Raymond Chandler

Raymond Thornton Chandler

7,9
149 ocen scenariuszy
powrót do forum osoby Raymond Chandler

Witam,
niestety przeczytałem chyba wszystkie książki o Marlowie.

Wiem, że Chandler napisał wiele opowiadań w których bohaterami byli detektywi.
W ilu książkach detektyw ma podobne poczucie humoru do Philipa Marlowe?
Interesują mnie tylko pozycje zbliżone do książek z w.w. bohaterem (przede wszystkim pod względem poczucia humoru).
Pozdrawiam,

tenszin

Po sukcesie "Wielkiego Snu" Chandler przerobił większość wcześniejszych opowiadań na przygody Marlowe'a, więc próbuj śmiało, bohaterowie powinni być podobni. Np. opowiadanie "Człowiek, który lubił psy" ze zbioru "Arcydzieła czarnego kryminału" zostało rozszerzone do objętości powieści i wydane jako "Żegnaj laleczko", a bezimiennego detektywa zastąpił Marlowe.

AnonimowyGrzybiarz

A co z autorami piszącymi podobnym stylem do Chandlera?
Są tacy?

Pan_Kracy

Ross MacDonald, Dashiell Hammett, Donald Edwin Westlake (pseud. Richard Stark) i kilku innych. Polecam wspomniany zbiór opowiadań "Arcydzieła czarnego kryminału", to taki przekrój przez często zapomniane opowiadania noir, więc i styl - chcąc nie chcąc - musi być podobny do chandlerowskiego :)

Pan_Kracy

Perkusista Barry'ego Fantoni'ego mi się skojarzył z Chandlerem, ale nie jestem znawcą.

tenszin

Tak jak napisał mój przedmówca, Chandler wiele swoich tekstów sprzed Marlowe'a po latach "przechrzcił" w historie PM. Mam np. przed sobą ładnie wydany zbiór "Kłopoty to moja specjalność" i niedługo się za niego zabieram – właśnie tam niektóre opowiadania były pisane jeszcze bez podawania naziwska głównego bohatera, a dziś wszyscy uważają je za Marloweowskie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones