Rick JamesII

James Ambrose Johnson Jr.

6,3
12 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Rick James

'Superfreak', 'Cold Blooded', 'Ghetto Life' - klimatu im nie brak! Szkoda, że nie żyje...

użytkownik usunięty
Bruce_Lee

Pamiętam to uczucie, kiedy zastanawiałem się, dlaczego piosenka z charakterystyczną melodią zawsze brzmi inaczej... a potem okazało się, że były dwie piosenki: pierwszą nagrał Rick James, a potem MC Hammer użył jego melodii do własnego kawałka - "U Can't Touch This"). I dobrze się stało, bo utwór MC Hammera zyskał popularność i przez to przyczynił się do utrwalenia pamięci o "Super Freak". Bez obrazy, ale jakoś piosenka Ricka Jamesa niezbyt mi się spodobała, uważam, że MC Hammer o wiele lepiej wykorzystał jego melodię...

jak dla mnie wersja MC Hammera jest przekombinowana i to już nie ten klimat :)
Apropo Ricka Jamesa - fajny jest jeszcze utwór:
https://youtu.be/1dNIQVYGXbM

użytkownik usunięty
Bruce_Lee

"Give It To Me Baby" jest rzeczywiście fajny i brzmi nawet lepiej niż "Super Freak", ale co do utworu MC Hammera... to moim zdaniem owo "przekombinowanie" stanowi właśnie urok tej piosenki zarówno jeśli chodzi o samą piosenkę, jak i teledysk (ciekawostka - jako statystka pojawia się tam Jennifer Lopez ;)). Domyślam się, że to już nie ten klimat, bo jest to piosenka nie tylko o czymś innym, ale i powstała w innej dekadzie. To nie był utwór o żadnej zakręconej (jeśli tak się tłumaczy "freak") dziewczynie, tylko hiphopowa zachęta do tańca. ;)

Nie no wiadomo :) mnie już lata90te słabo podchodzą, choć jako DJ muszę znać i zapodawać takie kawałki również :)

użytkownik usunięty
Bruce_Lee

A ja przeciwnie, bardzo lubię lata 90. Choć w miarę nadążam za 2017 rokiem (zarówno polskim, jak i zagranicznym) i poprzednimi okresami, to jednak lata 90. są czasem, w którym powstało "Gangsta's Paradise", "Gettin' Jiggy With It", "Freedom 90", "Baby On More Time", "Tubthumping", "Another Day in Paradise" i cały ten eurodance na czele ze Scatmanem Johnem. :)

Z lat 80. ostatnio zachwycił mnie "Living on Video" Trans-X. ;)

użytkownik usunięty
Bruce_Lee

Właśnie przeczytałem, że "Super Freak" nie było podobno jedynym utworem, który padł ofiarą plagiatu. Pojawiły się oskarżenia pod adresem Michaela Jacksona, że jego opus magnum pt. "Billie Jean" to plagiat utworu "Ghetto life".

Właśnie słucham i poza identycznym bitem wszystko się różni :) bardziej bym powiedział że Rick splagiatował swoje 'Give to me baby' :P

użytkownik usunięty
Bruce_Lee

Zauważyłem pewne podobieństwo między perkusyjnym "beatem", który cały czas pojawia się w obu utworach, ale nie jestem pewien, czy można mówić o plagiacie.

użytkownik usunięty

Trochę czasu już minęło i muszę stwierdzić, że "Super Freak" bardziej mi się podoba niż początkowo, kiedy mnie trochę odrzucał. Odnośnie MC Hammera, to warto zauważyć, że raper mu jednak ukradł melodię i dopiero groźba pozwu sprawiła, że podzielił się zyskami. Rick James musiał być mimo wszystko zadowolony, bo popularność "U Can't Touch This" była ogromna, więc James też na tym zyskał... Obie wersje są moim zdaniem dobre, a sampling MC Hammera zasługuje na uznanie.

Ostatnio poznałem niezły remiks piosenki "Superfreak", za którą odpowiada Beatfreakz. Po tym, jak remiks "Somebody's Watching Me" (Rockwell i Michael Jackson) odniósł sukces, wykorzystali też utwór Ricka Jamesa i tak jak w poprzedniku wykorzystali obsadę parodiującą Thriller Michaela Jacksona (co było dość dziwne, bo co Jackson miał wspólnego z tą piosenką, to już nie mam pojęcia).

https://www.youtube.com/watch?v=yrA2o7QcDVI

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones