Arystokratka z charakterkiem

"Tomb Raider" to gra przygodowa, w której główną bohaterką jest Lara Croft, dziedziczka fortuny Lorda Croft.  Pomimo szlachetnego urodzenia i nienagannego wychowania, Lara nie bierze udziału w arystokratycznych intrygach i nie flirtuje z innymi lordami, tylko walczy z potworami oraz wściekłymi zwierzętami i poszukuje skarbów. Postać poszukiwaczki przygód była zainspirowana Indianem Jonesem, który również, jak lady Croft, jest światowej sławy archeologiem.

Sama gra rywalizowała i wciąż rywalizuje z inną przygodówką - "Prince of Persia". Są do siebie podobne pod względem akcji i dynamiki, a gry wydawane były w niewielkich odstępach czasowych: "Tomb Raider" 1996 r., "Prince of Persia" 1999 r., za to kolejne części powstawały prawie z roku na rok - "Tomb raider II" 1997 r., "Adventures of lara Croft" 1998 r., "The Last Revelation" 1999 r.; "Piaski Czasu" 2003 r., "Dusza wojownika" 2004 r., "Dwa Trony" 2005 r.

"Tomb Raider" jako jedna z pierwszych gier wprowadziła w wirtualny świat trójwymiarowość - bohaterka mogła poruszać się w dowolnym kierunku, a nie tylko w jednej linii. Gra powala na nogi swoją szczegółowością oraz dbałością o prezentowanie lokacji, przedmiotów, czy sposobu, w jaki porusza się Lara - bardzo naturalny i wiarygodny.

Pierwsza część sagi zabiera gracza m.in. do Peru, Egiptu oraz na Atlantydę. W lokacjach musimy przebrnąć przez najeżoną pułapkami i przeszkodami trasę, która ostatecznie doprowadzi nas do głównego artefaktu - Scion'u - potrzebnego do stworzenia armii Atlantydy.

O dziwo Lara (poza trzema głównymi wrogami) będzie walczyć tylko ze zwierzętami, względnie zmutowanymi stworami Atlantydy.

Sama gra rozpoczyna się od krótkiego filmiku, w którym Lara, promując swoją książkę, natyka się na mięśniaka Larsona. Pracuje on dla Natli, która składa naszej pani archeolog niecodzienną propozycję. Chce, aby nasza bohaterka za sowite wynagrodzenie odnalazła pewien potężny artefakt. Lara zgadza się i od tego momentu sprawa zaczyna się coraz bardziej komplikować. Zaczynając rozgrywkę, tracimy przewodnika, który miał nam pomóc dostać się do Scionu, i Lara (oczywiście) musi poradzić sobie sama.

Gdy coraz bardziej zagłębiamy się w fabułę i rozgrywkę, tym mniej mamy popleczników, a więcej trudności z przebyciem następnych poziomów. Okazuje się, że owy artefakt składa się z trzech części (co dodatkowo utrudnia nam sprawę), Natla nie jest taka miła, na jaką wygląda, a wynajęci przez nią brutale - Larson i Pierre - za wszelką cenę chcą wykorzystać naszą podróżniczkę, aby później pozbawić ją życia.

"Tomb Raider" z całą pewnością zasługuje na sławę oraz tytuł "gry przełomowej", a sama postać pani archeolog stała się legendą w świecie gier.
Seria gier Tomb Raider jest znana każdemu. Owa seria jest tak sławna jak i dobra. Każdy kto w nią grał,... czytaj więcej