Psychodeliczny obłęd?

Studio Namco stworzyło jedną z najbardziej ikonicznych gier komputerowych w historii. Mowa oczywiście o tytule z 1980 roku, czyli "Pac-Man". Wobec tej produkcji toczyło się wiele kontrowersji.
Studio Namco stworzyło jedną z najbardziej ikonicznych gier komputerowych w historii. Mowa oczywiście o tytule z 1980 roku, czyli "Pac-Manie". Wobec tej produkcji toczyło się wiele kontrowersji. Wielu uważało, że jest aluzją do spożywania narkotyków i promocją takiego zachowana wśród dzieci. Skupiając się na samej rozgrywce, dochodzę do wniosku, że warto zainteresować się tą ponad 37-letnią platformówką, gdyż jest wciąż żywym towarem.

Oprawa graficzna jest bardzo minimalistyczna. I to właśnie dzięki niej "Pac-Man" jest wciąż grywalnym tytułem. Trafił on także na konsole Sony PlayStation4 i Microsoft Xbox One. Właśnie na tych dwóch sprzętach z ósmej generacji sprawdza się najlepiej. Dźwięki pasują do ogólnego contentu tej gry. Technicznie musi być dobrze. Trudno także o to, aby na ponad 30-letniej grze zdarzały się przycięcia.

Zapomnijcie o fabule. Można jedynie interpretować na własny sposób to, co znajduje się na ekranie. Jest tego bardzo niewiele. Poruszamy się małym, żółtym i kolistym stworkiem, który robi to tak, aby pożreć wszystkie dostępne kropki (narkotyki w tabletkach?) jednocześnie unikając duszków (alegoria zgonu od złego dawkowania?). Zetknięcie z przeciwnikiem powoduje rozpoczęcie poziomu od nowa. Mechanika prosta jak konstrukcja cepa, ale to właśnie w niej leży geniusz tej gry.

Sterowanie za pomocą klawiatury jest potwornie trudne. "Pac-Man" to nie jest coś, co sprosta wyzwaniu niedzielnych graczy, a co dopiero przy pecetowych kontrolerach. Nieco lepiej sprawdza się wersja mobilna, a najlepiej grać w tego klasyka za pomocą pada.

Poziomy zostały zaprojektowanie w interesujący sposób, jednak cel pozostaje ten sam. Jedyne, co mogę grze zarzuć w tej kwestii, to zbyt mała liczba dostępnych poziomów.

Wiem, że trudno znaleźć w tej grze jakieś większe wady. Ja widzę przede wszystkim jej małostkowość i nie jestem w stanie postawić tej produkcji na równi z wielkimi tytułami, oferującymi wiele ciekawszych mechanik i innych dodatkowych rozwiązań. Właśnie stąd wynika moja ocena finalna. Mimo wszystko polecam każdemu, kto jeszcze nie grał.