Steven Spielberg

Steven Allan Spielberg

8,1
25 792 oceny pracy reżysera
powrót do forum osoby Steven Spielberg

Mam pewien problem: nie wiem jak oceniać reżyserię w filmach. Wiem, jak ocenić aktorstwo, bo przecież widzę aktorów. Wiem, jak oceniać operatora kamery, bo widzę ujęcia. Ale reżyserię??? Liczę na waszą pomoc :)

m02stan

Na stronie z filmem przewijasz do działu z obsadą. U góry masz zakładkę "twórcy", tam znajdziesz reżyserów, kompozytorów, itp.

Raptosaur

No to wiem, to jest logiczne. Ale ja się pytam jak ocenić reżyserię. Wiem gdzie ocenić, ale jak ocenić pracę reżysera. Np.: widzisz aktora na ekranie, nie? i oceniasz jego grę aktorską np. na 7 gwiazdek. Ale jak ocenić pracę reżserską??

m02stan

Tak samo jak pracę aktorską. Na stronie danego filmu do oceny w dziale z obsadą aktorską/twórcami obok nazwiska jest rubryka na temat oceny pracy danego człowieka w danym filmie. Tak samo dla aktorów i dla twórców.

Raptosaur

Koledze chodziło raczej o to, jak obiektywnie można wyodrębnić i zewaluować wysiłek twórczy reżysera tylko poprzez biernie oglądanie dzieła, a nie o techniczne wskazówki, jak na tym konkretnie portalu można wystawić ocenę twórcom ;)

Swoją drogą, to bardzo ciekawe zagadnienie. U niektórych reżyserów tak jasno znaznacza się - trudny do zdefiniowania - "styl", że ocena jest stosunkowo prosta, ale u tych gorzej nam znanych czy mniej wyrazistych? Laik chyba nie da rady wyczuć na ile dany efekt był zamierzony, a na ile to kwestia przypadku. Zresztą tych wszystkich składników filmu nie da się od siebie oddzielić - reżyser wpływa na aktora, operator z reżyserem na siebie wzajemnie, montaż nieraz 'robi' cały film...

Karolina_55

Rety, no faktycznie :) . Żem się zagapił.

Generalnie dla mnie praca reżysera charakteryzuje się tym, że reżyser musi wyczuć tematykę filmu, którym się zajmuje i wypracować konkretną i spójną jego wizję, którą następnie będzie się kierował podczas pracy z aktorami i ekipą filmową. Musi uważać, by jego wizja trafiła do końcowego odbiorcy, była zrozumiała i artystycznie spójna.

m02stan

Ciekawe pytanie. Nigdy wcześniej się nad tym nie zastanawiałam. Wydaję mi się, że ocena reżyserii w dużej mierze ma związek z "ogólnym" odbiorem danego filmu. Chodzi mi tu zarówno o scenariusz, jak i grę aktorską czy też dobór muzyki lub sposób ukazania kolejnych ujęć. Reżyser jest takim "koordynatorem tworzenia" całego dzieła i ocena jego pracy to dla mnie sumą tych wszystkich elementów.

anymore

Też tak myślę. Gdy dany film zasługuje wg nas na 6/10,to ocena pracy reżysera raczej nie może się dużo od tej oceny różnić.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones