Shabana Azmi

6,8
622 oceny gry aktorskiej
powrót do forum osoby Shabana Azmi

Jej rola w kontrowersyjnym filmie "Fire" wyreżyserowanym przez pionierkę "nowej fali" indyjskiej kinematografii Deepa Mehta, zauroczyła mnie. A gdy w kolejnym z filmów Mehty "Earth" usłyszałam na początku filmu tylko jej głos, to wywołał on u mnie szeroki uśmiech i miłe wspomnienie o kobiecie imieniem Radha występującej w "Fire".
Cenię ją nie tylko za aktorstwo, urodę, ale i za odwagę, bo będąc jedną ze sław indyjskiej kinematografii odważyła się mówić - tak jak Mehta - o tematach tabu w Indiach, o służalczej roli kobiet, o problemach mniejszości etnicznych i seksualnch, czy o walce z AIDS. Takie postawy w "męskim" świecie hinduizmu, to rzadkość, ale na jej światopogląd miało ogromny wpływ wychowanie jakie ofiarowali jej bardzo postępowi rodzice.

karen_

Błąd i to poważny. Deepa Mehta nie jest pionierką, lecz kontynuatorką Parallel Cinema (Artystycznego Kina Indii), który powstał na przełomie lat. 50 i 60. Pionierem jest Satyajit Ray (bengalski twórca) i kilku jego ziomków z tamtego okresu (nie pamiętam teraz wszystkich nazwisk).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones