnieszką Warchulską, Krzysztofem Pieczyńskim i Anną Dymną. Zrealizował także teledysk polskiej gwiazdy piosenki – Kayah – "Jaka ja Kayah jestem", który otrzymał "Drewnianego Yacha" na IX Festiwalu Teledysków, i nominację do Fryderyków w tym samym roku. W 2002 rozpoczął prace nad wysokobudżetowym, niezależnym filmem akcji – "Dublerzy" z takimi gwiazdami jak Andrzej Grabowski, Robert Gonera, Zbigniew Zamachowski, Krystyna Feldman, Marek Perepeczko. Film ostatecznie na ekranach ukazał się w 2006 stając się drugim wakacyjnym hitem lata po "Piratach z Karaibów". Od 2010 przygotowuje nową produkcję fantasy "Córkę Czarownic".

Prywatnie Marcin lubi nurkować i grać w squasha. Fascynuje go mistycyzm, magia i religioznawstwo. Być może właśnie z tych zainteresowań wyrosło logo i nazwa firmy. Kolekcjonuje encyklopedie i leksykony.
biografia dodana przez redakcję filmweb.pl

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones