Shirley Temple

Shirley Jane Temple

8,2
384 oceny gry aktorskiej
Na wczesnym etapie realizacji filmu "Kiedy ostatni raz widziałem Paryż" jego ówczesny producent Lester Cowan chciał, aby wcieliła się w postać Helen Ellswirth, jednak kiedy doszło do realizacji projektu, autor scenariusza Richard Brooks widział w tej roli Elizabeth Taylor, którą ostatecznie wybrano.
Szef wytwórni MGM Louis B. Mayer kupił prawa autorskie do książki Enida Bagnolda z myślą powierzenia jej roli Velvet Brown w filmie "Wielka nagroda", jednakże matka Shirley odrzuciła tę propozycję z obawy, że talent jej córki nie zostanie odpowiednio wyeksponowany w tej produkcji. Zaangażowano Elizabeth Taylor.
Miała wcielić się w Barbarę Josephine Conway w filmie "Laski na Broadwayu". Ostatecznie angaż otrzymała Virginia Weidler.
Była brana pod uwagę do roli Dorotki w ''Czarnoksiężniku z Oz'', przegrała jednak z Judy Garland, która miała lepsze warunki głosowe.
Producenci "Barnacle Bill" chcieli powierzyć jej rolę Virginii Johansen, jednak matka Shirley przekonała ją, że to tylko epizod. Ostatecznie angaż otrzymała Virginia Weidler.
Czynnie uczestniczyła w życiu politycznym w latach 70., reprezentowała USA jako ambasador w Ghanie (1974) i Czechosłowacji (1989).
Rozważano jej kandydaturę przy obsadzaniu roli Vedy Pierce w "Mildred Pierce". Ostatecznie rola przypadła w udziale Ann Blyth, która w 1946 roku została wyróżniona nominacją do Oscara.
Ma dwóch braci - Georga Francisa Jr. i Johna Stanleya.
W wieku 6 lat była najmłodszą osobą w historii, która wręczała Oscara.
Jej nazwisko czterokrotnie było umieszczane na pierwszym miejscu w "Giełdzie Gwiazd" - liście najbardziej kasowych aktorów, sporządzanej co roku przez Stowarzyszenie Amerykańskich Właścicieli Kin.
Zmarła w Woodside (Kalifornia, USA). Po śmierci jej ciało zostało skremowane, a prochy oddane rodzinie i przyjaciołom.
Była najmłodszą na świecie milionerką. W wieku 10 lat zgromadziła majątek wysokości miliona dolarów, którego odpowiednikiem jest dziś kwota prawie dziewięciu milionów dolarów.
Wystąpiła w następujących reklamach:
- 1936 r. - odbiorniki radiowe firmy Grunow, samochody Dodge;
- 1938 r. - płatki śniadaniowe Quaker Puffed Wheat, kamery firmy Bell & Howell;
- 1944 r. - napój Royal Crown Cola, proszek do zębów Calox;
- 1949 r. - mydło Lux, sprzęt AGD firmy Knapp-Monarch.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones