Michael BayI

Michael Benjamin Bay

6,4
6 140 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Michael Bay

W swoim życiu obejrzałem 2 filmy Baya. Jeden wyreżyserował, przy drugim był tylko producentem. Z innych widziałem fragmenty, oglądałem (Na YouTube chociażby) i czytałem różniste recenzje.
W latach 90tych było dwóch reżyserów podobnych do niego. Roland Emmerich i Jan DeBont. Obaj panowie kręcili "kino rozrywkowe", co w ich rozumieniu oznacza - napakujmy film akcją i efektami specjalnymi, żeby odwrócić uwagę głupiej gawiedzi od fabuły... o ile jakąkolwiek mamy. Obaj panowie (chyba) zakończyli karierę filmową.
Bay jakimś cudem, robiąc jeszcze gorsze filmy zyskuje sobie sympatię mas. Ten facet jest jak Tomasz Lis kinematografii. Wszyscy go nienawidzą, a on jednak ciągle jest, jeszcze go muł nie wciągnął.
Osiągnięciem jest, żeby zrobić 2,5 godzinny film, przy którym w każdej scenie, w każdej linijce dialogu, w każdej klatce jest coś nie tak. "Transformers" musiałem obejrzeć na dwa razy, bo głupota tego filmu mnie męczyła. Później napisałem długą listę zarzutów odnośnie fabuły i wszystkie zostały obalone kuriozalnymi argumentami. Do tego stopnia, że nie było miejsca na jakąkolwiek polemikę.
Przy "Transformers" zawsze pojawia się ten sam argument - bo to jest taki film na odmóżdżenie. Oglądać, bez myślenia.
Serio? Czy naprawde jest masa ludzi, którzy w aż tak prymitywny sposób podchodzą do kina? To tak jakby ktoś powiedział Ci ,że jesteś debilem, bo słuchasz tej osoby, a Ty byś jej przytaknął i słuchał dalej.
I nie pojmuję tego podniecania się efektami specjalnymi. Bay ubóstwia potrząsanie kamerą, w skutek czego nie widać nawet co się dzieje na ekranie.
Najgorsze jest jednak to, że Bay swoje chore praktyki reżyserskie narzuca filmom, które produkuje. Popatrzcie na nowe Żółwie Ninja. Bay tego filmu nie nakręcił. Domyślilibyście, że za kamerą stał ktoś inny? Ja nie.
To człowiek, który nie ma pojęcia o swojej profesji, nie ma ani stylu, ani szacunku dla swojego widza... ale nie zapowiada się na zmianę.

mim1312

Obejrz "Twierdzę" albo "Bad Boys", może nieco zmienisz zdanie.

mim1312

Ja tam dziwię się, że na kimkolwiek efekty CGI jeszcze robią wrażenie. Wydawało mi się, że ich era powoli będzie już dogorywać, a ona wręcz przeciwnie - trwa w najlepsze.

mim1312

Akurat Jan De Bont wcześniej operator wielu filmów akcji zrobił debiut reżyserski Speed - jeden z najlepszych filmów akcji, który nie przesadza z efektami, jest to wręcz jak napisał swego czasu Krzysztof Kłopotowski - arcydzieło kina akcji.

Czy wszyscy nienawidzą Baya ? To nie jest twórca kina - to bardzo sprawny technicznie reżyser, który wywodzi się z reklamówek, teledysków, a jego główny nacisk jest położony na warstwę wizualną, wbrew krytykom on coś wniósł do kina, można narzekać, na warstwę intelektualną, pozostałe elementy, ale trudno odmówić mu pewnego talentu, pracy.

Transfomers da się spokojnie zobaczyć jako kino akcji i jeszcze można się zachwycać zdjęciami na pustyni, sekwencjami akcji.

mim1312

Uwielbiam czytać takich wybitnych znawców kinematografii. Bełkot pseudointelektualistów jak Ty zawsze poprawia mi humor. Ty zapewne zrobiłbyś to lepiej. Tobie zapewne każdy od ręki da 200 mln na film. Wszystko to tylko płacz zawistnych ludzi z wielkim bólem dupy, że gdyby tylko on miał możliwość to zrobiłby to dużo lepiej. To zrób i nakręć najpierw film z 1 mld w box office i zacznij potem krytykować.

psychodramat

Mi z kolei zawsze poprawiają humor komentarze typu "Jak Ci się nie podoba to zrób lepiej".
btw, propsy za Gabriela na profilowym.

psychodramat

"Ty zapewne zrobiłbyś to lepiej" - czemu to zawsze pisze ktoś, kto nie ma nigdy ŻADNYCH argumentów? ;p

GandalfCzarny666

"czemu to zawsze pisze ktoś, kto nie ma nigdy ŻADNYCH argumentów?"
Aż mi dysk wypadł pod ciężarem twoich ;P

psychodramat

Bo nie musi, OP już podał wystarczającą ich ilość.

mim1312

Dla mnie nie bożyszcze. Ale jak teraz spojrzałem co dokładnie reżyserował, to normalnie oglądałem jego wszystkie filmy na czasie kiedy wyszły. Stare na VHS. Wujek miał wypożyczalnie VHS. Dokładnie do Bad Boys 2. Wyspę z 2005 i resztę już pożyczyłem na torrentach. Bardzo dobre, rozrywkowe kino. Nie dla ambitnych ale filmu jedne z lepszych co w pamięć zapadają. Pozdrawiam.

użytkownik usunięty
mim1312

Kurde tak się czepiacie Baya, a o Uwe Bollu zapomnieliście.
On ma niższa średnia od Baya

mim1312

"W swoim życiu obejrzałem 2 filmy Baya." -
kurka-rurka (sorry, inaczej pewnie by ocenzurowali), no to faktycznie dużo możesz powiedzieć o jego twórczości. Ale w sumie podobno też każdą książkę można ocenić po przeczytaniu pierwszej strony. Słabooo...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones