Błędny ognik (1963)
Louis Malle
Maurice Ronet
Léna Skerla

Danse Macabre w procentach

Nie jest pewne, czy reżyser Louis Malle pomysł na film oparł głównie na książce Pierre’a Drieu La Rochella "Le Feu Follet", czy też brał również przykład z filmu Wojciecha Jerzego Hasa "Pętla" na podstawie Marka Hłaski. Pewne jednak jest to, że wszelakie źródła inspiracji okazały się strzałem w dziesiątkę, bo "Le Feu Follet" jest filmem nad wyraz wybitnym.

Znawcy filmu "Pętla" odczują z początku pewnego rodzaju déjà vu. Alain Leroy (Maurice Ronet), tak jak i Kuba w "Pętli", walczy z alkoholizmem. Film rozpoczyna się romantyczną sceną wizyty kochanki Alaina w zakładzie, w którym główny bohater spędził prawie 4 miesiące na odwyku. Za moment zostanie wypisany i choć doskonale wie, że wystarczy jeden dzień "na wolności", aby znów sięgnąć po kieliszek, nie może przeciwstawić się decyzji lekarza, który zadecydował, że jest już zdrowy. Podróż, w jaką rzuca się bohater, ma być jednocześnie oczyszczającym remedium na jego skołatane nerwy i okazją do odwiedzenia dawno niewidzianych przyjaciół i znajomych, z którymi niegdyś prowadził bujne życie towarzyskie.

O tym, co stanowi dla Alaina jego spirytus movens, dowiemy się w ostatniej scenie, dlatego też karmieni przez cały film deliryczną udręką bohatera, rewelacyjnie zresztą zagraną przez Maurice’a Roneta, podglądamy jego poczynania: jak radzi sobie z nałogiem, jak stara się przezwyciężać wszelkie sytuacje skłaniającego go do wychylenia kieliszka, i to w jak nieprawdopodobny i nieprzewidywalny sposób zwykła codzienność staje się ogromną przeszkodą, by nie wpaść znów na tory alkoholizmu.

Kolejne spotkania z przyjaciółmi udowadniają mu, jakie popełnił niegdyś błędy, nieodwracalne już zresztą w skutkach. Dawne znajomości i przyjacielskie relacje wydają się dziś jedynie mglistym wspomnieniem. Pomimo ciepłych i głębokich konwersacji, jakie Alain przeprowadza z przyjaciółmi, widać, że jest już zdystansowanym i wyalienowanym cieniem człowieka. Podczas tych spotkań na chwilę odradzają się dawne uczucia. Przelotne spotkania pozwalają na moment zapomnieć o udręce "wolności", która staje się ciążyć teraz bardziej, aniżeli niejeden błąd życiowy, wynikający z nałogu.

"Le Feu Follet" to przede wszystkim jeden wielki rachunek sumienia, które to bohater stara się ostatnim tchem naprostować. Reżyser Louis Malle, jak w większości swoich filmów, prowadzi akcję wolno, w sposób stonowany ukazując bohaterów. Nie udziwnia, nie kombinuje. Wie doskonale, że w kinie najważniejsze są emocje. Ukazuje wiarygodny obraz człowieka rozdartego między podejmowanymi przez niego decyzjami a ciągnącymi się za nim duchami przeszłości, które to odcisnęły poważne piętno na jego psychice. Całość skąpana jest w kapitalnie oddającej ducha sytuacji muzyce skomponowanej przez Erika Satie.

Chlebem powszednim staje się tutaj samotność, do której główny bohater musi się przyzwyczaić. Nawet przelotne spotkania z przyjaciółmi, oparte na rewelacyjnie rozpisanych dialogach, nie są w stanie zapełnić pustki, która ciąży w sercu Alaina (film jest wręcz kopalnią egzystencjalnych cytatów dla cyników i nihilistów).

Z jednej strony wiemy, że to decyzje samego Alaina doprowadziły go na dno. Z drugiej, nie sposób bohaterowi nie współczuć i nie wzruszyć się, kiedy targany niespodziewanymi falami emocji stara się odnaleźć drobne radości życia w kontakcie z drugim człowiekiem i choć przez chwilę cieszyć się samym faktem nawiązania nawet prostego dialogu.