Pola Negri

Barbara Apolonia Chałupiec

8,3
265 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Pola Negri

Papierowa Encyklopedia Powszechna PWN z 1975 zamieściła notkę, która brzmi;

NEGRI Pola, właść. Apolonia Chałupiec (ur. 1896), aktorka film. ; gwiazda niemego filmu niem. i amer. ; W Polsce występy od 1914 roku w ok. 10 filmach (np. Niewolnica zmysłów , J. Pawłowskiego 1914), nastepnie w Niemczech; sławę przyniosły jej rolę w filmach E. Lubitscha (Oczy mumii Ma 1918, Madame Dubarry 1919 Sumurun 1920); od 1938 w USA.

Internetowa Encyklopedia PWN zamieszcza informację, że;
Negri Pola, właśc. Barbara Apolonia Chałupiec, ur. 3 I 1896, Lipno k. Włocławka, zm. 1 VIII 1987, San Antonio (stan Teksas, USA), aktorka; gwiazda kina niemego;
w Polsce zagrała m.in. w Niewolnicy zmysłów; od 1917 w Niemczech, od 1922 w USA; role w filmach E. Lubitscha (Madame Dubarry).

Rok 1896 się potwierdza i pojawia się imię Barbara.

Odpis Skróconego aktu urodzenia wydany w 15 lipca 1960-go roku przez Urząd Stanu Cywilnego w Lipnie, który można znaleźć w Internecie podaje datę urodzenia na 3 stycznia 1896 rok, czyli potwierdza encyklopedyczny zapis. Jest też tam zapisane imię Apolonia, nie ma zaś imienia Barbara.
www.genealogia.okiem.pl/foto2/displayimage.php?album=9&pid=293#top_display_media


Wikipedia podobnie jak i Gazeta Wyborcza twierdzi, że Barbara Apolonia Chałupiec urodziła się 3 lipca 1897 roku co ponoć potwierdza oryginalny akt urodzenia, czy ktoś go widział? Można znaleźć tutaj informację, że w swojej biografii aktorka twierdziła, iż urodziła się z przeddzień nowego wieku 31 grudnia 1899 roku, tylko zważywszy na fakt, że wiek XIX skończył się 31 grudnia 1900-go roku i siłą rzeczy wiek XX-ty rozpoczął dzień 1 stycznia 1901 roku to najnormalniej w świecie nie trzyma się to wszystko kupy.
http://info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/pola+negri

Aby było śmieszniej właśnie taka informacja znajduje się na jej nagrobku.

www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=5147

Co warto podkreślić tutaj również nie występuje imię Barbara,lecz to można wytłumaczyć, że na nagrobkach cmentarnych rzadko używa się dwóch imion.

Może ktoś przeczytał jakąś wiarygodną informację opracowaną przez historyków kina bo w informacjach internetowych można dostać kręćka.

sieciowiec652

hej ja się urodziłam w lipnie i tam jest muzeum poswiecone poli negri na pewno miala na imie barbara na drugie apolonia i urodzila sie 3 stycznia 1897r

palinka76

Nie miała imienia Barbara, to jakaś bzdura, która nie wiadomo skąd się wzięła, Nie ma tego imienia na żadnych dokumentach, nie ma w akcie chrztu ani w odpisie aktu urodzenia, nie ma go w starych encyklopediach papierowych.
http://www.genealogia.okiem.pl/foto2/displayimage.php?pos=-293#nav_pic
http://www.genealogia.okiem.pl/foto2/displayimage.php?pos=-15572#nav_pic

sieciowiec652

No ale w tym muzeum są dokumenty które o tym świadczą jeśli nie wierzysz to zapraszam do lipna

palinka76

To dlaczego przez tyle lat polscy naukowcy tego imienia nie potwierdzali nawet za życia aktorki? Sama artystka tego imienia nigdy nie używała. W dokumencie z lipca 1960-go roku Urząd Stanu Cywilnego w Lipnie również tego imienia nie potwierdził. Interesowałem się w młodości historią Poli Negri i nigdy, nigdzie nie natrafiłem na imię Barbara. Nie ma go również na nagrobku. To imię pojawiło się wraz z możliwością umieszczania w internecie przez internautów przeróżnych informacji. Nie wiem jakie tam są dokumenty ale jakoś nie wydaje mi się. Po prostu trudno mi w to uwierzyć żeby cała armia naukowców pracujących nad kolejnymi edycjami papierowych encyklopedii wydawanych jeszcze za życia aktorki nigdzie nie natrafiło na to imię. Chociaż na 100% nie będę się upierał.

palinka76

A tutaj znalazłem drugi skrócony odpis aktu urodzenia Apolonii Chałupiec wydany dnia 18 kwietnia 1978 roku przez Urząd Stanu Cywilnego w Lipnie.
http://polanegri.pl/viewpage.php?id=3
To pochodzi z tej strony:
http://polanegri.pl/viewpage.php?id=3

Przykro mi ale próżno doszukiwać się tutaj imienia Barbara.

sieciowiec652

Jeszcze słówko. Na obu aktach odpisach istnieje taki sam urzędowy nr aktu urodzenia 11/L/ 1897. Na dokumencie z 1978 roku widnieje pieczątka z nazwiskiem Alina Nejman, mogła to być pani kierownik USC w Lipnie albo też pracownica tegoż urzędu, która miała upoważnienie do podpisywania takich dokumentów w imieniu kierownika USC. Ponieważ jak się zorientowałem z tej strony ów dokument został wydrukowany w gazecie więc wydaje się na 100 % wiarygodny. Serdecznie pozdrawiam.

sieciowiec652

Ja napisałam tylko to co powiedzieli nam na miejscu. Tak bardzo mnie to nie interesuje, a napisałam to, bo pomyślałam, że może Cię to zainteresować. Ja również pozdrawiam!

palinka76

Jestem krewnym Poli Negri i posiadam skany (zdjęcia) dokumentów urzędowych i kościelnych, które potwierdzają, że urodziła się jako Apolonia Chałupiec. Urodzona 3. stycznia, a ochrzczona 12. stycznia 1897 (informacje z księgi chrztów parafii w Lipnie).

jurianel

Ok, czyli niech w tym muzeum sprawdzą informacje. Ja tylko podałam to co oni padali tam mnie.

jurianel

Chałupiec czy Chałupec ?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones